Pedagogika

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
Image Jistě každý fotbalový trenér, ať již na tréninku či v zápase, vypozoroval, že pohybové vlastnosti mladších hráčů jsou velmi individuální a závisí na mnoha faktorech. Samozřejmě nejdůležitějším z nich je věk fotbalisty. Rozdíly mezi šestiletým a například dvanáctiletým sportovcem jsou velice výrazné. Proto je třeba znát určité zásady, podle kterých by měl trenér mládeže skládat pro své družstvo tréninkovou jednotku.

Pohyb a cvičení není pro dítě pochopitelně důležité jen z hlediska přípravy na zápas nebo ve zdokonalení určitých fotbalových dovedností. Dostatečný výdej energie udržuje v normě tělesnou hmotnost, působí pozitivně na psychiku a snižuje nemocnost, což je v dětském věku velice žádoucí. Dnešní životní styl ovšem přílišným sportovním hrátkám nesvědčí, děti dávají přednost sedavému způsobu života.

"Úkolem trenérů potom je přesvědčit mladé fotbalisty, že fotbal hraný venku je mnohem zábavnější než ten počítačový," říká autor článku David Seidenglanz, který v současné době působí jako trenér mládeže FK Úsov a je autorem většiny článků v kategorii Fyziologie.

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení

Image Jeden ze dvou v současnosti aktivních slovenských autorů-trenérů portálu trenink.com Miroslav Nemec publikoval v minulých týdnech na těchto stránkách čtyřdílný seriál Príklady pohybových hier pre detské kategórie vo futbale [1] [2] [3] [4].

Autor dnešního článku říká: "Jadrom tohto príspevku je ponúknuť do praxe niekoľko poznatkov, ktoré by mali zvýšiť záujem detí o futbal a motiváciu k tréningu. Typické pre kategórie prípravky a žiacke družstvá je, že v tejto kolektívnej hre hrajú aj začiatočníci s nízkou úrovňou herných zručností, respektive s výrazne rôznorodou úrovňou."

"V tréningu je preto dôležité zamerať sa hlavne na nácvik herných zručností - techniky. Domnievam sa, že okrem toho, je vhodné sa už v tomto období zamerať sa aj na "nácvik" organizácie činností jednotlivých členov družstva. Využívať pri tom nenáročné prípravné hry. Do tréningu doporučujem preto zaraďovať dostatok prípravných hier v ktorých sa komplexne vyvíjajú faktory herného výkonu," dodává trenér Miroslav Nemec.