Image Knihu s krátkým a výstižným názvem Strečink vydalo v prosinci minulého roku nakladatelství Grada Publishing v rámci ediční řady Sport extra.

Autorkou publikace je Mgr. Klára Buzková, absolvoventka UK Fakulty tělesné výchovy a sportu, obor francoužština - tělesná výchova. Více jak deset let se pohybuje v oblasti aerobních forem cvičení a fitness.

Vedle práce koordinátorky vzdělávacího systému organizace FACE také lektoruje na kongresech, seminářích a workshopech v České republice i v zahraničí. Vedle této publikace také natočila tři videokazety s fitness jógou.

Vedle titulu této publikace Strečink má tato kniha i podtitul 240 cvičení pro dokonalé protažení celého těla, což by asi bylo málo a náročného čtenáře by zobrazení a popis jednotlivých cviků dozajista neuspokojil. Pro jakou formu a dělení knihy se autorka rozhodla si řekneme v následující recenzi.

První co na knize po prvním prolistování zaujme je kvalitní papír na kterém je kniha vytištěna, spousta barevných fotografií. Hned na druhý pohled mě osobně zaujal strana na které najdete obsah knihy.

Obsah knihy

Grafické zpracování obsahu knihy není exhibicí grafika této knihy, ale velice účelně pomáhá při orientaci v knize. Každá z kapitol má svoji vlastní barvu, která se objevuje vždy v záhlaví každé stránky a pokud si na toto dělení podle barev zvyknete, pak vám to velice práci s knihou usnadní.

Pokud by některému čtenáři nevyhovovalo dělení podle barev, tak každá kapitola obsahuje piktogram, který má tu samou funkci jako barva kapitoly a v případě praktických cvičení čtenáři pracujícímu s knihou pomohou k základní orientaci pro kterou svalovou skupiny je cvik určený.

Dělení knihy na kapitoly

Autorka se velice vhodně rozhodla rozdělit knihu na dvě základní sekce. První sekce - Úvod problematiky strečinku obsahuje dvě kapitoly Co je to strečink a Zdravotní hledisko.

Druhá sekce - Praktická cvičení, jak již je z názvu samotného zřejmé, se věnuje praktickým cvičením a je rozdělena na tři kapitoly Protahování dolních končetin (3), Protahování horních končetin (4) a Protahování trupu (5).

Co to je strečink

V první kapitole se autorka knihy vrací k původu a historii strečinku, dále nezapomíná na zdravotní význam a účinky strečinku, stejně jako na cíl strečinku. Dále se zmiňuje pohyblivosti, která je vedle síly, rychlosti a vytrvalosti jednou ze základních pohybových vlastností.

Pro mnohé může být překvapením kolik forem strečinku existuje, jaké je jeho dělení což je poměrně podrobně popsáno, stejně jako praktické využití strečinku.

V dalších dvou podkapitolách jsou popsány metodické zásady strečinku a také práce s dechem na kterou se často zapomíná a účinnost cviků pak nebývá taková jaká by měla být.

Zdravotní hledisko

Po této kapitola se ještě v první sekci autorka věnuje správnému držení těla a prevenci poranění pohybového systému. Dále pak je vysvětlen pojem hypermobilita a velice v krátkosti se na jedné straně nahlédne do anatomie svalů, jejich rozdělení na fázické a posturální a popis jejich vlastností. Praktická cvičení Každé praktické cvičení je zpravidla zobrazeno na jedné nebo dvou barevných fotografiích, vedle popisu cvičení v několika bodech (2-8) a čísla cvičení se vedle obrázku s cvikem objevují hvězdičky (1-3) které značí obtížnost konkrétního cviku.

* - lehké nenáročné cvičení
** - náročnější cvičení
*** - velmi obtížné cvičení

Vedle znaku vykřičníku (!) autorka vždy upozorňuje na důležitý fakt, který musíte respektovat, autorčinu zkušenost nebo poznámku k danému cviku.

Znak plus (+) obvykle přináší složitější variantu cviku, která se však doporučuje pouze zkušenějším.

Popis vedle znaku (i) upozorňuje na další svalové skupiny, které cvik protahuje.

Na každé dvoustraně je šedým písmem nadpis podkapitoly ve které se právě nachází čtenář a určuje tak svalovou skupiny pro kterou je cvik určen.

Před každou z kapitol Protahování dolních končetin (3), Protahování horních končetin (4) a Protahování trupu (5) z praktické části knihy je na anatomickém modelu lidského těla barevně zobrazeny a popsány českými názvy svalové skupiny pro které budou cviky určeny.

Po anatomickém náhledu je každý zobrazený sval popsán českým i latinským názvem, je popsán jeho začátek i úpon a vlastní funkce svalu. Pak již následují vlastní cviky.

Protahování dolních končetin

Tato kapitola obsahuje cviky pro velký a střední sval hýžďový, přední strany stehna (flexory kyčle), zadní a vnitřní stranu stehen, lýtkový sval a přední a zevní stranu bérce.

Protahování horních končetin

Čtvrtá kapitola obsahuje cviky pro deltový sval (ramena, svaly na lopatce), zadní stranu paže (triceps), přední strana paže (biceps) a svaly předloktí.

Protahování trupu

Závěrečné kapitola praktické části obsahuje cviky pro břišní svaly, svaly hrudníku (prsní svaly), zádové svaly, svaly šíje a krku a cviky úklonové a rotační.

Závěr

Kniha na první pohled zaujme svou barevností a množstvím barevných fotografií. Mě osobně zaujal obsah v úvodu knihy, který velice usnadňuje orientaci v publikaci.

Velice dobře je zpracována teoretická část knihy, kde vedle rozdělení na jednotlivé druhy strečinku a jejich popis je vyzdviženo i zdravotní hledisko a především práce s dechem během protahování.

Je důležité, že jednotlivé cviky mají vedle popisu vyznačen i stupeň obtížnosti, což minimalizuje případné problémy s prováděním složitých cviků u začátečníků.

Kladně lze hodnotit zařazení popisu jednotlivých svalů, jejich funkci, vlastnosti a umístění před každou kapitolou v praktické části knihy.

Výběr cviků je univerzální a obsahuje většinu cviků, které by měl trenér fotbalu ordinovat svým svěřencům a zařazovat je do strečinkové sestavy před tréninkovou jednotkou nebo utkáním.

Jedinou vadou této publikace, tak snad může být trochu vyšší cena, která však je opodstatněna kvalitou použitého materiálu a množstvím barevných fotografií.

Knihu k recenzi za nakladatelství Grada Publising laskavě poskytla RNDr. Ivana Kočí

{moscomment}