Tréninková jednotka - struktura (fyziologie)

Zveřejněno 10. únor 2006
Napsal Jiří Formánek Zobrazeno: 20270

Image Níže uvedený zjednodušený model popisuje posloupnost jednotlivých pohybových schopností z hlediska fyziologie. Struktura tréninkové jednotky je závislá na cílech a použitých formách metodách a prostředcích.

Základní organizační formou tréninkového procesu je tréninková jednotka, kterou lze ve zjednodušeném modelu posloupnosti rozdělit na čtyři základní části:

Číst dál...
 

Průpravné cvičení: Práce s míčem - sekvence činností (1.část)

Zveřejněno 10. únor 2006
Napsal Administrator Zobrazeno: 6680
Image V poslední den tohoto pracovního týdne publikujeme na stránkách web magazínu fotbalových trenérů trenink.com průpravné cvičení Vladana Pražáka, které je co se týká organizace - především pak jeho druhá část - jedno z nejnáročnějších, která naleznete v archivu cvičení tohoto portálu.

První část cvičení Práce s míčem - sekvence činností , která vychází dnes a bude mít ještě své druhé pokračování, se zaměřuje především na zdokonalení techniky přihrávek, způsoby převzetí míče spolu s jeho vedením při stanovené sekvenci činností daným směrem.

Cvičení je určeno zejména pro mládežnické kategorie, důležité jsou jasné pokyny hráčům, vysvětlení jejich úkolů a precizní organizace.
Číst dál...
 

Průpravná hra: 3+1+1 proti 3+1+1 s nahravači ve 4 rozích

Zveřejněno 9. únor 2006
Napsal Jiří Formánek Zobrazeno: 11827
Image Ve čtvrtečním článku na stránkách určeným českým a slovenským fotbalovým trenérům trenink.com popisuje trenér a editor těchto stránek Jiří Formánek jednu z dalších průpravných her.

Po průpravných hrách Nabíječka, oblíbené 4:3+1 na 3 branky v trojúhelníku a podobné hře 3+2:3+2 s nahrávači přichází autor s dnešní hrou, která má název 3+1+1 proti 3+1+1 s nahravači ve 4 rozích .

Hra je určena minimálně pro deset hráčů, při úpravě pravidel lze počet hráčů zvýšit na dvanáct až čtrnáct. Hra byla aplikována v tréninkovém procesu starších dorostenců a mužů, ale ani kategorie starších žáků by s ní neměla mít problémy.
Číst dál...
 

Průpravné cvičení: Geryho obdelník

Zveřejněno 8. únor 2006
Napsal Monika Poláková Zobrazeno: 11721
Image A opět tu máme od jediné autorky, na stránkách web magazínu fotbalových trenérů trenink.com, další průpravné cvičení. Tentokrát trenérka mladšího dorostu FK Litvínov Monika Poláková, publikuje článek popisující cvičení z názvem Geryho obdelník.

Cvičení je určeno pro každou věkovou kategorii, zařazujeme ho do průpravné i do hlavní části tréninkové jednotky a je zaměřeno na rychlost, koordinaci, techniku a práci s míčem a schopnost rychle reagovat na podněty.

Potřebny počet hráčů je 6 až 8, stejně jako tomu bylo v případě článku Listové cvičení, které bylo čtenářsky tak úspěšné.
Číst dál...
 

Průpravné cvičení: Technika s míčem, vedení ve slalomu (2.část)

Zveřejněno 8. únor 2006
Napsal Vladan Pražák Zobrazeno: 7965
Image Středečním článkem na stránkách web portálu trenink.com navazuje autor Vladan Pražák na první část svého třídílného seriálu, která vyšla na těchto stránkách v minulém týdnu.

Jak už samotný název celého seriálu napovídá, tak jednotlivé články se věnují herním činnostem jednotlivce, ale touto malinko náročnější variantou cvičení zdokonalujeme nejen samotnou techniku ovládání a vedení míče, ale změnou směru cvičení, rozvíjíme také schopnost orientace a přispůsobení se novému podnětu.

Cvičení je opět určeno pro kategorii přípravek, ale mohou jej do své tréninkové jednotky zařadit i trenéři žákovských kategorií, kde je potřeba vyšší rychlosti provedení.
Číst dál...
 

Přihlašovací formulář

Tréninkové pomůcky

Dne 19.07.2008, 12:00 napsal Jiří Formánek
recenze-penosna-branka-igoal-junior Dnešním dnem rozšiřujeme, na stránkách trenérského portálu trenink.com, nabídku recenzí, kterými Vás chceme upozornit na zajímavé publikace nebo pomůcky, která vám mohou usnadnit...

Kalendář článků

March 2015
Mo Tu We Th Fr Sa Su
23 24 25 26 27 28 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Knihy

Dne 12.11.2005, 10:00 napsal
tipy-na-literaturu-technicko-takticka-piprava-2ast Dnes přinášíme druhou část "Tipů na literaturu" autora Martina Babači s názvem Technicko-takticka příprava. V minulém díle autor doporučil několik knih, které souvisely s tématikou...

Rozhovor: Rozvoj rychlostních schopností hráčů fotbalu

Hodnocení uživatelů:  / 0

V seriálu rozhovorů na stránkách trenérského portálu www.trenink.com se pokoušíme otevřít debatu k tématům, která by měla zajímat trenéry v klubech na všech výkonnostních úrovních, tak u různých věkových kategorií od přípravek počínaje až po dospělé.

Dnešní aktuální téma rozebírá a na otázky odpovídá Jiří Formánek, trenér který působil jak u mládeže, tak u dospělých od divize po druhou ligu. V současné době je editorem stránek www.trenink.com.

Cílem článku je seznámit trenéry mládežnických dorosteneckých týmů s rozvojem rychlostních schopností fotbalových hráčů.

Číst dál...

Aktuální téma: Energetické nápoje a fotbal

Hodnocení uživatelů:  / 0
Energetické nápoje (energy drinks) se v poslední době staly oblíbeným povzbuzovačem výkonu, hráči fotbalu nezůstali ani v tomto případě stranou. Stále častěji se trenéři setkávají se konzumací energetických nápojů před, v průběhu, případně po skončení utkání nebo tréninku. 
 
Lze konzumaci těchto nápojů hráčům doporučit, mohou takto legálně podpořit svůj výkon? Nebo naopak jsou tyto energetické nápoje pro hráče fotbalu nevhodné nebo dokonce omezující? Jsou energetické nápoje vhodné pro děti?

Číst dál...

Aktuální téma: Masáže a masážní emulze

Hodnocení uživatelů:  / 0
Jak trenéři, tak hráči vědí, že příprava na tréninkovou jednotku nebo na utkání nezačíná převlečením do dresu a rozcvičením, tedy vstupem hráčů na hřiště. Příprava probíhá v průběhu celého týdenního mikrocyklu
 
Finální individuální příprava hráčů probíhá v průběhu celého dne, ve kterém utkání probíhá. Společná týmová příprava pak dvě hodiny, nejpozději hodinu před začátkem utkání.

Číst dál...