Úvod do problematiky rozvoje silových schopností

Zveřejněno 17. únor 2006
Napsal Josef Vrážel Zobrazeno: 22420
Image Tento pátek zahajujeme komplexně zpracovaný šestidílný seriál autora Josefa Vrážela, který postupně po uvedení do problematiky přejde k metodice tréninku a rozvojům jednotlivých typů síly.

Kondiční stránka herního výkonu fotbalisty je nedílnou součástí jeho výkonnostní kapacity. Vedle rychlosti, vytrvalosti a obratnosti je síla považována za jejich základ, jejíž úroveň tyto schopnosti může výrazně limitovat (Weineck, 1996).

Silou se rozumí předpoklady jedince, které mu umožňují překonat odpor nebo proti odporu působit prostřednictvím svalového napětí. Svalová síla je příčinou všech sportovních pohybů.
Číst dál...
 

Kondiční trénink: Startovní rychlost v předzápasovém tréninku

Zveřejněno 16. únor 2006
Napsal Petr Wiecek Zobrazeno: 21073
Image Čtvrteční odpolední článek na stránkách webového portálu českých a slovenských fotbalových trenérů trenink.com je prvním představením trenéra, držitele licence A, fotbalového žurnalisty a nyní i autora těchto stránek Petra Wieceka.

Článek popisuje kondiční cvičení s názvem Startovní rychlost v předzápasovém tréninku, které jak již je z názvu patrné popisuje trénink startovní rychlosti v předzápasové tréninkové jednotce a důraz klade na schopnost dobře se orientovat v omezeném prostoru a rychle se rozhodovat.

Cvičení je určeno především mužskou a dorosteneckou věkovou kategorii, ale není důvod ho nevyzkoušet i u mládežnických týmů.
Číst dál...
 

Kondiční trénink: Rozvoj rychlostních schopností (3.část)

Zveřejněno 16. únor 2006
Napsal Milan Kormaník Zobrazeno: 19025
Image Minulý týden a o víkendu vyšly na portálu fotbalových trenérů trenink.com první a druhá část seriálu článků, které popisují konkrétní týdenní tréninkový mikrocyklus prvoligového FC Slovanu Liberec, jehož částečný popis vyšel v čísle 4/2005 odborného časopisu Fotbal a trénink.

Dnes našim čtenářům dáváme možnost nahlédnout do třetího díl seriálu s názvem Práce na špičkách, který popisuje další cvičení na rozvoj rychlostních schopností hráčů.

Autorem seriálu je Milan Kormaník, držitel trenérské licence "PROFI UEFA", který dodává: "Smyslem není příspěvek na dané konkrétní téma, jedná se pouze o jakýsi průřez mikrocyklem v hlavním období.
Číst dál...
 

Seriál síla - 100.000

Zveřejněno 16. únor 2006
Napsal Jiří Formánek Zobrazeno: 2776
Image Portál fotbalových trenérů trenink.com přesáhl v návštěvnosti magickou hranici 100 000 návštěv a tak autor Josef Vrážel připravil jako odměnu nejen pro registrované čtenáře komplexně pojatý šestidílný seriál věnovaný problematice metodiky a rozvoje síly, kterým tímto chceme rozšiřit kategorii Vzdělávání trenérů -->Terminologie. První část vyšla minulý pátek dopoledne.
 

Průpravné cvičení: Střelba v tělocvičně (1.část)

Zveřejněno 15. únor 2006
Napsal Josef Vrážel Zobrazeno: 7915
Image V zimním přípravném období je mnoho mládežnických, ale mužstev dospělých odkázáno na práci v tělocvičně, v lepším případě v hale, protože kvalitní terény stále ještě nejsou samozřejmostí.

Zmenšený prostor ve kterém probíhá tréninková jednotka vyžaduje zjednodušení organizace cvičení. Autor Josef Vrážel dnes začíná minimálně šestidílný seriál jednoduchých průpravných cvičení vhodných do stísněných prostor tělocvičen.

Dnešní článek má název Střelba v tělocvičně (1.část). Cvičení volně navazují na články Moniky Polákové Geryho obdelník nebo Listové cvičení.
Číst dál...
 

Přihlašovací formulář

Tréninkové pomůcky

Dne 04.07.2012, 08:44 napsal Jiří Formánek
aquahit-posilovaci-vak-s-vodouTréninková posilovací pomůcka Aquahit není žádnou horkou novinkou na poli silového tréninku. Princip na kterém funguje Aquahit byl patentován téměř před deseti lety v roce...

Knihy

Dne 04.05.2006, 15:45 napsal Jiří Formánek
recenze-trenink-pod-kontrolouV minulých měsících a týdnech se na stránkách trenérského portálu trenink.com objevily recenze, které velice úzce souvisely s fotbalem a s fotbalovým tréninkem. Dnes uděláme výjimku a...

Rozhovor: Rozvoj rychlostních schopností hráčů fotbalu

Hodnocení uživatelů:  / 0

V seriálu rozhovorů na stránkách trenérského portálu www.trenink.com se pokoušíme otevřít debatu k tématům, která by měla zajímat trenéry v klubech na všech výkonnostních úrovních, tak u různých věkových kategorií od přípravek počínaje až po dospělé.

Dnešní aktuální téma rozebírá a na otázky odpovídá Jiří Formánek, trenér který působil jak u mládeže, tak u dospělých od divize po druhou ligu. V současné době je editorem stránek www.trenink.com.

Cílem článku je seznámit trenéry mládežnických dorosteneckých týmů s rozvojem rychlostních schopností fotbalových hráčů.

Číst dál...

Aktuální téma: Energetické nápoje a fotbal

Hodnocení uživatelů:  / 0
Energetické nápoje (energy drinks) se v poslední době staly oblíbeným povzbuzovačem výkonu, hráči fotbalu nezůstali ani v tomto případě stranou. Stále častěji se trenéři setkávají se konzumací energetických nápojů před, v průběhu, případně po skončení utkání nebo tréninku. 
 
Lze konzumaci těchto nápojů hráčům doporučit, mohou takto legálně podpořit svůj výkon? Nebo naopak jsou tyto energetické nápoje pro hráče fotbalu nevhodné nebo dokonce omezující? Jsou energetické nápoje vhodné pro děti?

Číst dál...

Aktuální téma: Masáže a masážní emulze

Hodnocení uživatelů:  / 0
Jak trenéři, tak hráči vědí, že příprava na tréninkovou jednotku nebo na utkání nezačíná převlečením do dresu a rozcvičením, tedy vstupem hráčů na hřiště. Příprava probíhá v průběhu celého týdenního mikrocyklu
 
Finální individuální příprava hráčů probíhá v průběhu celého dne, ve kterém utkání probíhá. Společná týmová příprava pak dvě hodiny, nejpozději hodinu před začátkem utkání.

Číst dál...