Průpravné cvičení: Přihrávky a narážečky do W (3.část)

Zveřejněno 20. listopad 2006
Napsal Jiří Formánek Zobrazeno: 10599
Image Dnešním odpoledním článkem na stránkách trenérského portálu trenink.com naváže autor a trenér Jiří Formánek na dvě již dříve vyšlé varianty [1] [2] cvičení, kde si hráči projdou hned několik nejběžnějších herních činností.

Odpolední cvičení je pojmenováno Přihrávky a narážečky do W (3.část), velké písmeno W značí způsob uspořádání met mezi kterými hráči cvičení zaměřené na přihrávání, vedení a ovládání míče, narážení míče a pohyb bez míče, provádí.

Cvičení je určeno všem mužstvům, především pak mládežnickým týmům, které si mají možnost procvičit si nejběžnější herní činnosti v rychlém sledu za sebou. Obvykle ho zařazujeme do průpravné částí, u těch nejmenších pak do hlavní části tréninkové jednotky.
Číst dál...
 

Průpravné cvičení: Přihrávkový diamant (1.část)

Zveřejněno 20. listopad 2006
Napsal Vladan Pražák Zobrazeno: 8966
Image Listopadový prodloužený víkend je minulostí a na stránkách web magazínu českých a slovenských fotbalových trenérů vychází během pondělního dopoledne článek trenéra a autora Vladana Pražáka zaměřený na zlepšení kombinačních schopností hráčů.

Název článku je Přihrávkový diamant (1.část) v tomto průpravném cvičení se zaměřujeme především na rozvoj kombinačních schopností hráčů, jejich pohybu po přihrávce ("přihrej a běž "), orientace v prostoru, rychlosti provedení a rozvíjíme zde taktéž správné techniky přihrávek prvním dotykem.

Cvičení je určeno pro mládežnická družstva, počínaje přípravkou, ale do tréninkové jednotky jej můžou zařadit i trenéři dorosteneckých mužstev jako formu rozehřátí organizovanou formou. Zařazujeme do průpravné části tréninkové jednotky. U mužstev přípravek zařazujeme do hlavní části se zaměřením na tyto specifické herní činnosti.
Číst dál...
 

Průpravné cvičení: Dvojitá obíhačka ve čtverci s přihrávkami (2.část)

Zveřejněno 16. listopad 2006
Napsal Jiří Formánek Zobrazeno: 10045
Image Ve čtvrtek odpoledne navazujeme na úterní první variantu, která vyšla na stránkách web magazínu českých a slovenských fotbalových trenérů trenink.com. Určena je především pro trenéry mládežnických týmů. Autorem cvičení je trenér Jiří Formánek, který se opět zaměřil na přihrávání, pohyb bez míče a správné načasování, tentokrát ve složitějších podmínkách.

Cvičení je pojmenované Dvojitá obíhačka ve čtverci s přihrávkami, pojmenování i základní princip si vypůjčil z oblíbené hry známé ze stolního tenisu. Zaměřuje se především na nácvik přihrávání, schopnosti okamžitě po odehrání reagovat pohybem a zapojit se do další kombinace, v tomto případě pro dva týmy naráz, které se pohybují protisměrně.

Cvičení je určeno nejen nejmenším fotbalistům od předpřípravek až po mladší žáky, ale v této složitější variantě i těm starším, můžeme ho zařadit do úvodní, průpravné ale i hlavní části tréninkové jednotky.
Číst dál...
 

Průpravné cvičení: Kombinační zrcadlo v trojúhelnících (2.část)

Zveřejněno 16. listopad 2006
Napsal Vladan Pražák Zobrazeno: 9125
Image Dnes vycházející druhá varianta průpravného cvičení od trenéra a redaktora Vladana Pražáka, které toto dopoledne vychází na stránkách trenérského portálu trenink.com navazuje na první variantu z minulého týdne a volně pak na předešlá cvičení organizovaná taktéž v trojúhelnících Trojúhelník [1] [2] [3] [4] nebo na dvojici článků Přihrávky ve dvou trojúhelnících [1] [2].

Dopolední článek s názvem Kombinační zrcadlo v trojúhelnících (2.část) se opět zaměřujeme na nácvik kombinačních schopností hráčů, jejich následnému pohybu po přihrávce, orientaci v prostoru, dále pak na samotné techniky přihrávání míče, převzetí či zpracování míče a přesnost přihrávek.

Popisovanou formou máme všechny hráče v neustálém pohybu, proto je tato nejjednodušší varianta určena pro mužstva přípravek a žáků. Zařazujeme do hlavní nebo průpravné části tréninkové jednotky. S blížícím se zimním přípravném období je toto cvičení vhodné aplikovat taktéž v hale či tělocvičně.
Číst dál...
 

Herní cvičení: Střelba po finální přihrávce prvním dotykem (5.část)

Zveřejněno 15. listopad 2006
Napsal Svatopluk Chrobák Zobrazeno: 5655
Image O páteční svátek zkrácený týden se překulil do své druhé poloviny a na stránkách trenérského portálu trenink.com navazujeme na čtyři [1] [2] [3] [4] články autora a trenéra Svatopluka Chrobáka. Dnes publikujeme pátý díl seriálu, který má název Střelba po finální přihrávce prvním dotykem.

Pátá část seriálu má název Finální přihrávka po zpracování míče a obejití soupeře. Hráč obchází soupeře před finální přihrávkou tehdy, když se chce dostat do výhodného prostoru pro finální přihrávku nebo vytvořit v dané herní situaci převahu útočníků nad obránci. V současném pojetí útočné hry je obcházení soupeře v prostoru kolem i uvnitř pokutového území nezbytnou herní činností.

Rozhodne-li se hráč v prostoru vytváření střeleckých situací obejít soupeře, musí si uvědomit, že účelné je pouze takové obejití po němž okamžitě následuje finální přihrávka. Cvičení zařazujeme do hlavní části tréninkové jednotky, určeno je především pro věkovou kategorii dorostenců a týmů dospělých.
Číst dál...
 

Reklama

Rychlý protiútok 4:2

Herní cvičení: Rychlý protiútok 4:2 do volného prostoru

Hodnocení uživatelů:  / 0
 2x VIDEO VARIANTA  Nácviku rychého prostiútoku jsme s ena stránkách portálu fotbalových trenérů www.trenink.com naposledy věnovali v cvičeních Rychlý protiútok 3:2 s překřížením nebo Variabilní rychlý protiútok 4:2, kde o výsledné podobě útoku rozhoduje hrotový útočník.
 
Herní cvičení Rychlý protiútok 4:2 do volného prostoru v sobě kombinuje nácvik rychlého protiútoku, centrovaných míčů z křídelních prostorů, výběru místa v pokutovém území a zakončení.

Číst dál...

Seriály

Dne 13.12.2013, 08:44 napsal Jiří Formánek
serial-zakonceni-po-centru-11-31-42  SERIÁL  Páteční článek na stránkách portálu fotbalových trenérů www.trenink.com bude patřit ohlédnutí do minulosti publikovaných cvičení. Třídílný seriál trenéra Jiřího Formánka nabízí našim čtenářům-trenérům inspiraci pro nácvik zakončení po centru z křídelního prostoru. Název seriálu je Zakončení po centru 1:1, 3:1, 4:2. Cílem trojice cvičení je naučit hráče vybírat prostor v pokutovém území....

Individuální trénink

Reklama

Ajax Amsterdam: Narážečka vpřed a vzad (1.část)

Hodnocení uživatelů:  / 0
 4x VIDEO VARIANTA  Kombinační cvičení s názvem Narážečka vpřed a vzad je inspirováno tréninkovým cvičením holandského trenéra Franka de Boera, v době kdy pusobil v Ajaxu Amsterdam a v současné době trénuje italský Inter Milán.
 
Cílem cvičení, určeného pro osm hráčů, je nácvik kombinace s využítím naražení míče vpřed a vzad na krátkou vzdálenost, s následným přenesením mimo těžiště hry, podobně jako Opakované narážečky v obdélníku. Hráči si míč naráží prvním dotykem, výhodnou cvičení je jeho variabilita a proměnlivost.

Číst dál...

Aktuálně: Předzápasová kombinace a střelba FC Schalke 04

Hodnocení uživatelů:  / 0
FC Schalke 04 FC SCHALKE 04  V minulém týdnu jsme inspiraci pro články hledali v tréninkovém procesu profesionálních fotbalových klubů Ajax Amsterdam, Zbrojovka Brno a AC Bellinzona. Nový týden zahajujeme cvičením z tréninku FC Schalke 04, který proběhl 23.9.2016, před utkáním s Hoffenheimem.
 
Článek Předzápasová kombinace a střelba FC Schalke 04 popisuje cvičení z předzápasového tréninku a kombinuje v sobě jednoduchou přípravnou kombinaci v prostoru před pokutovým územím, náběh do střelecké pozice a různé varianty zakončení.

Číst dál...

Rozcvičení: Přihrávky a narážečky v rozcvičení FC Bayern Mnichov

Hodnocení uživatelů:  / 0
 FC BAYERN MNICHOV  V předchozích měsících jsme se inspirovali z evropských velkoklubů, mezi které patří FC Bayern Mnichov. V době kdy v Mnichově působil Pep Guardiola jsme zvěřejnili cvičení Zakončení po chytré kombinaci (3.část) nebo Kombinace středním koridorem (2.část).
 
Sada cvičení určených pro rozcvičení s názvem Přihrávky a narážečky v rozcvičení FC Bayern Mnichov je komplexním cvičením z úvodu tréninkové jednotky, která proběhla 5. 9. 2016, před Bundesligovým utkáním proti FC Schalke 04, které bavorský velkoklub vyhrál 2:0.  

Číst dál...

Průpravné cvičení: Jednoduše od obránce k útočníkovi (2.část)

Hodnocení uživatelů:  / 0
 2x VIDEO VARIANTA  "V dnešním fotbale je ceněna především přímočarost o jak z pohledu individuálních výkonů, tak v případě týmového pojetí," říká autor dnešního článku. Například nácviku rychlého protiútoku jsme se věnovali v cvičení Rychlý protiútok 4:2 do volného prostoru
 
Druhý díl seriálu nazvaného Jednoduše od obránce k útočníkovi navazuje na úvodní část a zaměřuje se na přímočarou kombinaci ve středu pole, přechodu k útočníkovi pomocí dlouhé přihrávky, který míč zpracuje a rozhoduje se jak akce bude ve finále zakončena.

Číst dál...

Průpravné cvičení: Kombinace zpoza branky se střelbou (2.část)

Hodnocení uživatelů:  / 0
 2x VIDEO VARIANTA  V minulosti jsme na stránkách www.trenink.com publikovali několik cvičení, kdy zakončení probíhá na dvě a více branek. Určitě za připomenutí stojí Hra 8:8 s častou střelbou na 4 branky a 2 brankáře nebo herní cvičení Jeden na jednoho na dvě branky s brankáři.
 
Druhá varianta cvičení Kombinace zpoza branky se střelbou je organizována stejně jako první díl a je určeno pro trénink, kde trenér má k dispozici malý počet hráčů a necelou polovinu hrací plochy, ale dva brankáře.

Číst dál...

Recenze: Přenosná fotbalová branka Kickster Elite 1,5 x 1 m

Hodnocení uživatelů:  / 0
 RECENZE  Autor této recenze začínal jako fotbalový trenér mládeže v polovině devadesátých let, kdy nebylo nic neovyklého, že herní prostor pro tréninková cvičení se vyznačoval pomocí těžkých  dopravních kuželů a fotbálek se hrál na přenosné branky z lešenářských trubek.    
 
Za uplynulých dvacet let evoluce v navrhování, konstrukci, výrobě a také bezpečnosti tréninkových pomůcek se výrobci posunuli několik světelných let kupředu. Jak z tohoto pohledu uspěla přenosná fotbalová branka Kickster Elite 1,5 x 1 m, kterou měla redakce www.trenink.com několik týdnů k dispozici?

Číst dál...