Herní cvičení: Navazující souboje 1:1 s 3:3 nahrávači

Zveřejněno 31. leden 2007
Napsal Jiří Formánek Zobrazeno: 5201
Image Středeční dopolední článek si pro trenérský fotbalový portál trenink.com připravil trenér a editor portálu Jiří Formánek, který se opět vrací k řešení soubojových situací jeden na jednoho a navazuje na pondělní první variantu.

Cvičení s názvem Navazující souboje 1:1 s 3:3 nahrávači je proti první variantě rozšířeno o jednoho hráče na každé straně, cílem je naučit hráče prosadit se v průběžně probíhajících soubojích jeden na jednoho, využít ke spolupráci odpočívající nahrávače stojící na obvodu herního prostoru, komunikovat s nimi a rozhodnout se pro správné řešení, naučit se rychle měnit obranné a útočné postavení v soubojích.

Cvičení má nezanedbatelný kondiční aspekt, je vhodné ho zařazovat jako kondiční cvičení v průběhu zimního nebo letního přípravného období, v tréninkové jednotce obvykle bývá v hlavní části tréninkové jednotce. Cvičení zvládnou žákovské kategorie.
Číst dál...
 

Průpravné cvičení: Přihrávky v obdélníku s přebíhačkou (2.část)

Zveřejněno 30. leden 2007
Napsal Vladan Pražák Zobrazeno: 6218
Image Na úterní odpoledne si pro čtenáře trenérského web magazínu českých a slovenských fotbalových trenérů trenink.compřipravil druhou variantu svého článku připravil trenér a autor Vladan Pražák. Druhý článek miniseriálu pro trenéry, kteří hledají inspiraci pro herní cvičení do haly, navazuje na první část.

Název druhého dílu seriálu je Přihrávky v obdélníku s přebíhačkou (2.část), v tomto cvičení se opět zaměřujeme na přesnost přihrávek, převzetí míče se zapojením klamných činností, následné rychlé přesuny hráčů z postu na post. Rozvíjíme zde schopnost hráčů na vzájemnou kombinační spolupráci, rychlost a pohyblivost s míčem i bez míče a orientaci v prostoru.

Cvičení je určeno především pro kategorie přípravek a žáků a trenéři jej můžou aplikovat i v hale či tělocvičně v právě probíhajícím zimním přípravném období jako součást náplně hlavní části tréninkové jednotky.
Číst dál...
 

Průpravná hra: Přečíslení 3:2 ve 3 pásmech

Zveřejněno 30. leden 2007
Napsal Jakub Havránek Zobrazeno: 11196
Image Úterní dopolední článek po delší době přináší čtenářům web magazínu českých a slovenských fotbalových trenérů trenink.com přináší průpravnou hru. Autorem je Jakub Havránek, který se zaměřil na držení míče v početní převaze 3:2 i na vytvoření těchto výhodných situací.

Název průpravné hry je Přečíslení 3:2 ve 3 pásmech, cílem je naučit hráče udržet pomocí kombinací míč pod svou kontrolou v početní převaze 3:2 na malém vymezeném prostoru, vytvořit si výhodnou situací k zakončení celé akce a po ztrátě míče musí přijít rychlý přechod do obranné fáze a vlastního obranného postavení.

Hru je vhodné zařadit do hlavní části tréninkové jednotky, zvládnou ji již žákovské věkové kategorie.
Číst dál...
 

Herní cvičení: Navazující souboje 1:1 s 2:2 nahrávači

Zveřejněno 29. leden 2007
Napsal Jiří Formánek Zobrazeno: 6453
Image Po dopoledním cvičení od Vladana Pražáka si odpolední článek pro trenérské fotbalové stránky trenink.com připravil trenér a editor portálu Jiří Formánek, který se opět vrací k řešení soubojových situací jeden na jednoho.

Název cvičení je Navazující souboje 1:1 s 2:2 nahrávači, cílem je naučit hráče prosadit se v průběžně probíhajících soubojích jeden na jednoho, využít ke spolupráci odpočívající nahrávače stojící na obvodu herního prostoru, komunikovat s nimi a rozhodnout se pro správné řešení, naučit se rychle měnit obranné a útočné postavení v soubojích.

Cvičení má nezanedbatelný kondiční aspekt, je vhodné ho zařazovat jako kondiční cvičení v průběhu zimního nebo letního přípravného období, v tréninkové jednotce obvykle bývá v hlavní části tréninkové jednotce. Cvičení zvládnou žákovské kategorie.
Číst dál...
 

Průpravné cvičení: Přihrávky v obdélníku s přebíhačkou (1.část)

Zveřejněno 29. leden 2007
Napsal Vladan Pražák Zobrazeno: 6830
Image Poslední lednový týden v tomto roce zahájí na stránkách web magazínu českých a slovenských fotbalových trenérů trenink.com svým článkem trenér a autor Vladan Pražák, který si tento miniseriál připravil pro trenéry, kteří hledají inspiraci pro herní cvičení do haly.

V tomto průpravném cvičení s názvem Přihrávky v obdélníku s přebíhačkou (1.část) se zaměřujeme na přesnost přihrávek, převzetí míče se zapojením klamných činností, následné rychlé přesuny hráčů z postu na post. Rozvíjíme zde schopnost hráčů na vzájemnou kombinační spolupráci, rychlost a pohyblivost s míčem i bez míče a orientaci v prostoru.

Cvičení je určeno především pro kategorie přípravek a žáků a trenéři jej můžou aplikovat i v hale či tělocvičně v právě probíhajícím zimním přípravném období jako součást náplně hlavní části tréninkové jednotky.
Číst dál...
 

Průpravné cvičení: Obíhačka ve tvaru velkého písmene "I" (2.část)

Zveřejněno 26. leden 2007
Napsal Jiří Formánek Zobrazeno: 5826
Image Poslední článek konečně na sníh bohatého týdne na portálu fotbalových trenérů trenink.com je od trenéra a editora Jiřího Formánka, snahou je hráče zaujmout a uvolnit atmosféru během tréninkové jednotky. Dnešní druhá jednodušší varianta [1] je určena pro nejmladší věkové kategorie, kde je cílem procvičit přihrávky prvním dotykem spojené s okamžitým pohybem.

Autor tohoto webu a trenér Jiří Formánek dnešním druhým dílem cvičení Obíhačka ve tvaru velkého písmene "I" navazuje jeho dva vlastní články s názvem Obíhačka ve čtverci [1] [2] a na článek Michala Caudra z minulého týdne Protisměrná obíhačka na jeden dotek, kterým se tento autor připomněl čtenářům tohoto web magazínu.

Cvičení obvykle zařazujeme do úvodní části tréninkové jednotky, případně ho můžeme využít jako součást předzápasového rozcvičení. Vhodné je pro všechny věkové kategorie, nejlépe pak pro týmy přípravek. Doporučujeme začínat na více hřištích.
Číst dál...
 

Reklama

Přihrávky: Narážečky v kříži pro děti

Hodnocení uživatelů:  / 0
 4 VARIANTY  +  VIDEO  Cvičením vhodným pro trénink dětí a mládeže jsme se v posledních dnech věnovali v cvičeních Vnitřní obíhačka nebo Obíhané narážečky, kde kombinace probíhá na malém prostoru a hráči střídají přihrávky a narážečky.
 
Drilové cvičení s názvem Narážečky v kříži pro děti je, podobně jako velmi úspěšné cvičení Holandský kolotoč přihrávek pro mládež, určeno pro malou skupinu pěti hráčů s tím, že všichni jsou neustále zapojení do cvičení.

Číst dál...

Václav Mrázek: Šok pro nás bylo, jakou životosprávu má dnešní mládež!

Hodnocení uživatelů:  / 0
 ROZHOVOR  V exkluzivním rozhovoru s Václavem Mrázkem, šéftrenérem Regionální fotbalové akademie (RFA) v Plzni, členem prezidia UČFT a autorem řady článku na stránkách www.trenink.com, jsme se podívali pod pokličku fungování žákovské regionální fotbalové akademie.
 
Václav Mrázek hovořil o dosavadních zkušenostech z rok a půl dlouhého provozu, komu jsou akademie určeny, kolik stojí provoz akademie, jak mimo jiné funguje spolupráce s rodiči a regionálními fotbalovými trenéry.

Číst dál...

Vyhledávání

Individuální trénink

Reklama

Herní cvičení: Jeden na jednoho po sprintu na dvě branky

Hodnocení uživatelů:  / 0
 4 VARIANTY  +  VIDEO  Chování hráčů v soubojích jeden na jednoho, jejich řešení a následné zakončení jsme se věnovali v cvičeních Souboj 1:1 zády k brance soupeře nebo v herním cvičení Vedení míče a souboj 1:1, v obou případech je cílem zakončení do velké branky s chytajícím brankářem.
 
Cvičení Jeden na jednoho po sprintu na dvě branky je určeno hráčům věkové kategorie přípravek a žáků, cílem je naučit hráče variabilně řešit situace 1:1, vést míč, ovládat ho, kličkovat a akci zakončit do jedné z malých branek.    

Číst dál...

Zakončení: Obíhaná střelba do oblouku

Hodnocení uživatelů:  / 0
 4 VARIANTY  +  VIDEO  Zakončení akce, které předchází postupná přízemní kombinace jsme se věnovali v cvičeních Přihrávkový slalom se střelbou nebo v druhé části cvičení Střelba po naražení a po příčné přihrávce, které bylo inspirováno tréninkem Zbrojovky Brno.
 
Cvičení Obíhaná střelba do oblouku, stejně jako všechny jeho varianty, kombinují nácvik zakončení po sledu několika přihrávek na krátkou vzdálenost s intenzivním během na dleší vzdálenost od zakončujícího hráče.  

Číst dál...

Herní cvičení: Intenzivní zakončení v situaci 2:1

Hodnocení uživatelů:  / 0
 3 VARIANTY  +  VIDEO  Cvičení s názvem Intenzivní zakončení v situaci 2:1 je inspirováno cvičením, které používají v mládežnické akademii londýnského Arsenalu. Cílem cvičení je naučit hráče řešit situace 2:1 v bezprostřední blízkosti branky soupeře a to včetně efektivity v zakončení.
 
Mikrosituacím dva na jednoho, ve kterých mají převahu útočící hráči, jsme se věnovali v druhé části cvičení Naraž si a vyřeš situaci 2:1 nebo v cvičení 2:1 před pokutovým územím, určeného pro žákovské kategorie.   

Číst dál...

Herní cvičení: Souboj jeden na jednoho na čtyři branky

Hodnocení uživatelů:  / 0
 4 VARIANTY  +  VIDEO  Mezi mládežnickými trenéry panuje obecná shoda na tom, že úspěšné zvládání situací jeden na jednoho, je jedním ze základních stavebních kamenů vývoje mladého fotbalisty. Opomenuty by neměly být cvičení Jeden na jednoho na tři branky nebo Jeden na jednoho (1:1) na čtyři branky.
 
Cvičení Souboj jeden na jednoho na čtyři branky podporuje u hráčů schopnost řešit variabilním způsobem situaci 1:1, hráči mají několik možností řešení, protože mají na výběr ze dvou branek. Soubojové situaci předchází intenzivní běžecký jak s míčem, tak bez míče. Bránící hráč se pokouší o konstruktivní odebrání míče. 

Číst dál...

Rychlost: Sprint se změnami směru běhu

Hodnocení uživatelů:  / 0
 5 VARIANT  +  VIDEO  Rozvoji koordinačních a obratnostních dovedností jsme se věnovali v seriálu Rychlostně-koordinační motýlek, k problematice rozvoj rychlostních schopností hráčů fotbalu vyšel na www.trenink.com obsáhlý rozhovor.
 
Kondiční cvičení s názvem Sprint se změnami směru běhu v sobě kombinuje rozvoj obratnosti, koordinace a startovní se sprinterskou rychlostí. Jednotlivé složky je možné upravit zvolením varianty cvičení.

Číst dál...

Standardní situace: Naražení a zaběhnutí za zdí

Hodnocení uživatelů:  / 0
 VOLNÝ PŘÍMÝ KOP  +  VIDEO  +  4 VARIANTY  Popisovaná standardní situaci je možné využít v situaci, kdy je nařízen volný přímý kop ve vzdálenosti dvacet až dvacet pět metrů od branky z prostoru, který je mírně mimo osu hrací plochy. 
 
Standardní situace pojmenovaná Naražení a zaběhnutí za zdí vedle základního provedení nabízí ještě tři další možnosti jak volný přímý kop variabilně zahrát, vždy s ohledem na postavení bránících hráčů. Cílem je jednoduchost provedení a nečitelnost zahrání pro bránící tým. 

Číst dál...