Posilování: Příčné zkracovačky na zádech s gymnastickým míčem

Nadřazená kategorie: Posilování Kategorie: s rehabilitačním míčem
Zveřejněno 13. únor 2014
Napsal Jiří Formánek Zobrazeno: 408

 ANIMACE  V závěru tohoto týdne rozšiřujeme zásobník posilovacích cviků trenérského portálu www.trenink.com, které odstraňují ochablost svalů a celkově působí na fyzickou kondici hráčů. Upozorňujeme, že stejné důležité jako posilováni je i protažení zkrácených svalů a jejich uvolnění.

Dnešní cvik je pojmenovaný Příčné zkracovačky na zádech s gymnastickým míčem, který také můžete znát pod anglickým pojmenováním Squeeze, Twist and Crunch. Na našich stránkách vyšlo několik podobných cvičení Alternativní zkracovačky s gymnastickým míčem nebo Vzdušné kolo - zkracovačky

K dnešním cvičení je třeba gymnastický (rehabilitační) nafukovací míč. Cvičení je zaměřeno na posílení břišních, zádových svalů, může být součástí core tréninku.

Číst dál...
 

Vzdělávání trenérů: Kurz trenéra brankářů "B" licence FAČR

Nadřazená kategorie: Vzdělávání trenérů Kategorie: Trenérské licence
Zveřejněno 12. únor 2014
Napsal Jiří Formánek Zobrazeno: 356
Trenérsko-metodický úsek (TMÚ) Fotbalové asociace České republiky (FAČR) pořádá v průběhu prvního pololetí roku 2014, pro zájemce z řad trenérů, kurz trenéra brankářů "B" licence FAČR.
 
Kurzu se mohou zúčastnit trenéři s platnou UEFA "B" licencí a vyšší. Absolventi kurzu se mohou hlásit do kurzu trenéra brankařů "A" licence FAČR v roce 2015. Držitelé "A" licence UEFA a vyšší se mohou hlásit přímo do kurzu Trenér brankařů "A" licence FAČR v roce 2015.
 
Kurz má dva odborné garanty, prvním je bývalý reprezentant Petr Kouba, druhým pak vedoucí trenérsko metodického úseku Antonín Plachý.
Číst dál...
 

Průpravné cvičení: Rozcvičení s míčem (2.část)

Nadřazená kategorie: Trénink Kategorie: Průpravné cvičení
Zveřejněno 11. únor 2014
Napsal Jiří Formánek Zobrazeno: 1237
O rozcvičení a úvodní části tréninkové jednotky se čtenáři tohoto portálu mohli dočíst v rozhovoru: Rozcvička, správné zahřátí před tréninkem i zápasem, co by (ne)měla mít.
 
Druhý díl seriálu připravil pro čtenáře www.trenink.com trenér Jiří Formánek, který celý seriál pojmenoval Rozcvičení s míčem. Cílem všech publikovaných cvičení je připravit hráče intenzivní zatížení v tréninku.     
 
Cvičení je určeno do první třetiny tréninkové jednotky, mělo by předcházet složitějším herních situacím. Určeno je pro všechny věkové kategorie od starších přípravek. 
Číst dál...
 

Taktický trénink: Vedení útoku středem v systému 4:4:2 (3.část)

Nadřazená kategorie: Trénink Kategorie: Herní trénink
Zveřejněno 10. únor 2014
Napsal Jiří Formánek Zobrazeno: 785
"Schopnost založit, vést a prosadit sepsotupným útokem středem hrací plochy odlišuje úspěšné týmy od těch průměrných," říká autor článku na www.trenink.com.
 
Trenér Jiří Formánek pokračuje seriálem který pojmenoval Vedení útoku středem v systému 4:4:2. Cílem seriálových cvičení je naučit hráče prosadit se proti zformované obraně soupeře, pokud se tým rozhodne útočit středem, tak jako tomu bylo v případě první  a druhé části seriálu.
 
Taktické cvičení je vhodné zařadit do hlavní nebo závěrečné části tréninku. Herní cvičení je určeno pro věkovou kategorii starších žáků a dorostenců, stejně tak i u dospělých. 
Číst dál...
 

Kondiční cvičení: Rychlostní souboj na jednu a dvě branky (2.část)

Nadřazená kategorie: Kondiční trénink Kategorie: Rychlostní trénink
Zveřejněno 6. únor 2014
Napsal Jiří Formánek Zobrazeno: 945

 AKTUALIZOVÁNO  Článek trenéra a editora Jiřího Formánka bude popisovat cvičení herně-rychlostního charakteru s důrazem na řešení soubojové situace 1:1.

Název cvičení je Rychlostní souboj na jednu a dvě branky, tímto článkem navazujeme na čtveřici cvičení [1] [2] [3] [4] s názvem Rychlost startu a reakce ve čtverci a samozřejmě první variantu tohoto cvičení. Cílem je vedle tréninku startovní rychlosti herní, soutěživou formou soubojů jednoho hráče proti druhému zlepšit schopnost prosadit se v těchto soubojích, útočící hráč je výhodě držení míče a možností útočit na dvě branky.

Cvičení je možné aplikovat v tréninkovém procesu všech věkových kategorií, od těch nejmenších, začínajících až po dospělé. Obvykle zařazujeme na začátek hlavní části tréninkové jednotky.

Číst dál...
 

Tréninkové pomůcky

Dne 13.01.2014, 08:44 napsal Jiří Formánek
treninkova-pomucka-koordinacni-podlozka-s-peti-otvory Tréninková posilovací pomůcka Koordinační podložka s pěti otvory má v anglickém originálu název Dot and Spot Movement Mat. Jedná se o realativně novou tréninkovou pomůcku, která je...

Knihy

Dne 06.03.2006, 14:45 napsal Jiří Formánek
recenze-fotbalova-cvieni-a-hry Autorem útlé knížečky s názvem Fotbalové cvičení a hry, kterou vydalo na podzim roku 2005 nakladatelství Grada Publising, je PaedDr. Jaromír Votík, v současné době asistent trenéra...

Přihlašovací formulář

Rozhovor: Rozvoj rychlostních schopností hráčů fotbalu

Hodnocení uživatelů:  / 0

V seriálu rozhovorů na stránkách trenérského portálu www.trenink.com se pokoušíme otevřít debatu k tématům, která by měla zajímat trenéry v klubech na všech výkonnostních úrovních, tak u různých věkových kategorií od přípravek počínaje až po dospělé.

Dnešní aktuální téma rozebírá a na otázky odpovídá Jiří Formánek, trenér který působil jak u mládeže, tak u dospělých od divize po druhou ligu. V současné době je editorem stránek www.trenink.com.

Cílem článku je seznámit trenéry mládežnických dorosteneckých týmů s rozvojem rychlostních schopností fotbalových hráčů.

Číst dál...

Aktuální téma: Zimní přípravné období

Hodnocení uživatelů:  / 0
 AKTUÁLNÍ TÉMA  Rok co rok se to opakuje a ani letos tomu nebude jinak. Je co se rozloučíme se starým rokem, tak fotbalisty všech věkových kategorií i výkonnostních úrovní čeká připravené a pečlivě naplánované zimní přípravné období.
 
Na stránkách trenérského portálu vyšly v minulosti k zimní přípravě dva zajímavé rozhovory. První s názvem Jak naplánovat zimní přípravu? se zaměřil především na to co má být obsahem zimní přípravy a upozornění na to, že zimní příprava nezačíná až v lednu.
 
Druhý rozhovor Zimní příprava trochu jinak byl o nových trendech v plánování zimní přípravy fotbalistů a zda je možné tyto trendy aplikovat i u týmů nižších úrovní?

Číst dál...

Rozhovor: Přechod mezi dorosteneckou a mužskou kategorií

Hodnocení uživatelů:  / 0
 AKTUÁLNÍ TÉMA  V seriálu rozhovorů na stránkách trenérského portálu www.trenink.com se pokoušíme otevřít debatu k tématům, která by měla zajímat trenéry v klubech na všech výkonnostních úrovních, tak u různých věkových kategorií od přípravek počínaje až po dospělé. 
 
Dnešní aktuální téma rozebírá a na otázky odpovídá Jiří Formánek, trenér který působil jak u mládeže, tak u dospělých od divize po druhou ligu. V současné době je editorem stránek www.trenink.com.
 
Cílem článku je seznámit trenéry mládežnických dorosteneckých týmů s důležitými aspekty přechodu mezi dorosteneckou a mužskou věkovou kategorií. Zaměříme se na důležitost jednotlivých aspektů ve fotbalové přípravě mládežnických týmů, sportovní přípravu, společenské vlivy a psychologické aspekty.

Číst dál...