Průpravné cvičení: Ovládání míč - chytání zadního hráče

Nadřazená kategorie: Trénink Kategorie: Průpravné cvičení
Zveřejněno 30. leden 2014
Napsal Monika Poláková Zobrazeno: 926

 AKTUALIZOVÁNO  Aktualizovaný příspěvek autorky a trenérky Moniky Polákové na stránkách web magazínu fotbalových trenérů www.trenink.com je jak je v jejím případě zvykem určen především pro trenéry mládežnických týmů, tentokrát je cvičení zaměřeno na techniku s míčem.

Článek má název Ovládání míč - chytání zadního hráče, popisuje jednoduché průpravné cvičení, kterým u hráčů budujeme schopnost vést, bezpečně a rychle ovládat míč v přehuštěném prostoru, rychle měnit směr vedení míče a reagovat na pohyb "svých" i soupeřových hráčů.

Cvičení je určeno především pro nejmladší kategorie fotbalistů, pobavit se s ním mohou ale i starší kategorie. Obvykle ho zařazujeme do průpravné části jako součást rozcvičení, opravdu pouze u těch nejmenších může být náplní hlavní části tréninkové jednotky.

Číst dál...
 

Posilování: Explozivní kliky

Nadřazená kategorie: Posilování Kategorie: s vlastním tělem
Zveřejněno 28. leden 2014
Napsal Jiří Formánek Zobrazeno: 511

Úterním článkem pokračuje budování zásobníku posilovacích cviku, které odstraňují ochablost svalů a celkově působí na fyzickou kondici hráčů. Upozorňujeme, že stejné důležité jako posilováni je i protažení zkrácených svalů a jejich uvolnění.

Dnes zásobník posilovacích cviků na stránkách trenérského portálu www.ttrenink.com rozšiřujeme o cvik nazvaný Explozivní kliky, který také můžete znát pod anglickým pojmenováním Explosive push up. Variantu posilovacího cvičení s rehabilitačním míčem jsme již popisovali v článku Kliky s nohami na rehabilitačním míči.

K dnešním cvičením není třeba žádné tréninkové pomůcky, pouze podložky. Cvičení je zaměřeno na posílení svalů paží a hlavně prsních svalů.

Číst dál...
 

Průpravné cvičení: Rozcvičení s míčem (1.část)

Nadřazená kategorie: Trénink Kategorie: Průpravné cvičení
Zveřejněno 27. leden 2014
Napsal Jiří Formánek Zobrazeno: 1312
O rozcvičení a úvodní části tréninkové jednotky se čtenáři portálu fotbalových www.trenink.com mohli dočíst v rozhovoru: Rozcvička, správné zahřátí před tréninkem i zápasem, co by (ne)měla mít.
 
Autorem dnešního prvního dílu seriálu je trenér Jiří Formánek, který celý seriál pojmenoval Rozcvičení s míčem. Cílem všech publikovaných cvičení je připravit hráče intenzivní zatížení v tréninku.     
 
Cvičení je určeno do první třetiny tréninkové jednotky, mělo by předcházet složitějším herním situacím. Určeno je pro všechny věkové kategorie od starších přípravek. 
Číst dál...
 

Průpravné cvičení: Přihrávky dvojic ve 4 čtvercích

Nadřazená kategorie: Trénink Kategorie: Průpravné cvičení
Zveřejněno 24. leden 2014
Napsal Jiří Formánek Zobrazeno: 1051

Na portálu fotbalových trenérů www.trenink.com vyšly v předcházejících letech již dvě podobné hry Hra čtveřic se dvěma míči a nebo Hra 7:7 nohou i rukou se dvěma míči od trenéra a editora tohoto magazínu Jiřího Formánka, který dnes přichází s dalším podobným průpravným cvičením, tentokrát pro dvojici hráčů.

Název dnešního cvičení je Přihrávky dvojic ve 4 čtvercích, cvičení je zaměřeno na zapracování hráčů před hlavní částí tréninkové jednotky, zaměřeno je na ovládání míče, přihrávání, schopnost přihrávku dobře načasovat, orientovat se v přehuštěném prostoru a od hráčů je vyžadován aktivní přístup a dobrý výběr místa.

Cvičení je určeno především do průpravné části tréninkové jednotky, kde plní úlohu zapracování hráčů do složitějších herních podmínek a určeno je pro týmy přípravek a starší kategorie.

Číst dál...
 

Průpravné cvičení: Kondiční přeběhy se zakončením (3.část)

Nadřazená kategorie: Trénink Kategorie: Průpravné cvičení
Zveřejněno 22. leden 2014
Napsal Jiří Formánek Zobrazeno: 1189

Třetí část seriálu cvičení od trenéra Jiřího Formánka, mohou trenéři - stejně jako v případě první a druhé části - zařadit do plánů zimního přípravného období nebo také do hlavního období ve chvíli kdy potřebují obnvit krátkodobou vytrvalost specifickým (herním) způsobem. Autor již publikoval podobný čtyřdílný [1] [2] [3] [4] seriál s názvem Proudová střelba a tři narážečky.

Název třetí části je obdobný Kondiční přeběhy se zakončením, větší důraz je kladen na kondiční stránku cvičení, respektive obnovu a rozvoj rychlostně silových schopnosti hráčů s akcentem na herní (zábavnou) stránku zatížení, velice důležité je správné načasování finální přihrávky, stejně jako úvodní autové vhazování.

Cvičení je organizováno proudovou metodou, vhodné je pro kategorii dorosteneckou a dospělé, při úpravě herního prostoru i pro kategorie žákovské. Cvičení by mělo být náplní hlavní části tréninkové jednotky, podobně jako u Michala Caudra s cvičením Proudová střelba na polovině hrací plochy s kličkou nebo naražením.

Číst dál...
 

Tréninkové pomůcky

Dne 13.01.2012, 08:44 napsal Administrator
recenze-balancestep-prevence-rehabilitace-i-rozvoj-rovnovahyNestabilní plošiny a balanční pomůcky všeho druhu byly využívány ve fotbalové akademii Ajaxu Amsterdam již v sedmdesátých letech minulého století. Ruka trhu sportovních a tréninkovách...

Knihy

Dne 20.08.2005, 02:00 napsal
tipy-na-literaturu-tlesna-piprava-1ast Od tohoto týdne zavádíme pravidelné sobotní článek na trenink.com, který by měl mít ve většině případů jiný charakter, než je tomu u článků, které vycházejí v průběhu týdne a jsou...

Přihlašovací formulář

Rozhovor: Rozvoj rychlostních schopností hráčů fotbalu

Hodnocení uživatelů:  / 0

V seriálu rozhovorů na stránkách trenérského portálu www.trenink.com se pokoušíme otevřít debatu k tématům, která by měla zajímat trenéry v klubech na všech výkonnostních úrovních, tak u různých věkových kategorií od přípravek počínaje až po dospělé.

Dnešní aktuální téma rozebírá a na otázky odpovídá Jiří Formánek, trenér který působil jak u mládeže, tak u dospělých od divize po druhou ligu. V současné době je editorem stránek www.trenink.com.

Cílem článku je seznámit trenéry mládežnických dorosteneckých týmů s rozvojem rychlostních schopností fotbalových hráčů.

Číst dál...

Aktuální téma: Zimní přípravné období

Hodnocení uživatelů:  / 0
 AKTUÁLNÍ TÉMA  Rok co rok se to opakuje a ani letos tomu nebude jinak. Je co se rozloučíme se starým rokem, tak fotbalisty všech věkových kategorií i výkonnostních úrovní čeká připravené a pečlivě naplánované zimní přípravné období.
 
Na stránkách trenérského portálu vyšly v minulosti k zimní přípravě dva zajímavé rozhovory. První s názvem Jak naplánovat zimní přípravu? se zaměřil především na to co má být obsahem zimní přípravy a upozornění na to, že zimní příprava nezačíná až v lednu.
 
Druhý rozhovor Zimní příprava trochu jinak byl o nových trendech v plánování zimní přípravy fotbalistů a zda je možné tyto trendy aplikovat i u týmů nižších úrovní?

Číst dál...

Rozhovor: Přechod mezi dorosteneckou a mužskou kategorií

Hodnocení uživatelů:  / 0
 AKTUÁLNÍ TÉMA  V seriálu rozhovorů na stránkách trenérského portálu www.trenink.com se pokoušíme otevřít debatu k tématům, která by měla zajímat trenéry v klubech na všech výkonnostních úrovních, tak u různých věkových kategorií od přípravek počínaje až po dospělé. 
 
Dnešní aktuální téma rozebírá a na otázky odpovídá Jiří Formánek, trenér který působil jak u mládeže, tak u dospělých od divize po druhou ligu. V současné době je editorem stránek www.trenink.com.
 
Cílem článku je seznámit trenéry mládežnických dorosteneckých týmů s důležitými aspekty přechodu mezi dorosteneckou a mužskou věkovou kategorií. Zaměříme se na důležitost jednotlivých aspektů ve fotbalové přípravě mládežnických týmů, sportovní přípravu, společenské vlivy a psychologické aspekty.

Číst dál...