Průpravné cvičení: Otevření prostoru před střelbou

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
Nadřazená kategorie: Trénink Kategorie: Průpravné cvičení Vytvořeno 2. únor 2012
Napsal Jiří Formánek Zobrazeno: 3618
2_gen_predskoceni_horky_150"Prostor před a uvnitř pokutového území je obvykle přehuštěný, bránící hráči ho obvykle dobře obsahují a znemožňují tak útočícímu týmu zakončit akci střelbou. Dnešní cvičení nabízí jednu z variant cvičení, jak obranu soupeře překvapit," říká autor článku Jiří Formánek.

Cvičení má název Otevření prostoru před střelbou. Cílem cvičení je naučit útočící hráče vytvořit zakončujícímu hráči prostor pro střelbu z přehuštěného prostoru před pokutovým územím, tak jako v cvičení Zakončení po náběhu na ofsajdové čáře.

Cvičení zařazujeme do průpravné nebo hlavní části předzápasové tréninkové jednotky. Cvičení je určeno jak pro mládežniické, tak pro dorostenecké kategorie a dospělé. Cíl průpravného cvičení: 

Cílem střeleckého průpravného cvičení je, aby útočící hráči uměli vytvořit pro zakončujícího hráče dostačující prostor pro efektivní zakončení útočné akce, která je vedena středem pole. Střílející hráč je v tomto přehuštěném prostoru nucen zakončovat prvním dotykem.

formanek_otevreni_prostoru_pred_strelbou_1

Popis průpravného cvičení:

- herním prostorem je polovina normální hrací plochy
- na brankové čáře je postavena branka
- v úrovni pokutového území je ze zapicovacích tyčí vytvořen čtverec
- velikost čtverce je 10x10 metrů
- střelecké cvičení je určeno pro:
(a) 1-2 brankáře
(b) 6-12 hráčů do pole
- hráči jsou při cvičení rozestavení podle obrázku:
(a) první hráč stojí ve středu prostoru mezi tyčemi, které jsou bližší brance
(b) prostřední hráč stojí medruhou dvojicí tyčí
(c) rozehrávající hráč s míčem stojí ve středovém kruhu
- hráč s míčem akci zahajuje přihrávkou na prostředního hráče
- středový hráč prvním dotykem vrací míč zpět na rozehrávajícího
- po odehrání míče středový hráč obíhá jednu z tyčí (levá, pravá)
- na jeho pohyb reaguje hráč, který je nejdále od rozehrávajícího
- ten obíhá tyč na druhé straně než se rozhodl hráč před ním
- rozehrávající hráč dává průnikovou přihrávku na koncového útočníka
-  ten prvním dotykem míč připravuje pro prostředního
- a ten prvním dotykem zakončuje
- cvičení je organizováno proudovou metodou
- hráči se posouvají ve směru přihrávek:
(a) rozehrávající na pozici středového
(b) hráč který zakončil jde na pozici nebližšího k brance
(b) nový hráč na pozici rozehrávajícího

Varianty:

- velikost čtverce vytvořeného z tyčí lze (zvětšit/zmenšit)
- kombinace a zakončneí probíhá "slabší" nohou
- rozehrávající hráč míč na začátku akce rátce vyvede
-  o větší počet vstřelených branek soutěží:
(a) jednotlivci
(b) týmy
- zakončující hráč na zakončení více dotyků (2,3)
- hráči mohou zakončovat pouze mimo (uvnitř) pokutové území

Pomůcky:

- 1x branka
- 5x míč
- 4x zapicovací tyče
- 1x meta (kuželka, klobouček)
- případně rozlišovací trika

Přihlašovací formulář

Tréninkové pomůcky

Dne 04.07.2012, 08:44 napsal Jiří Formánek
aquahit-posilovaci-vak-s-vodouTréninková posilovací pomůcka Aquahit není žádnou horkou novinkou na poli silového tréninku. Princip na kterém funguje Aquahit byl patentován téměř před deseti lety v roce...

Knihy

Dne 31.07.2009, 10:44 napsal Jiří Formánek
recenze-sportovni-vyiva Problematika sportovní výživy se v několika posledních letech dostala do popředí zájmu fotbalových trenérů společně s celou řadou dalších vědních disciplín, jež souvisí s...
FacebookRSS Feed

Individuální trénink

 

Vzdělávání trenérů: Jak získat trenérskou licenci?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

2_gen_vzdelavani_treneru_150 TRENÉRSKÁ LICENCE  Portál fotbalových trenérů www.trenink.com by měl být pro trenéry všech věkových kategorií od přípravek po dospělé, tak pro trenéry různých výkonnostních úrovní zdrojem inspirace jak zlepšit obsah a kvalitu tréninkových jednotek, jak upravit tréninkové plány. Naší snahou je být pomocníkem při dosachování hlavního cíle naší práce - výchově kvalitních fotbalistů.

Pozice a role trenéra je velmi náročná. Vedle zkušeností, odhodlání a zaujetí je potřeba také formální trenérské vzdělání. Často od našich čtenářů dostáváme otázky: Jak mohu získat a vystudovat trenérskou licenci? Kdo organizuje trenérské kurzy? Jaká je délka studia? Co je obsahem přijímacích zkoušek?

Pokusíme se na vaše otázky odpovědět v tomto článku, kde přinášíme přehled všech trenérských licencí, které je možné získat v ČR.

Číst dál...

Rozhovor: Jak vyhledat talentované fotbalisty?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

2_gen_2013_nabor_netusilV seriálu rozhovorů na stránkách trenérského portálu www.trenink.com se pokoušíme otevřít debatu k tématům, která by měla zajímat trenéry jak v klubech na všech výkonnostních úrovních, tak u různých věkových kategorií.

V dnešním rozhovoru na otázky odpovídá Jiří Formánek, trenér který působil jak u mládeže, tak u dospělých od divize po druhou ligu. V současné době je editorem stránek www.trenink.com.

Cílem tohoto článku je pomoci fotbalovým trenérům s přípravou a organizací náboru a výběrů malých fotbalistů. Snahou autora je popsat jak může probíhat výběr začínajících talentů pro fotbalovou přípravu.

Číst dál...

Rozhovor: Tréninkové pomůcky pro trenéry fotbalu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
2_gen_2013_prenosna_brancickaV seriálu rozhovorů se stránkách fotbalového trenérského portálu www.trenink.com pokoušíme otevřít debatu k tématům, která by měla zajímat trenéry jak v klubech na všech výkonnostních úrovních, tak u různých věkových kategorií.

Dnes k problematice tréninkových pomůcek odpovídá Jiří Formánek, trenér který působil jak u mládeže, tak u dospělých od divize po druhou ligu. V současné době je editorem stránek www.trenink.com.

Cílem tohoto článku je pomoci fotbalovým trenérům zorientovat se v oblasti tréninkových pomůcek, jejich případného použití v tréninkovém procesu, upozornit na některé zvláštnosti a odpovědět na otázky spojené s touto problematikou.

Číst dál...