• Vícečetným soubojovým situacím jeden na jednoho (1:1) v jednom herním prostoru, často metodiky našeho fotbalu nazývaný jako řízený chaos, jsme se  věnovali již několikrát. Za připomenutí určitě stojí Hromadné starty a souboje o více míčů, ve kterém je reagovat na proměnlivé podmínky a v těchto podmínkách se rychle orientovat a rozhodovat se nebo cvičení 3x 1:1 na 3 malé branky, ve kterém je cílem u hráčů vypěstovat u hráčů schopnost úspěšně řešit - a také nebát se - řešit situace jeden na jednoho v přehuštěném prostoru.

    V herním cvičení pojmenovaném Soubojové situace 1:1 na branku v prostoru je snahou trenéra naučit hráče s míčem různým způsobům řešení mikrosituací jeden na jednoho na malém prostoru, kde se pohybují další protihráči. Hráči se musí v prostoru orientovat a vyhodnotit, zda je možné využít spoluhráče i protihráče pro vedení vlastní individuální akce. 

  • Základní myšlenkou herního cvičení s názvem Hromadné starty a souboje o více míčů je snaha zábavnou formou zlepšovat u hráčů schopnost řešit soubojové chování jeden na jednoho (1:1), případně dva na jednoho (2:1) v herních, proměnlivých podmínkách. Cílem je zlepšovat individuální techniku práce s míčem a reagovat na proměnlivé podmínky a v těchto podmínkách se rychle orientovat a rozhodovat, podobně jako v cvičení 3x 1:1 na 3 malé branky, ve kterém je cílem vypěstovat a podporovat schopnost nebát se řešit situace jeden na jednoho v přehuštěném prostoru.

    Herní cvičení je vhodné pro všechny mládežnické kategorie. Je vhodné ho zařazovat do průpravné nebo hlavní části tréninkové jednotky, vždy však po důkladném rozcvičení a zapracování organismu. Pro starší hráče je vhodné zvětšit počet chytajících hráčů na dva až tři, případně hráče s míčem nechat hrát druhou nohou.

  • Řešení mikrosituací před brankou, v prostoru uvnitř a v okolí pokutového území, obvykle rozhodují o úspěchu či neúspěchu v utkání. Nácviku řešení soubojové mikrosituace dva na dva (2:2) jsme se věnovali v několika cvičeních. V cvičení Orientace v soubojích před brankou jsme se vedle finálního zakončení útočné akce zaměřili také na přijmutí míče, vyhodnocení herní situace, především z pohledu bránícího hráče a způsobu vyřešení situace 1:1, 2:1 nebo 2:2. Herní cvičení Přeskakovaná v kruhu 2:2 je zajímavé především tím, jakou variabilitu možných řešení přináší.

    Tréninkové cvičení pojmenované Dva na dva s výběrem místa má hlavní přínos v tom, že hráče vede k různým způsobům nácviku přijmutí míče zády k brance soupeře a následné spolupráce se spoluhráčem a kreativní přípravě střelecké pozice v situaci dva na dva (2:2) v bezprostřední blízkosti branky soupeře. Hráč, který jako první přijímá míč se musí vyrovnat s presinkem napadajících proti hráčů. 

  • Na stránkách fotbalového trenérského portálu jsme zaměřili celou řadu cvičení, které byly určené na rozvoj střelby, respektive zakončení po předchozím kondičním zatížení. Kondiční střelba po naražení v prostoru je zaměřeno na několik po sobě následujících a opakujících se herních činností jednotlivého hráče, ale primárně je cvičení určeno pro rozvoj kondice herní formou, včetně zakončení po předchozím zatížení nebo Zátěžová střelba středem hřiště, ve kterém hráči intenzivně vedou míč, případně běh bez míče s následným odpočinkem v podobě chůze a statického postavení. 

    Název první části kondičně-střeleckého cvičení je Zátěžová střelba na dvě branky. Cílem cvičení je, aby si hráči vypěstovali pocit jistoty při zakončení levou i pravou nohu z prostoru pokutového území, kterému předchází delší intenzivní běžecký úsek, se změnami směru běhu nebo souboj v prostoru před pokutovým územím.

  • Na rozvoj jedné z nejdůležitějších herních činnosti jednotlivce, tedy řešení situací jeden na jednoho, jsme se v cvičeních zaměřovali hned několikrát. V herním cvičení Klička se soupeřem za zády, byl cílem nácvik přijmutí míče v okamžiku, kdy je hráč s míčem za zády napadán presujícím obráncem. Hráč s míčem se kličkou pokouší obejít obránce a zakončit do jedné z branek. V cvičení Souboj 1:1 po příčné přihrávce po hráčích požadujeme využivání klamavých pohybů, kličkování, fintování a snahu o pokus překvapit bránícího hráče. 

    Název herně-technické cvičení 3x 1:1 na 3 malé branky plně vystihuje dění v průběhu cvičení na určeném herním prostoru. Cílem je u hráčů vypěstovat u hráčů schopnost úspěšně řešit - a také nebát se - řešit situace jeden na jednoho v přehuštěném prostoru, naučit hráče dobře se orientovat v prostoru a volit nejvhodnější řešení, které povede k zakončení. Podobně jako tomu bylo v komplexní baterií cvičení Buď rychlejší a silnější v situaci jeden na jednoho, kde na prvním místě naučit hráče být efektivní v obcházení obránce.

  • "Cvičení často zařazuji do první třetiny tréninku, do průpravné části tréninkové jednotky. Vedle nejmenších fotbalistů, kteří se učí vedle vedení a ovládání míče i vnímat pohyb ostatních hráčů na malém prostoru, se ale u něj dokáží dobře pobavit a odreagovat i dorostenci nebo dospělí fotbalisté," říká autor článku trenér Jiří Formánek.

    Článek s názvem Dvojnásobný hon na myšku navazuje na veleúspěšný příspěvek Chyť si svoji myšku, který je určen pouze pro dvojici hráčů, kteří se soustředí pouze na řešení situace jeden na jednoho. Podobně jako s názvem Chyť si svoji myšku v trojúhelníku, které je organizováno v trojúhelníku a mnohem více se zaměřuje na schopnost hráčů reagovat na pohyb soupeře.

    Cvičení klade hlavní důraz na individuální technické dovednosti hráčů, přítomnost soupeřů je nutí rychle pracovat s míčem, podmínkou je jeho dobré ovládání a požadována je koordinovaná práce s míčem. Hráče by mělo bavit a vést je nenásilnou formou ke zlepšování všech činností s míčem.

  • Čtenáři trenérského portálu  www.trenink.com si žádají stále více cvičení i pro nejmenší fotbalisty fotbalových školiček, předpřípravek a přípravek, kteří mají "zlaté období" pro trénink koordinace, vedení a ovládání míče. Přinášíme několik variant štafetových závodů s míčem u nohy, které mají jednoduchou organizaci a v rámci skupinového tréninku umožňují pracovat s různým počtem hráčů.

    Cvičení má název Štafetový slalom v trojúhelníku, cílem je nácvik vedení a ovládání míče ve slalomu uspořádaném v trojúhelníkovém tvaru. Všechny varianty cvičení probíhají na malém prostoru. 

    Tréninkové cvičení je určeno především pro mládežnické týmy (U5-U11), zařazujeme ho do úvodní, průpravné nebo hlavní části tréninkové jednotky, kde soutěživou formou hráče motivujeme k vlastnímu zlepšování.

  • Tréninková cvičení, která v sobě v kombinují rozvoj rychlosti a akcelerace na straně jedné a přijmutí míče, práci s ním a jeho odehrání na spoluhráče jsme se věnovali v cvičeních Akcelerace po odehrání míče nebo Krátký sprint s míčem a zakončením, které je zahájeno vyražením a sprintem, uprostřed akce pak rychlá práce s míčem a změny směru běhu s ním.

    Rychlostní cvičení Fotbalový sprint do pravého úhlu v sobě opět kombinuje herní a rychlostní složku a přibližuje tréninkové cvičení zápasové situaci, která není proměnlivá, ale dává prostor zaměřit se i na maximální rychlost provedení. Cvičení má 6 různých variant, které lze obměnit v rámci jednoho tréninku nebo pro navazující tréninky, aby trénink nebyl stereotypní.      

  • První díl seriálu pojmenovaného Slalom 100x jinakse. zaměřuje na techniku práce s míčem, jeho ovládání, obratnost a koordinaci, ale také nenáročné soubojové situace. V cvičení vhodném pro dvojici hráčů se autor příspěvku zaměřil na zlepšení schopnosti ovládání míče při jeho vedení slalomovou drahou, včetně závěrečného zakončení do malé branky.

    "Schopnost hráčů ovládat míč v předem daných podmínkách postaveného slalomu je důležitým předpokladem ke zvládání technicky náročnějších situací do kterých vstupují spoluhráči a soupeři," říká trenér Jiří Formánek.

    Pokud cvičení použijete pro celý tým, je možné zařadit do úvodní nebo průpravné části běžného tréninku.

  • Výběru místa spojeného s následným zpracováním míče a jeho vyvedením jsme se věnovali v cvičeních Pohyb a výběr místa v trojúhelníku nebo Přihraj a běž za míčem, ve kterém hráči kombinuji přihrávky na krátkou a střední vzdálenost. 

    Cvičení s názvem Přijmi míč a přesně přihraj je zaměřeno především na schopnost hráčů načasovat náběh a přijmout míč v pohybu proti přihrávajícímu spoluhráči, maximální důraz v cvičení musí dát hráči na první dotek s míčem a schopnost přesně přihrát z plného běhu.  

  • Cvičení pro úvodní a průpravnou část tréninku patří na mezi nejoblíbenější. Za připomenutí určitě stojí cvičení Fotbalová kombinace na malém prostoru nebo Pohraj si s míčem při fotbalovém rozcvičení, ve kterém je cílem, aby hráči byli v pokud možno nejčastějším kontaktu s míčem a měli prostor v krátkém časovém úseku přijmout míč, vyrazit s ním a měnit směr vedení míče, obhodit protihráče a po přihrávce vyrazit.
     
    Druhá část seriálu Vedení míče při rozcvičení volně navazuje na úvodní díl je určeno pro pětici hráčů do pole. Více jak první část je ve druhém díle kladen důraz na dynamické a správně technicky provedené vedení a ovládání míče.  

  • Herně-kondičním cvičením, které jsou organizovány formou štafetových závodů, jsme se věnovali v cvičeních Maximální rychlost práce s fotbalovým míčem ve štafetě, které je inspirováno tréninkem bundesligového týmu VfL Wolfsburg nebo Skupinová štafeta se změnou směru běhu, ve kterém je cílem rozvoj rychlosti s míčem i bez míče, rozvoj vyražení a akcelerace, změny směru běhu na malém prostoru.

    Kondiční cvičení s názvem Fotbalová obratnostní štafeta s míčem a zakončením se zaměřuje na rozvoj kondiční složky herního výkonu, ale probíhá s míčem a tím se přibližuje herním situacím, které mohou nastat v průběhu utkání. Hráči v průběhu cvičení intenzivně vedou míč, mění směr běhu, akcelerují a v závěrečné části cvičení zakončují akci do malé branky.

  • Tréninkovým cvičením zaměřeným na techniku, kombinaci a práci s míčem, které jsou vhodné pro rozcvičení a průpravnou část, jsme se věnovali v článcích Pohraj si s míčem při fotbalovém rozcvičení nebo Fotbalové rozcvičení s míčem, ve kterém bylo cílem připravit hráče na zátěž specifickou formou pomocí naražení, jednoduchých přízemních přihrávek maximálně na vzdálenost 8 metrů, převzetí míče při správném postavení těla a techniku práce s míčem, kdy klademe důraz především na otočení s míčem.  

    Cvičení s názvem Fotbalová kombinace na malém prostoru je zaměřeno na práci na malém prostoru, přihrávky na jeden, maximálně dva doteky a pohyb hráčů po odehrání míče, tak aby se znovu mohli opakovaně zapojit do kombinace. Během cvičení akcentujeme správné technické provedení přihrávek.

  • Tréninkové soutěže, které motivují hráče k lepšímu výkonu, jsme využívali v cvičeních Maximální sprint dvojice ve tvaru osmičky, které je vhodné pro trénink se zaměřením na rozvoj startovní rychlosti, explozivního vyražení, sprinterské rychlosti se změnou směru běhu nebo Otočení po rychlém vyražení a reakce spoluhráčů, které je pro hráče motivující a učí hráče rychle reagovat na pohyb spoluhráče, hráči kteří akci startují si sami rozhodují, jakým způsobem akci zahájí. 

    Rychlostní cvičení pojmenované Maximální rychlost práce s fotbalovým míčem ve štafetě svou soutěživou formou pomáhá hráče motivovat k maximálnímu výkonu v průběhu kondičního tréninku, s důrazem na technické provedení, které rozhoduje, zda hráči konkrétní skupiny budou úspěšní ve štafetovém závodě.

  • "Hráč musí být schopen přihrát i v situaci, kdy je napadán protihráčem, který se pokouší o odebrání míče. Vedle krytí míče po hráčích požadujeme o přehled o herní situaci," říká autor článku. Cvičením na přijmutí míče jsme se věnovali v cvičeních Ovládání míče zády k brance s obhozením nebo Přijmutí míče a souboj 1:2, ve kterém je cílem nácvik prvního kontaktu s míčem a vyřešení početně nevýhodné situace, ale s možností kreativního řešení.

    Herní cvičení s názvem Udrž hráče na zádech a přihraj je určeno pro 4 hráče, kdy dva hráči jsou do hry aktivně zapojení jako obránce a útočník a dva hráči mají roli hráčů, kteří hráči s míčem vytváří podporu. Cílem je vypěstovat u hráčů schopnost přijmout míč, krýt si ho před dotírajícím soupeřem, periferně sledovat spoluhráče a poté přihrát.

  • Souboje jeden na jednoho, obcházení soupeře, efektivní kličkování a schopnost hráčů kreativně a variabilně řešit situace 1:1 vždy byly, jsou a i budou kořením fotbalu. Hráči, kteří to dokážou, mají důležitý předpoklad být rozdílovým hráčem, který získává svému týmů rozhodující výhodu v konkrétních herních situacích, při přečíslení nebo v situacích před zahráním finální přihrávky a před individuálním zakončením.

    V bonusovém článku s názvem Buď rychlejší a silnější v situaci jeden na jednoho přinášíme sedm herních cvičeních, které svou organizací i průběhem hráče motivují a soutěživou formou vedou hráče ke zlepšování individuálních dovedností v podobě ovládání a vedení míče, kličkování, klamání tělem, obratnost při práci s míčem a schopnosti obcházení protihráčů. 

  • Herní soubojové cvičení s názvem Přihraj si míč a projdi skrz branku má za cíl naučit hráče přijmout míč pod tlakem napadajících hráčů a vytvořit v souboji dva na dva takovou herní situaci, aby jeden z dvojice hráčů, kteří mají míč pod kontrolou, mohl provést míč pod svou kontrolou jednou ze čtyř branek na obvodu hrací plochy. Po útočících hráčích požadujeme kreativitua odvahu zvolit netradiční řešení, bránící hráči se pokouší vyvíjet maximální tlak na míč.    

    Herní cvičení u hráčů rozvíjí schopnost rychle reagovat na přihrávku do prostoru, schopnost rozhodovat se a v závislosti na vývoji herní situace i své rozhodnutí měnit. Hráči se učí vybojovat si míč v prvotním souboji o něj a poté zareagovat na pohyb a výběr místa od spoluhráče a spolupracovat s ním s cílem vymanit se z presinkové situace a vyvedením míče změnit těžiště hry v mikrosituaci dva na dva

  • Střelecký cvičením a nácviku zakončení, kterým předchází jednoduchá kombinace před nebo uvnitř pokutového území jsme se věnovali v cvičeních Zakončení po vedení míče a naražení, ve kterém byl cílem nácvik zakončení po předchozí kombinaci, několika naražení a vedení míče nebo cvičení Vpřed, vzad a uvolnění nabíhajícího hráče během kterého si hráči přípravnou kombinací vytváří prostor pro náběh podhrotového hráče na finální přihrávku a zakončení.

    Cvičení určené pro útočníky s názvem Načasování finální přihrávky pro fotbalové útočníky je určeno  na nácvik načasování, seběhnutí a přijmutí míče zakončujícím útočníkem po finální přihrávce. Po hráčích požadujeme precizní provedení finální přihrávky a dále se soustředíme na první dotek při přijmutí přihrávky, tak aby se útočník rozhodl zda druhým dotekem bude zakončovat nebo si míč navede do zakončení.

  • Cvičením pro individuální trénink zaměřeným na techniku, práci s míčem, jeho ovládání a přihrávání jsme se věnovali v cvičeních Fotbalové přihrávky ve slalomu nebo Obíhačka ve čtverci s přihrávkami, které se soustředí na schopnost hráčů okamžitě po odehrání míče reagovat vyražením a snahou zapojit se do další jednoduché kombinační spolupráce. 

    Cvičení Spolupráce při fotbalovém slalomu je určeno pro dva hráče, například jako forma domácího úkolů v období vládních opatření proti koronaviru. Zvládnou ho hráči přípravek, mlaších žáků, starších žáků a dorostenců (U8-U19). Cvičení je možné zařadit i do rozcvičení nebo do průpravné části tréninku, pokud cvičení použijete pro celý tým.

  • Rozcvičení před tréninkem může probíhat pomocí cvičení bez míče, tak s míčem. Pro inspiraci si dovolujeme upozornit na cvičení Fotbalové rozcvičení s míčem nebo Tandemové náběhy v rozcvičení, ve kterém je cílem zopakovat herní činnost v podobě tandemového náběhu a spolupráce dvojice spoluhráčů.  

    Tréninkové cvičení s názvem Vedení míče a opakovaná kombinace na třetího, které je vhodné pro zařazení do rozcvičení v rámci tréninku, zařazuje do svého tréninku trenér Wesley Deschacht, v současné době trenér věkové kategorie U15 v belgickém klubu KV Oostende, který všechny varianty cvičení natočil v rámci projektu Natoč to!, což může kterýkoliv náš čtenář.