Silový trénink
- Podrobnosti
- Svatopluk Chrobák
- Kondiční trénink
- Zobrazení: 48595
Posilování dolních končetin by mělo být nedílnou součástí týdenního mikrocyklu už i mládežických kategorií.
Dnešní článek od Svatopluka Chrobáka, který je pojmenovaný Dynamická síla ve třech cvičeních, nabízí čtenářům fotbalového portálu www.trenink.com, tři cvičení na rozvoj dynamické síly nespecifickou metodou.
Silová, dynamická cvičení obvykle zařazujeme na začátek hlavní části tréninkové jednotky. Tato cvičení je vhodná zařazovat u věkové kategorie starších žáků a následně u dorostenců a dospělých.
- Podrobnosti
- Lenka Kožnárková
- Kondiční trénink
- Zobrazení: 113884
Dalším novým členem přispivatelského kolektivu portálu fotbalových trenérů trenink.com je mladá kondiční trenérka Lenka Kožnárková, působící u mládežnických týmů v klubu 1.HFK Olomouc. Po atletickém trenérovi Karlovi Walterovi, který se ve svých příspěvcích zaměřil na rychlost, fartlek a vytrvalost, přichází autorka dnešního článku s popisem core-tréninku, tréninku zaměřeného na střed těla a trup.
Core označuje svaly trupu v oblasti hrudní a krční páteře a v oblasti beder, pánve a kyčlí - tzv. LPHC komplex (lumbo-pelvic-hip complex). Veškeré prudké změny směru a poloh vyvádí tělo z rovnováhy. Těchto přibližně 29 svalů stabilizuje a zajištuje kontrolu nad veškerými pohyby.
Jedná se o speciální sportovní trénink zaměřený na zpevnění středu těla. V této oblasti jsou iniciovány všechny pohyby těla a nachází se zde těžiště. Ačkoli se to nezdá, pevný trup se podílí na podání vysokého herního výkonu. Proto je vhodné ho začlenit do kondiční přípravy fotbalistů různých věkových kategorií.
- Podrobnosti
- Josef Vrážel
- Kondiční trénink
- Zobrazení: 47112
Při tréninku silové vytrvalosti a především rychlostně vytrvalostní síly se používají především specifické herní formy maximálně se blížící podmínkám utkání. Dále se používají různé formy "fotbalového" kruhového tréninku, opakované série střel na branku, opakovaných výskoků při hlavičkování apod., tedy se jedná o dynamické tréninkové formy.
- Podrobnosti
- Josef Vrážel
- Kondiční trénink
- Zobrazení: 49551
V oblasti rozvoje silových schopností hráče kopané představuje rychlá síla jednu z nejdůležitějších kondičních schopností. Existuje úzká vazba mezi rychlou silou a maximální silou. Z toho hlediska nelze rozvoj těchto silových schopností oddělit. Při tréninku rychlé síly používáme metody na zlepšení intra nebo intermuskulární koordinace.
- Podrobnosti
- Josef Vrážel
- Kondiční trénink
- Zobrazení: 40556
Maximální sílu rozvíjíme dvěma způsoby tréninku:
(a) tréninkem zaměřeným na výstavbu svalstva a
(b) intramuskulárním koordinačním tréninkem
- Podrobnosti
- Josef Vrážel
- Kondiční trénink
- Zobrazení: 31756
V průběhu tréninku silových schopností je třeba dbát na optimální vyváženost mezi těmito metodotvornými činiteli:
(1) počet opakování cviků a počet opakování sérií
(2) doba a způsob odpočinku mezi cviky, mezi sériemi a mezi jednotlivými tréninky
(3) způsob provedení cviku - průběh pohybu.
- Podrobnosti
- Josef Vrážel
- Kondiční trénink
- Zobrazení: 32804
Rozhodující druhy síly, které ovlivňují výkon fotbalisty, jsou:
Maximální síla se chápe jako nejvyšší hodnota síly, kterou lze vyvinout v izometrickém stahu (délka svalového vlákna zůstává stejná), nebo se kterou lze ještě provést pohyb při nejvyšším odporu bez ohledu na rychlost jejího vyvinutí.
Rychlá síla se uplatňuje se v pohybech s maximální rychlostí, jako například běh, plavání, cyklistika.
- Podrobnosti
- Josef Vrážel
- Kondiční trénink
- Zobrazení: 29747
Kondiční stránka herního výkonu fotbalisty je nedílnou součástí jeho výkonnostní kapacity. Vedle rychlosti, vytrvalosti a obratnosti je síla považována za jejich základ, jejíž úroveň tyto schopnosti může výrazně limitovat (Weineck, 1996).
Silou se rozumí předpoklady jedince, které mu umožňují překonat odpor nebo proti odporu působit prostřednictvím svalového napětí. Svalová síla je příčinou všech sportovních pohybů.