• Ovesné vločky a jejich zařazování do jídelníčku fotbalistů, který je pestrý, vyvážený a obsahuje celozrnné potraviny, ovoce, zeleninu, bílkoviny a zdravé tuky, lze chápat jako součást zdravého životního stylu, který hráčům umožňuje dobře regenerovat, zajistit tělu potřebnou energii, živiny a napomoci zlepšovat celkovou výkonnost hráčů. Ovesné vločky jsou známé pro svou vysokou nutriční hodnotu a jsou často zařazeny do snídaně nebo jiných jídel jako vhodný zdroj živin. Jsou bohaté na vlákninu, minerály a vitamíny, což je pro fotbalisty přínosné.

  Pro fotbalisty je důležité udržovat vyváženou stravu, která poskytuje dostatečné množství energie, živin a hydratace. Ovesné vločky mohou být součástí takové stravy, protože poskytují komplexní sacharidy, které pomáhají udržovat stabilní hladinu energie. Obecně platí, že strava fotbalistů a sportovců je individuální a závisí na jejich specifických potřebách, fyzické aktivitě a cílech. Ovesné vločky mohou být součástí jejich stravy, ale samozřejmě nejsou jediným potravinovým prvkem, který by měli zahrnovat do svého jídelníčku.

 • Používání doplňků stravy u mladých fotbalistů, stejně jako u ostatních sportovců, musí být za každé situace dobrovolné, rozumné, vždy by mělo dojít ke zvážení individuálních potřeb každého hráče a jeho fyziologického vývoje.

  Věk, ve kterém je vhodné začít užívat doplňky stravy, může záviset na konkrétních okolnostech a potřebách jednotlivce. Základní pravidlo pro všechny sportovce, včetně fotbalistů, je, že by měli primárně spoléhat na vyváženou a pestrou stravu, která pokrývá jejich energetické a nutriční potřeby

  Konzumaci doplňků stravy je vždy nejlepší konzultovat s odborníkem, aby bylo zajištěno bezpečnéa efektivní používání doplňků. Pro většinu hráčů by doplňky měly být používány skutečně až jako doplněk ke stravě, ne jako náhrada za ni. Pokud však má fotbalista specifické cíle, jako je budování svalové hmoty, zlepšení výkonu nebo regenerace, může mu v tom pomoci vhodné a koordinované používání určitých doplňků stravy.

 • Obecně platí a tím spíše během Vánoc - přestože velmi pravděpodobně tu a tam dojde k porušení obvyklé životosprávy - že je rozumné dodržovat úměrnost porcí a samozřejmě se vyvarovat přejídání. Snažte se omezit konzumaci množství nadměrně sladkých a tučných jídel. Je třeba také udržovat dostatečný pitný režim a vyhýbat se příliš sladkým nebo kalorickým (energetickým) nápojům. Pokud se rozhodnete konzumovat alkohol, dbejte na umírněnost, protože přílišné pití může ovlivnit hydrataci, regeneraci a ve výsledku výkon.

  Během vánočních svátků můžete upravit jídelníček pro fotbalisty tak, aby reflektoval vánoční atmosféru a zároveň zajistil dostatečný příjem živin pro udržení fyzické kondice. V článku přinášíme příklad jídelníčku, který kombinuje tradiční vánoční pokrmy s nutričně vyváženými volbami.

 • Principy jídelníčku vhodného pro fotbalová soustředění jsou postaveny na předpokladu, že je určen pro fotbalisty žákovských katgorií, kteří jsou fyzicky velmi aktivní a během soustředění absolvovují dvětři tréninkové jednotky, navíc opakovaně několi dní za sebou.

  Je důležité si při přípravě vlastního jídelníčku uvědomit, že se jedná o vzorový, ukázový jidelníček, které je možno upravit, modifikovat a přizpůsobit konkrétním podmínkám, stavu trénovanosti týmu a prostředí ve kterém soustředění probíhá.    

 • Není sporu o tom, že správný výběr potravin, dobře sestavený jídelníček a správně na stavená výživová pravidla společně s pitným režimem pomáhají zlepšit výkonnost malých fotbalistů. Na druhou stranu špatné složení stravy a nedodržování doporučených pravidel může výkon výrazně poškodit. Jak z krátkodobého, tak dlouhodobého hlediska.

  V článku Co k jídlu před a po tréninku nebo zápase? jsme řešili otázku co a kdy by měli rodiče malých fotbalistů připravit svým dětem před a po jednotlivém zápase nebo tréninku. Co a kolik jídla připravit dětem na celodenní turnaje?

 • Doporučení týkající se výživy a potravin, které by měly být součástí jídelníčku malých fotbalistů, nebudou nikdy konečná především proto, že "zázračné potraviny" se neustále vynořují a naopak dříve preferované a doporučované upadají z různých důvodů v nemilost výživových specialistů. Základní otázkou stále zůstává, co je potřeba zahrnout do jídelníčku mládežnických fotbalistů, aby byly dodrženy nutriční požadavky na růst a vývoj, ale stejně tak, aby byl podpořen sportovní výkon.

  Není žádným tajemstvím, že mnoha dětem a dospívajícím chybí důležité živiny jako je vápník, vitamin D, vláknina a draslík. Stejně častou chybou je, pokud hráči nesnídají, ke svačinám si dávají potraviny s nedostatkem živin nebo naopak se pomocí diet pokoušejí snížit svou hmotnost, což v důsledku vede opět k omezení přísunu živin a snížení výkonnosti.

 • Pokud máte doma malého fotbalistu nebo fotbalistku, tak jste si jistě položili otázku a co a kdy byste měli připravit svým dětem před a po sportovním výkonu k jídlu? Je zřejmé, že strava a její podávání by měla mít svá pravidla a malí hráči by si měli osvojit a respektovat základní pravidla. 

  Především rodičům přinášíme několik tipů na to co a kdy dát svým dětem jak před nebo po zápase nebo tréninku. Je potřeba si uvědomit, že i malé změny ve výživě mohou znamenat změny výkonu, významně urychlit regeneraci a zlepšit pocity hráčů během a po výkonu.