Image Krytí míče, další herních činností, které se v utkáních stále dokola opakují. Na stránkách portálu fotbalových trenérů www.trenink.com vyšlo několik cvičení, které by mohly být inspirací: Důkladné krytí míč před pěti protihráči (5:2) nebo třeba také 1:1 na udržení míče.

Trenér Petr Válek pojmenoval dnešní cvičení Krytí míče v souboji jeden na jednoho (1:1), snahou každého trenéra který zařadí toto cvičení do tréninkového procesu by mělo být naučit bránící hráče dostatečně si pokrýt míč před napadajícícm hráčem.

Cvičení aplikujeme u mládeže v hlavní části tréninkové jednotky, která by měla být zaměřena právě na soubojové situace 1:1 a to jak z pohledu napadajícího, tak bránícího hráče.

Cíl herního cvičení:

V tomto cvičení se výhradně zaměřujeme na zdokonalení krytí míče, zaujmutí správného postavení bránícího hráče vůči míči a udržení ho pod kontrolou před napadajícím útočícícm hráčem. Cvičení je pro hráče velmi silově náročné.

Krytí míče v souboji jeden na jednoho


Popis herního cvičení:

- herní prostor cvičení není přesně určen
- minimální počet hráčů pro toto cvičení jsou dva
- hráči mají předem rozdělené role
- jeden hráč je bránící, druhý pak útočník (napadající)
- bránící hráč má před sebou míč (pod kontrolou)
- a snaží se jej po dobu pěti až deseti (5-10) sekund udržet pod svou kontrolou
- útočící hráč se snaží míč:
(a) konstruktivně odebrat
(b) odkopnout
- po skončení intervalu se role hráčů mění

Varianty:

- hráči se snaží míč udržet pod svou kontrolou "slabší" nohou
- herním prostorem je čtverec 5x5 metrů
- hráči si roli nemění

Poznámky:

- vše v průběhu souboje musí probíhat v rámci pravidel!
- důraz na správné postavení bránícího hráče
- v kolenou mírně pokrčen, trup v pozici nad míčem a ruce roztažené

Pomůcky:

- 1x míč (na dvojici)
- rozlišovací trika (2 barvy)Tip redakce:

Kondiční souboje 1:1 na 5 branek s nahrávači
Cílem herně-kondičního cvičení je rozvoj nebo obnova rychlostně-vytrvalostních a rychlostně-silových schopností hráčů. Cvičení je prováděno herní specifickou formou v permanentních soubojových situacích jeden na jednoho (1:1) s cílem provést míč pod kontrolou pokud možno co největším počtem branek, ke spolupráci je možné využit nahrávače na obvodu. Od hráčů je v průběhu intervalu zatížení vyžadována maximální intenzita provádění.

Dva souboje 1:1 bez branek s 8 nahrávač
Cílem herně-kondičního cvičení je rozvoj nebo obnova rychlostně-vytrvalostních a rychlostně-silových schopností hráčů. Cvičení je prováděno herní specifickou formou v permanentních soubojových situacích jeden na jednoho (1:1) s cílem provést míč pod kontrolou pokud možno s využitím pasivních spoluhráčů (nahrávačů) na obvodu hrací plochy. Dbáme na odolnost hráčů v soubojových situacích, důsledné krytí míče a v opačném případě o pokusy konstruktivního odebrání míče. Od hráčů je v průběhu intervalu zatížení vyžadována maximální intenzita provádění.

{comment}