Průpravné cvičení

V jednoduchosti je krása. Platí to jak pro hru a střílení branek v podání Lionela Messiho. Platí to i pro tréninková cvičení jako například Opakované přihrávky, vyvedení a zakončení nebo třeba Přihrávkový trojzubec, ve kterém si hráči vyzkouší přihrávání na krátkou a střední vzdálenost.

Cvičení Zakončení z vápna jako Lionel Messi je, podobně jako cvičení Diagonální jednodoteková kombinace, inspirováno tréninkovým procesem FC Barcelona a způsobem zakončení, který v utkáních Lionel Messi používá. Hráči mají možnost vyzkoušet si v sedmi variantách cvičení zakončení po přijmutí míče a jeho navedení do šance v bezprostředním okolí a uvnitř pokutového území. 

Pokud chcete, aby útočné akce nebyly vedeny náhodně, tak by založení a následné vedení útoku mělo by mělo patřit mezi základní součástí týmového taktického tréninku. Útočné kombinaci, která je založena krajním obráncem jsme se věnovali v první části taktického cvičení, ve kterém bylo cílem uvolnit křídelní prostor pro náběh krajního obránce.

Druhá část taktického cvičení s názvem Založení útoku od krajního obránce obsahuje pět variant možného založení útoků ve střední třetině hrací plochy, útok začíná od krajního obránce. Cílem je uvolnit křídelní prostor pro křídelního hráče a následné zakončení jedním z útočníků nebo podhrotovým hráčem.

Postupný útok středem hrací plochy a zakončení útočné akce náběhem středního záložníka z hloubky pole jsme popisovali v taktickém cvičení Vedení útoku a zakončení z hloubky pole nebo Založení útoku od středového hráče, ve kterém krajní obránce uvolní prostor pro přihrávku, s následným variabilním řešením situace, podle postavení bránících hráčů a spoluhráčů. 

Taktické cvičení Zakončení po tandemu středního záložníka je zaměřeno na vedení útoku středem hrací plochy. Útočná kombinace, která je zakončena tandemovým náběhem středního nebo defenzivního záložníka z hloubky hrací plochy a je zakončena střelbou z prostoru pokutového území.

Kombinaci, výběru místa a pohybu hráče po odehrání míče jsme se věnovali v cvičeních Vyveď míč a zapoj do kombinace spoluhráče nebo Krátká a dlouhá přihrávka v obdélníku, ve kterém bylo cílem naučit hráče měnit rytmus hry při přízemní, často jednodotekové kombinaci.

Cvičení s názvem Mini kombinace pro dva a tři hráče je určeno pro větší počet hráčů, je vhodné i pro celý tým. Pro věkové kategorie dorostenců a starších žáků je cvičení vhodné pro rozcvičení, mladší žáci a vyspělé týmy přípravek cvičení zařadí jako hlavní obsah tréninku.  

Cvičením zaměřeným na rozcvičení s míčem, ať už před tréninkem nebo před zápasem, jsme se věnovali v článcích Pohyb za míčem při kombinaci nebo Připrav si průnikovou přihrávku, ve kterém po hráčích požadujeme především komunikaci během přípravné kombinace.     

Cvičení s názvem Variabilní kombinace v obdélníku je určeno pro rozcvičení ve skupinách po pěti nebo šesti hráčích, v cvičení jdou hráči po odehrání míče za ním, vyzkouší si jak naražení míče na jeden dotek, tak přijmutí míče a jeho vedení.    

Přípravné kombinaci a postupnému útoku jsme se věnovali v cvičeních Vedení útoku a zakončení z hloubky pole a Kombinace, centr a zakončení. Přihrávky a centry z křídelního prostoru byly předmětem tréninkového cvičení Kombinuj před centrem, vedle dobře provedeného centru v cvičení se je třeba se  soustředit na správný výběr místa a načasování náběhu.       

Cvičení Postupný útok, centr a zakončení v sobě kombinuje jak taktiku vedení postupného útoku, tak výběr místa po náběhu do pokutového území a zakončení po centru z křídelního prostoru pro týmy hrajících v rozestavení 4:3:3 nebo 4:2:3:1

Zakončení z prostoru pokutového území jsme se věnovali například v cvičeních Střelba po naražení a po příčné přihrávce nebo Turecká střelba po kombinaci a tandemu, kde je cílem připravit prostor pro zakončení hráči, který sbíhá z krajního prostoru.

Cvičení s názvem Kombinace na třetího se zakončením je opět zaměřeno na střelbu z prostoru odkud statisticky padá nejvíce branek, navíc zakončující hráč zakončuje prvním nebo druhým dotekem po přihrávce od třetího hráče, který je zapojen do přípravné kombinace. Cvičení zvládnou hráči věkové kategorie mladších žáků.

Spolupráci při kombinaci v různých podobách jsme se na www.trenink.com věnovali několikrát, v poslední době stojí za připomenutí druhý díl cvičení Španělská kombinace v kosočtverci nebo Vyraž po kombinaci na jeden dotek, kde jsme se zaměřovali na nácvik spolupráce a kombinace dvojice hráčů na jeden dotek, s následným uvolněním jednoho z nich.

Cvičení Různé úhly při kombinaci na jeden dotek je určeno pro skupinový trénink, obvykle pro situace kdy tým je rozdělen na dvě části. Hráči v cvičení mění jak úhly pod kterými přihrávají a naráží míč, tak vzdálenost na kterou míč přihrávají, navíc kombinace probíhá na jeden dotek.   

Zakončení z prostoru pokutového území, kterému předchází přípravná kombinace jsme se věnovali hned několikrát. Za připomenutí zcela jistě stojí cvičení Samostatné zakončení po přijmutí dlouhé přihrávky nebo Zakončení po spolupráci dvojice útočníků, což je cvičení vhodné pro týmy hrající v rozestavení s dvojicí útočníků vedle sebe, například ve výchozím rozestavení 4:4:2 nebo 3:5:2.

Cvičení s názvem Pomocnými přihrávkami si připrav zakončení je nácvikem postupné přípravné kombinace, ve které je cílem vytvořit prostor pro individuální zakončení pro záložníka, který nabíhá z hloubky pole.