Průpravné cvičení

Jednoduchou a nenáročnou střelbu jsme na stránkách www.trenink.com popisovali ve cvičeních Obhození, vyvedení míče mimo střed a zakončení nebo také Přihrávka, zašlápnutí a střelba

Autorem dnešního průpravného cvičneí je trenér Jiří Formánek, článek pojmenoval Opakované přihrávky, vyvedení a zakočení. Jedná se o jednoduché cvičení na střelbu, které však na hráče klade nároky na přesnost a dobré načasování přihrávky, přijmutí míče a jeho navedení a vlastní zakončení.

Střeleckým cvičením, které se zaměřují na zakončení útočné akce z prostoru ve velkém vápně jsme se věnovali v seriálu trojice cvičení Střelba v pokutovém území, který byl inspirován cvičením holandského trenéra Louise van Gaala, které použil v průběhu svého působení v Manchesteru United nebo v cvičeních Kombinace v okolí pokutového území

Název cvičení Zakončení po spolupráci dvojice útočníků napovídá, že cvičení je určeno pro týmy, které hrají v rozestavení s dvojicí útočníků vedle sebe, například ve výchozím rozestavení 4:4:2 nebo 3:5:2. Cvičení zvládnou hráči věkové kategorie žáků a dorostenců

Pro věkovou kategorii přípravek jsme v posledních týdnech publikovali několik cvičení, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Za připomenutí zcela jistě stojí Jednoduchý slalom pro přípravky, Přihrávkový rohlík pro přípravky nebo Výběr místa v kosočtverci pro přípravky, které má tu výhodu, že všichni hráči neustále zapojení do cvičení a během cvičení nevznikají prostoje. 

Cvičení s názvem Zakončení kombinace ve tvaru písmene Y pro přípravky je určeno především pro věkovou kategorii přípravek a mladších žáků. V cvičení se zaměřujeme především na schopnost hráčů odpoutat se od soupeře a vytvořit si prostor pro přijmutí míče.

Taktickým cvičením zaměřeným na nácvik zakládání a vedení útoku jsme se na www.trenink.com věnovali v cvičeních Zakončení postupného útoku podhrotovým hráčem nebo Založení útoku od středového hráče, kde křídelní hráč a krajní obránce uvolňují prostor pro přihrávku.

V cvičení s názvem Vedení útoku a zakončení z hloubky pole je do kombinace zapojen defenzivní záložník, podhrotový hráč, křídlo a hrotový útočník.  Cílem cvičení je připravit postupným útokem a kombinací prostor pro zakončení od středového nebo defenzivního záložníka. 

Organizace cvičení v herním prostoru trojúhelníku jsou mezi trenéry velmi oblíbená i z toho důvodu, že jsou snadno prostorově modifikovatelná a je možné je provádět na relativně malém prostoru, s malým počtem hráčů. Bylo tomu tak například i v cvičení Kondiční trojúhelník s míčem nebo v cvičení pro herně-kondiční kruhový trénink.

Cvičení s názvem Kombinační trojúhelník s vyvedením míče je určeno jak pro přípravky, tak pro věkovou kategorii žáků. Je možné ho využít jak při rozcvičení, ale u mladších věkových kategorií také jako hlavní náplň tréninku.     

"Zahrát překvapující průnikovou přihrávku často znamená, že útočící tým se rychle a jednoduše dostává přes zformovanou obranu soupeře, kterou lze postupným útokem jen těžko překonat," říká autor dnešního cvičení, který inspiraci čerpal v tréninkové jednotce Regionální fotbalové akademie v Plzni, s jejíž šéftrenérem Václavem Mrázkem jsme nedávno přinesli exkluzivní rozhovor.

Cílem cvičení s názvem Průniková přihrávka středem hřiště je naučit nebát se zahrát průnikovou přihrávku i středem hrací plochy, kde to je mnohem složitější než v křídelních prostorech, kde je obvykle více volného prostoru.

Pokud trénujete týmy přípravek, tak moc dobře víte, že během tréninku je nejdůležitější udržet pozornost hráčů a to se nám podaří pokud trénink a cvičení budou motivující, zábavná a nebudou se často opakovat. Pro inspiraci připomínáme například cvičení Přihrávkový rohlík pro přípravky nebo Narážečka a přihrávka pro přípravky, které bylo zaměřené na krátké intenzivní vedení míče a přesnou, důraznou přihrávku do malé branky.

V intenzivní cvičení Výběr místa v kosočtverci pro přípravky, které je určeno pro tři hráče, jsou všichni hráči neustále zapojení do cvičení a během cvičení nevznikají prostoje a hráči nejsou v nečinnosti a maximálně využívají čas na tréninku.  

Trenér Jiří Formánek na stránkách trenérského portálu www.trenink.com publikoval úspěšné seriály Střelba středem ze střední vzdálenosti [1] [2] [3] a také Proudová střelba v pomyslných trojúhelnících [1] [2] [3], oba zaměřené na střelbu ze střední vzdálenosti po předchozí kombinaci.

Čtvrteční článek tohoto týdne Dvě narážečky ve čtverci a střela z úhlu popisuje střelbu po dvou předchozích naraženích do kterých jsou zapojeni tři hráči, vedle finální přihrávky je pozornost upřena na správný výběr střelby středem nebo z ostrého úhlu.

Zakončení akce středním útočníkem je ideálním cvičením pro týmy, které nastupují v rozestaveních s trojicí středových záložníků a jedním klasický středním útočníkem, tedy v systémech 4:2:3:1 nebo 4:3:3, na které jsme se zaměřili v cvičeních Kombinace s hrotovým útočníkem nebo Zakončení z pozice hrotového útočníka.

Cílem cvičení, které je určené především pro útočníky a střední záložníky, je ukázat hráčům možné varianty řešení přípravné kombinace, pohybu hrotového útočníka před finální přihrávkou na něj a schopnost útočníka rozhodnout se, které řešení situace bude nejlepší. Navíc požadujeme i efektivitu v zakončení.