• Ovesné vločky a jejich zařazování do jídelníčku fotbalistů, který je pestrý, vyvážený a obsahuje celozrnné potraviny, ovoce, zeleninu, bílkoviny a zdravé tuky, lze chápat jako součást zdravého životního stylu, který hráčům umožňuje dobře regenerovat, zajistit tělu potřebnou energii, živiny a napomoci zlepšovat celkovou výkonnost hráčů. Ovesné vločky jsou známé pro svou vysokou nutriční hodnotu a jsou často zařazeny do snídaně nebo jiných jídel jako vhodný zdroj živin. Jsou bohaté na vlákninu, minerály a vitamíny, což je pro fotbalisty přínosné.

  Pro fotbalisty je důležité udržovat vyváženou stravu, která poskytuje dostatečné množství energie, živin a hydratace. Ovesné vločky mohou být součástí takové stravy, protože poskytují komplexní sacharidy, které pomáhají udržovat stabilní hladinu energie. Obecně platí, že strava fotbalistů a sportovců je individuální a závisí na jejich specifických potřebách, fyzické aktivitě a cílech. Ovesné vločky mohou být součástí jejich stravy, ale samozřejmě nejsou jediným potravinovým prvkem, který by měli zahrnovat do svého jídelníčku.

 • Fotbalový trénink v zimě a za mrazivých podmínek vyžaduje pečlivou přípravu a dodržování určitých opatření. Trénink byl měl být nejen efektivní, ale především bezpečný, protože chlad, silný mráz nebo vlhkost může přinášet některá rizika pro hráče. Z pozice trenéra je důležité být při plánování tréninku obezřetný, reagovat na aktuální předpověď počasí nebo povětrnostní podmínky a přijmout opatření k minimalizaci potenciálních rizik a nebezpečí.

  Aby se minimalizovala tato rizika, je důležité přijmout opatření ke zlepšení bezpečnosti hráčů. To zahrnuje správné oblečení, pravidelné přestávky na ohřátí, kontrolu povrchu hřiště a zvýšenou ostražitost trenérů a realizačního týmu ohledně příznaků omrzlin, podchlazení a dalších potíží spojených s chladným počasím. Při extrémně nepříznivých podmínkách by měl být realizační tým připraven tréninkový plán přehodnotit, přesunout trénink na vhodnější termín, do jiného prostředí nebo i trénink bez náhrady zrušit.

 • Používání doplňků stravy u mladých fotbalistů, stejně jako u ostatních sportovců, musí být za každé situace dobrovolné, rozumné, vždy by mělo dojít ke zvážení individuálních potřeb každého hráče a jeho fyziologického vývoje.

  Věk, ve kterém je vhodné začít užívat doplňky stravy, může záviset na konkrétních okolnostech a potřebách jednotlivce. Základní pravidlo pro všechny sportovce, včetně fotbalistů, je, že by měli primárně spoléhat na vyváženou a pestrou stravu, která pokrývá jejich energetické a nutriční potřeby

  Konzumaci doplňků stravy je vždy nejlepší konzultovat s odborníkem, aby bylo zajištěno bezpečnéa efektivní používání doplňků. Pro většinu hráčů by doplňky měly být používány skutečně až jako doplněk ke stravě, ne jako náhrada za ni. Pokud však má fotbalista specifické cíle, jako je budování svalové hmoty, zlepšení výkonu nebo regenerace, může mu v tom pomoci vhodné a koordinované používání určitých doplňků stravy.

 • Obecně platí a tím spíše během Vánoc - přestože velmi pravděpodobně tu a tam dojde k porušení obvyklé životosprávy - že je rozumné dodržovat úměrnost porcí a samozřejmě se vyvarovat přejídání. Snažte se omezit konzumaci množství nadměrně sladkých a tučných jídel. Je třeba také udržovat dostatečný pitný režim a vyhýbat se příliš sladkým nebo kalorickým (energetickým) nápojům. Pokud se rozhodnete konzumovat alkohol, dbejte na umírněnost, protože přílišné pití může ovlivnit hydrataci, regeneraci a ve výsledku výkon.

  Během vánočních svátků můžete upravit jídelníček pro fotbalisty tak, aby reflektoval vánoční atmosféru a zároveň zajistil dostatečný příjem živin pro udržení fyzické kondice. V článku přinášíme příklad jídelníčku, který kombinuje tradiční vánoční pokrmy s nutričně vyváženými volbami.

 • Otázka účasti rodičů na fotbalovém tréninku může být diskutabilní a závisí na konkrétních pravidlech, interních politikách klubu a z části i osobních preferencích trenéra nebo realizačního týmu. Přítomnost rodičů na fotbalovém tréninku může mít několik pozitivních vlivů, zejména pro mladší hráče fotbalových školiček nebo přípravek

  Ideálně by měli trenéři a rodiče spolupracovat, aby vytvořili pozitivní a podporující prostředí pro hráče a jejich výkonnostní i osobnostní rozvoj. Klíčovým prvkem v tomto procesu je komunikace. Trenéři by měli komunikovat s rodiči, ideálně vždy na začátku každé sezóny, ohledně očekávání hráčůi rodičů na jedné straně a nastavení pravidel chování nastavovaných trenérem nebo klubem během tréninků a zápasů, na cestách na nebo z utkání, případně na společných akcích pořádaných klubem nebo konkrétním týmem.

 • Principy jídelníčku vhodného pro fotbalová soustředění jsou postaveny na předpokladu, že je určen pro fotbalisty žákovských katgorií, kteří jsou fyzicky velmi aktivní a během soustředění absolvovují dvětři tréninkové jednotky, navíc opakovaně několi dní za sebou.

  Je důležité si při přípravě vlastního jídelníčku uvědomit, že se jedná o vzorový, ukázový jidelníček, které je možno upravit, modifikovat a přizpůsobit konkrétním podmínkám, stavu trénovanosti týmu a prostředí ve kterém soustředění probíhá.    

 • Není sporu o tom, že správný výběr potravin, dobře sestavený jídelníček a správně na stavená výživová pravidla společně s pitným režimem pomáhají zlepšit výkonnost malých fotbalistů. Na druhou stranu špatné složení stravy a nedodržování doporučených pravidel může výkon výrazně poškodit. Jak z krátkodobého, tak dlouhodobého hlediska.

  V článku Co k jídlu před a po tréninku nebo zápase? jsme řešili otázku co a kdy by měli rodiče malých fotbalistů připravit svým dětem před a po jednotlivém zápase nebo tréninku. Co a kolik jídla připravit dětem na celodenní turnaje?

 • Doporučení týkající se výživy a potravin, které by měly být součástí jídelníčku malých fotbalistů, nebudou nikdy konečná především proto, že "zázračné potraviny" se neustále vynořují a naopak dříve preferované a doporučované upadají z různých důvodů v nemilost výživových specialistů. Základní otázkou stále zůstává, co je potřeba zahrnout do jídelníčku mládežnických fotbalistů, aby byly dodrženy nutriční požadavky na růst a vývoj, ale stejně tak, aby byl podpořen sportovní výkon.

  Není žádným tajemstvím, že mnoha dětem a dospívajícím chybí důležité živiny jako je vápník, vitamin D, vláknina a draslík. Stejně častou chybou je, pokud hráči nesnídají, ke svačinám si dávají potraviny s nedostatkem živin nebo naopak se pomocí diet pokoušejí snížit svou hmotnost, což v důsledku vede opět k omezení přísunu živin a snížení výkonnosti.

 • Pokud máte doma malého fotbalistu nebo fotbalistku, tak jste si jistě položili otázku a co a kdy byste měli připravit svým dětem před a po sportovním výkonu k jídlu? Je zřejmé, že strava a její podávání by měla mít svá pravidla a malí hráči by si měli osvojit a respektovat základní pravidla. 

  Především rodičům přinášíme několik tipů na to co a kdy dát svým dětem jak před nebo po zápase nebo tréninku. Je potřeba si uvědomit, že i malé změny ve výživě mohou znamenat změny výkonu, významně urychlit regeneraci a zlepšit pocity hráčů během a po výkonu.

 • Máte doma malého fotbalistu nebo trenéra a hledáte inspiraci na dárky k vánocům? Myslíte si, že vybrat vánoční dárek pro muže, který mu udělá opravdovou radost, je těžké? Chcete své nejbližší pod stromečkem opravdu překvapit nebo dáváte přednost praktickému dárku? Důležité abyste svým nejbližším udělali radost. A kdy jindy než o vánocích

  Máme pro Vás spousty tipů na zajímavé, užitečné, praktické ale i originální vánoční dárky pro malé i dospělé fotbalisty. 

 • Současné lednové mrazivé počasí, na které jsme v posledních mírných zimách zapomněli, donutilo většinu mládežnických trenérů zamyslet se nad tím, zda ještě má smysl absolvovat tréninkovou jednotku nebo zápas a kdy je bezpečnější naplánovaný program zrušit?
   
  Na stránkách portálu fotbalových trenérů www.trenink.com jsme v minulosti, v rámci série první pomoci, publikovali článek, který se zabýval problematikou poranění a poškození chladem
   
  Hrát fotbal při tak nízkých teplotách vyžaduje pečlivou přípravu a bezpečnostní opatření. Omezení doby hraní, pravidelné přestávky na ohřátí a odpovídající oblečení jsou důležité prvky pro minimalizaci rizik a zajištění bezpečného prostředí pro hráče.
 • Energetické nápoje (energy drinks) se v poslední době staly oblíbeným povzbuzovačem výkonu, hráči fotbalu nezůstali ani v tomto případě stranou. Stále častěji se trenéři setkávají se konzumací energetických nápojů před, v průběhu, případně po skončení utkání nebo tréninku.  Energetické nápoje Jsou navrženy tak, aby poskytovaly rychlý přísun energie, a pro fotbalisty mohou být v některých situacích užitečné. Nicméně, je třeba s nimi zacházet obezřetně, a to zejména kvůli obsahu kofeinu a přidaných cukrů.
   
  Lze konzumaci těchto nápojů hráčům doporučit, mohou takto legálně podpořit svůj výkon? Nebo naopak jsou tyto energetické nápojepro hráče fotbalu nevhodné nebo dokonce omezující? Jsou energetické nápoje vhodné pro děti?
 • trenink_com_team_mate_150EXKLUZIVNĚ Nebývá to tak často, aby se na trhu s fotbalovými tréninkovými pomůckami objevilo něco, co vás zaujme na první pohled. Něco nového, neokoukaného, prostě pomůcka s nápadem o kterém jste přesvědčení, že bude bavit vás i hráče.

  O Team-Mate jsem se dozvěděl zcela náhodou. Narazil jsem na něj na internetu, kde jsem měl možnost prohlédnout si několik video ukázek, které obsahovaly několik průpravných cvičení. Cvičení byly určené jak pro mládežnické týmy, tak pro dospělé. V tu chvíli mi bylo jasné, že si ho musím vyzkoušet. Nevím, co bych psal v recenzi o metách, rozlišovácích nebo zapichovacích tyčích, ale Team-Mate jsem čtenářům portálu www.trenink.com představit prostě musel.

  Dnes přinášíme recenzi, který našim čtenářům Team-Mate představí, v následujících měsících přineseme několik cvičení, které se dají s touto pomůckou provádět.