• Rozvoji rychlostní vytrvalosti se můžeme věnovat buď nespecifickou formou bez míče, jak například v kondičním cvičení Fotbalová rychlostní vytrvalost v šestiúhelníku, ve kterém se zaměřujeme na rozvoj rychlostní vytrvalosti, obratnosti při změně směru pohybu a tím spojené silové schopnosti nebo naopak specifickou formou jako například v cvičení Kondiční přeběhy se zakončením, které využívá celou hrací plochu a rychlostní vytrvalost je rozvíjena herní formou v podobě kombinace, náběhu, vedení míče a zakončení na branku s brankářem. 

    Herně-kondiční cvičení s názvem Fotbalová rychlostní vytrvalost se zakončením do malé branky je organizačně nenáročné, trenéři si vystačí s malým prostorem a  přestože je cvičení ukončeno zakončením, tak v cvičení nejsou potřeba brankáři.

  • Rozvoji rychlosti reakce, vyražení, sprinterské rychlosti, schopnosti při běhu reagovat na spoluhráče i protihráče a časté změny směru běhu jsme se věnovali v cvičeních Reaguj a vyraž, které je zaměřeno na rozvoj vyražení, reakce na vnější podnět, sprint se změnou směru běhu a soubojové chování v situaci jeden na jednoho nebo Hromadné starty a souboje o více míčů, kde bylo snahou zlepšovat individuální techniku práce s míčem a reagovat na proměnlivé podmínky a v těchto podmínkách se rychle orientovat a rozhodovat.

    Kondiční cvičení s názvem Rychlostní hodinový ciferník je zaměřeno na startovní rychlost a jsou v něm kladeny nároky na hráče především v oblasti okamžité reakce, rychlosti okamžitého rozhodnutí a schopnosti se orientovatna přehuštěném prostoru, včetně reakce na další hráče, kteří provádí cvičení současně. Po hráčích požadujeme maximální intenzitu provádění.

  • Herně-kondičním cvičením, jejichž cílem je obnova a rozvoj kondičních, především pak rychlostně-vytrvalostních, schopností s míčem, kdy invazivnímu běžeckému zatížení předchází herní specifická činnost jsme se věnovali v cvičeních Velmi intenzivní fotbalová kombinace, ve kterém jde o kombinaci intenzivního běhu s míčem i bez něj a herní složky v podobě přihrávek, naražení, obhození a přijmutí míče, rozvíjet rychlostně-vytrvalostní schopnosti nebo Herní vytrvalost s kombinací, ve kterém hráči pravidelně střídají herní zatížení a zatížení běžecké, kombinované navíc s orientací v prostoru a obratností.

    Cvičení pojmenované Přihraj a vysprintuj v kruhu je cvičením zaměřeným na rozvoj rychlostní vytrvalostí herní formou, které je vhodné zařadit do tréninku v přípravných obdobích (letní/zimní), kdy má trénér obvykle k dispozici větší počet hráčů. Každý hráč se v jednotlivé akci zaměřuje na přihrávku, vedení míče nebo provedení naražení, aby poté změnil směr běhu a maximální intenzitou  doběhl na pozici hráče, kterému přihrával.  

  • Tréninková cvičení, která v sobě v kombinují rozvoj rychlosti a akcelerace na straně jedné a přijmutí míče, práci s ním a jeho odehrání na spoluhráče jsme se věnovali v cvičeních Akcelerace po odehrání míče nebo Krátký sprint s míčem a zakončením, které je zahájeno vyražením a sprintem, uprostřed akce pak rychlá práce s míčem a změny směru běhu s ním.

    Rychlostní cvičení Fotbalový sprint do pravého úhlu v sobě opět kombinuje herní a rychlostní složku a přibližuje tréninkové cvičení zápasové situaci, která není proměnlivá, ale dává prostor zaměřit se i na maximální rychlost provedení. Cvičení má 6 různých variant, které lze obměnit v rámci jednoho tréninku nebo pro navazující tréninky, aby trénink nebyl stereotypní.      

  • Do úvodní, respektive průpravné části fotbalového tréninku je možné zařadit kombinační cvičení, které je určené pro celý tým jako Přihrávky mezi přebíhajícícmi hráči nebo cvičením pro menší skupiny hráčů Nekonečné přihrávky na diagonále, ve kterém se zaměřujme především na technické provedení přihrávek, hru prvním dotekem a vyražení po odehrání míče.  
     
    Kombinační průpravné cvičení s názvem Sprint za míčem po přihrávce, které si klade si za cíl rozvoj schopnosti hráčů reagovat vyražením a akcelerací bez míče, okamžitě po přesném odehrání míče na spoluhráče. Hráč vždy vyráží směrem, kterým předtím přihrával míč. 
  • Kondičním cvičením s míčem, které jsou organizovány štafetovou metodou, jsme se věnovali v cvičeních Fotbalová obratnostní štafeta s míčem a zakončením, ve kterém hráči intenzivně vedou míč, mění směr běhu, akcelerují a v závěrečné části cvičení zakončují akci do malé branky nebo Maximální rychlost práce s fotbalovým míčem ve štafetě, které probíhá soutěživou formou, čímž pomáhá hráče motivovat k maximálnímu výkonu.

    Tréninkové cvičení s míčem Fotbalové narážečky v kříži ve vysoké intenzitě v sobě kombinuje intenzivní běžecké úseky, včetně významných změn směru běhu a herní složku v podobě přihrávek, naražení, přijmutí míče a jeho vedení. Po hráčích požadujeme, aby přes intenzivní běžecké zatížení prováděli veškeré činnosti maximálně precizně. 

  • Kondičním cvičením, které jsou zaměřeny na obratnost, koordinaci, časté změny směru běhu a akceleraci při vyražení jsme se věnovali v cvičeních Obratnostní a koordinační běhy ve fotbale nebo Hlídání met - rychlost reakce a koordinace, ve kterém u fotbalistů rozvíjíme schopnost rychle se rozhodovat, komunikovat, spolupracovat v rámci menší skupiny hráčů a také improvizovat a řešit variabilní herní situace.

    U sady kondičních cvičení s názvem Sprinty a obratnost podle zámku telefonu je zřejmé odkud si vzal inspiraci, důležité však je, že se jedná o kombinaci vyražení, sprintu na krátkých úsecích, silově náročných změn směru běhů až po herní obratnost a koordinaci, kterou hráči potřebují neustále rozvíjet a dostávat nové  tréninkové podněty.    

  • Rozvoji startovní rychlosti, vyražení a akceleraci v podmínkách fotbalového tréninku, respektive mistrovského utkání jsme se věnovali v cvičeních Pohotová reakce a změny směru se zakončením nebo Krátký sprint s míčem a zakončením, které je  inspirováno tréninkem ruského klubu FC Zenit Petrohrad a ve všech pěti variantách v sobě na začátku a na konci obsahuje kondiční složku v podobě vyražení a sprintu a je proložena intenzivní prací s míčem.

    Rychlostně-kondiční cvičení Akcelerace po odehrání míče se zaměřuje na kombinaci vyražení hráče s míčem, jeho vedení, včetně změn směru běhu, odehrání míče na spoluhráče a maximálně intenzivní vyražení a akcelerace hráče bez míče.  

  • Rozcvičení na začátku tréninku, které probíhá s míčem a ve skupině 4 hráčů, jsme popisovali v cvičeních Pohraj si s míčem při fotbalovém rozcvičení a nebo Rychlé narážečky mezi trojicí protihráčů, které je inspirováno tréninkem z mládežnické akademie chorvatského fotbalového klubu GNK Dynamo Záhřeb

    Tréninkové cvičení Přihraj a vysprintuj za míčem je určeno pro fotbalové rozcvičení a zaměřuje se na pohyb hráčů, kteří si buď vymění pozice ve dvojici nebo postupně rotují po všech pozicích. Hráči mají ve všech variantách cvičení velký počet doteků s míčem, ať už při odehrání míče, při naražení nebo jeho vedení na delší úsek, často i se změnou směru běhu. 

  • Šíření koronaviru COVID-19 a v návaznosti přijatá bezpečnostní a zdravotní rizika fakticky znemožnila, aby fotbalový trénink probíhal formou týmového tréninku a proto je třeba pracovat individuálně, formou individuálních cvičení a tréninků pro jednotlivé hráče nebo velmi malé skupiny hráčů. Cvičení je samozřejmě využitelné v tréninkovém procesu pro celý tým nebo jako součást přechodného období jako příprava na letnínebo zimní část přípravy.
     
    Herně-kondiční cvičení Kondice s míčem pro jednoho hráče navozuje zápasovou realitu, kdy hráč střídá okamžiky práce s míčem a bez něj, včetně střídavého zatížení a  zatížení různé intenzity. Cvičení, které má 6 variant,  je určeno pro všechny mládežnické věkové kategorie, nejčastěji bude používáno u mladších a starších žáků. Zpestřením může být pro  dorostence a dospělé.

  • Rozvoji rychlostních schopností, včetně rychlé práce s míčem a schopnosti hráčů rychle reagovat na podněty ve hře jsme se věnovali v rychlostně-kondičních  Vyražení a rychlost ve čtverci s míčem, které v sobě kombinuje jak rozvoj kondice v podobě startovní rychlosti, tak dovednosti hráčů rychle pracovat s míčem nebo Otočení po rychlém vyražení a reakce spoluhráčů, které je možné  zařadit i do předzápasového rozcvičení.

    Kondiční cvičení s názvem Maximální sprint dvojice ve tvaru 88 svou organizací navazuje na cvičení Maximální sprint dvojice ve tvaru osmičky, v obou případech se jedná o cvičení vhodná pro trénink se zaměřením na rozvoj startovní rychlosti, explozivního vyražení, sprinterské rychlosti se změnou směru běhu a rychlé práce s míčem. Cvičení je organizováno formou soutěže dvou hráčů.

  • Rozvoji rychlosti, který je ve fotbalovém tréninku zakomponován do herních podmínek, s přijmutím míče, jeho ovládáním a zakončením přihrávkou jsme se věnovali v cvičeních Maximální sprint dvojice ve tvaru osmičky nebo Otočení po rychlém vyražení a reakce spoluhráčů, ve kterém od hráčů vyžadujeme maximální koncentraci a intenzitu provedení.
     
    Kondiční cvičení s názvem Pohotová reakce a změny směru se zakončením je organizováno soutěživou formou, hráči absolvovují cvičení, kde musí spojit jak složku rozhodovací, tak složku kondiční v podobě rychlosti, síly a obratnosti a složku herní v podobě přijmutí míče, jeho vedení a přihrávání po předchozím zatížení. 

  • Rychlostně kondičním cvičením navazujeme na [1] [2] [3] tři díly seriálu věnovaného startovní rychlosti, spojené s rychlostí reakce a správným rozhodováním, tentokrát s velkým důrazem na práci a manipulaci s míčem, schopnost orientovat se v prostoru a reagovat na soupeře.

    Čtvrtá varianta sérié s názvem Rychlost startu a reakce ve čtverci vedle startovní rychlostí je kladen důraz na variabilní řešení situace, který se sice příliš nepodobá herním podmínkám, přesto nabourává běžný stereotyp při tréninku startovní rychlosti, rozdílem proti první variantě je zapojení míče.

    Cvičení je určeno pro všechny věkové kategorie, od přípravek počínaje a dospělými týmy konče. Je jednou z možných variant tréninku rychlosti jako cvičení Startovní rychlost - 4 barvy kuželů nebo Hlídání met - rychlost reakce a koordinace.

  • Nácviku rychlosti zábavnou formou, která hráče motivuje k maximálnímu výkonu jsme se věnovali v cvičeních Maximální sprint dvojice ve tvaru osmičky nebo Hlídání met - rychlost reakce a koordinace, které u hráčů rozvíjí schopnost předvídat vývoj herní situace a schopnost rozhodnout se ve správný okamžik.

    Kondiční cvičení s názvem Skupinová štafeta se změnou směru běhu, podobně jako cvičení Rychlostně-vytrvalostní žebřík s míčem, které je organizováno štafetovým způsobem, může probíhat jak s míčem, tak bez míče. Cvičení je možné zařadit jak v soutěžním, tak v přípravném období.

  • Kondiční cvičení zaměřená na rozvoj rychlosti, akcelerace, rychlosti reakce, rychlou práci s míčem, obratnost a koordinaci by se měly objevit v každém týdenním mikrocyklu, bez ohledu, zda se jedná o přípravné nebo soutěžní období. Cvičení mohou, ale bezpodmínečně nemusí probíhat s míčem a je možné zařadit je do skupinového nebo týmového tréninku, případně jako jedno ze stanovišť kruhového tréninku. 

    Ve většině cvičení jsme se vedle rychlosti lokomoce zaměřili také na rozvoj rychlosti reakce a schopnosti reagovat na proměnlivé podmínky, podobně jako tomu je v utkání. Cvičení jsou určena pro týmy mládeže i pro dospělé, například jako součást zimního přípravného období.

  • V dnešním cvičení pokračujeme dalším dílem zaměřenýn na startovní rychlost, spojenou s rychlostí reakce a správným rozhodováním, kterými navazujeme na úvodní dvě části této série [1] [2].

    Seriál rychlostních cvičení pokračuje třetí variantou v sérii s názvem Rychlost startu a reakce ve čtverci a vedle startovní rychlostí je kladen důraz na variabilní řešení situace, který se sice příliš nepodobá herním podmínkám, přesto nabourává běžný stereotyp při tréninku startovní rychlosti, rozdílem proti předchozím dvoum variantám je organizace cvičení.

    Cvičení je určeno pro všechny věkové kategorie, od přípravek počínaje a dospělými týmy konče. Je jednou z možných variant tréninku rychlosti jako cvičení Startovní rychlost - 4 barvy kuželů nebo Hlídání met - rychlost reakce a koordinace.

  • Článek otvírající novou sérii má název Rychlost startu a reakce ve čtverci a vedle startovní rychlostí je kladen důraz na variabilní řešení situace, který se sice příliš nepodobá herním podmínkám, přesto nabourává běžný stereotyp při tréninku startovní rychlosti. První díl seriálu je věnovaný startovní rychlosti spojené s rychlostí reakce,  správným rozhodováním a reakcí na pohyb protihráče.

    Cvičení je určeno pro všechny věkové kategorie, od přípravek počínaje a dospělými týmy konče. Je jednou z možných variant tréninku rychlosti jako cvičení Maximální sprint dvojice ve tvaru osmičky
    nebo Otočení po rychlém vyražení a reakce spoluhráčů.

  • Rozvoj rychlosti ve fotbalovém tréninku by neměl být oddělen od herní složky, protože jinak se tréninková cvičení nepodobají situacím z utkání, kdy hráč prakticky vždy kombinuje vyražení a sprint s kombinací a prací s míčem, jako například v cvičení Kombinace a vyražení jako v zápase, které cílí na rozvoj rychlostních schopností a akcelerace na krátkém úseku.     

    Rychlostně-kondiční cvičení s názvem Krátký sprint s míčem a zakončením je inspirováno tréninkem ruského klubu FC Zenit Petrohrad. Ve všech pěti variantách v sobě na začátku a na konci obsahuje kondiční složku v podobě vyražení a sprintu, uprostřed akce pak rychlá práce s míčem a změny směru běhu s ním.

  • Rozvoji rychlostních schopností jsme se poslední době věnovali v rychlostně-kondičních cvičeních Kombinace a vyražení jako v zápase nebo Vyražení a rychlost ve čtverci s míčem, které v sobě kombinuje jak rozvoj kondice v podobě startovní rychlosti, tak dovednosti hráčů rychle pracovat s míčem.

    Cvičení s názvem Maximální sprint dvojice ve tvaru osmičky, které je vhodné pro trénink se zaměřením na rozvoj startovní rychlosti, explozivního vyražení, sprinterské rychlosti se změnou směru běhu. Cvičení je organizováno formou duelu dvou hráčů, kteří soutěživou formou rozvíjí rychlostní schopnosti fotbalistů.

  • Největším problémem rychlostních kondičních cvičení je pokud probíhají odděleně od herní stránky. Obvykle jsou pak hráči na tom rychlostně výborně, ale často ji nedokážou uplatnit v herní situaci, kdy to potřebují. Rychlostní cvičení pro fotbalový trénink kombinující v sobě herní i kondiční složku jsou například Vyražení a rychlost ve čtverci s míčem nebo Vyražení, obratnost a ovládání míče, které rozvíjí rychlostní a obratnostní složku výkonu, které jsou kombinovány s přesnou přízemní přihrávkou, přijmutím míče a intenzívním vedením míče.    

    Rychlostně-herní cvičení Kombinace a vyražení jako v zápase přibližuje tréninkové cvičení situacím z utkání, kdy vyražení a sprintu obvykle předchází zapojení do kombinace a hráč tak startuje po odehrání míče.