Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 
balancestep_home_150Nestabilní plošiny a balanční pomůcky všeho druhu byly využívány ve fotbalové akademii Ajaxu Amsterdam již v sedmdesátých letech minulého století.

Ruka trhu sportovních a tréninkovách pomůcek od té doby zapracovala a balancování se stalo hitem. K balancování dnes slouží desítky různých zařízení.

Český vynález Balancestep mezi fotbalisty rozšířil PhDr. Edwin Mahr Ph.D.,  dlouholetý fyzioterapeut českého národníhofotbalového týmu do 21 let, odborné veřejnosti byl balancestep představen Mgr. Andreou Stablovou z FTVS UK.

Od roku 2002 jsou dvě gumové polokoule připevněné suchými zipy k podrážce pevné sportovní obuvi s úspěchem využívány pro:  

- prevenci zranění hlezna kolene a zad 
- rehabilitaci po úrazech hlezna kolene a zad 
- rozvoji rovnováhy
- rozvoji výbušné síly dolních končetin

Je Messi naším vzorem?

Každý trenér ví, že somatotyp hráče předurčuje do velké míry pohybové schopnosti a v konečném důsledku kvalitu herních činností jednotlivce. Pokud bychom porovnali výšku hráčů změřenou v sedě u družstev Chelsea a Barcelony, možná bychom byli překvapeni, že jsou španělé vyšší. Například dnes často diskutovaný Messi má nízko posazené těžiště těla, krátké dolní končetiny a k výšce celého těla poměrně širokou pánev a dlouhý trup!

To vše Messimu umožuje rychlý start na míč všemi směry, klamavé pohyby tělem a zejména dokonalé udržení rovnováhy při kontaktu s míčem. Krátké, silné a frekvenčně rychlé dolní končetiny tento hráč geniálně používá k bleskovému startu středně dlouhými prvními třemi kroky bez míče, aby se odpoutal od bránícího hráče.

Hlavní devizou hráčů Barcelony je však v tenise již dávno popsaná a trénovaná, je to tzv. filigrandská (jemná) práce dolních končetin. Tenisoví dlouháni typu Murryho nebo Del Potra musí před každým úderem dokonale jemně "zadrobit" nohama,  aby dorovnali na milimetry přesně polohu svého velkého a těžkého těla vzhledem k míči. Jinak skončí jejich úder v autu nebo síti.

Messi jemnou práci nohou možná trénovat nemusí, byl takto od malička připravován a proto je jeho vedení míče je dokonalé.

balancestep_470_1

Co je příčinou toho, že Messiho vedení míče je dokonalé?

Messi při svém "pomalém brouzdání" napříč hřištěm podvědomě kontroluje míč a zároveň realizuje nacvičené kombinace nebo dokonce vymýšlí zda přihrát,vystřelit nebo se pustit do souboje. Co to však ve své podstatě je ta všemi trenéry opěvovaná kontrola míče je? Dá se vůbec trénovat?

Je to motoricky stejná činnost jako v tenise, basketbale, volejbale ale i v úpolových sportech. Jedná se o podvědomé,zautomatizované,permanentní upravování vzdálenosti hráče od míče a soupeře. To je realizováno různě dlouhými, různě rychlými a různě nasměrovanými kroky.

Chce–li hráč  v basketbalu nebo ve fotbale obstát v situaci jeden na jednoho, tak vlastně láká obránce k započetí pohybu či alespoň ke ztrátě rovnováhy tím, že zdánlivě ztratí míč ze své kontroly, nabídne obránci šanci míč získat, ten mu na fintu skočí, pohne se jako první a pak takto "rozevlátého" protivníka i s míčem útočník opustí jiným směrem.

Akce se odehrává v desetinách sekundy a stálým opakováním je ukládána do podvědomí útočníka – ale i zkušeného obránce! Po čase, když proti sobě hráči hrají častěji, již se navzájem "přečetli", obránce se nenechá vyprovokovat a "kreativní" krátkonohý útočník okolo svého ztrážce panáčkuje až trapně zbytečně. Obránce se již k pohybu nenechá vyprovokovat!

Právě v tomto okamžiku nastává čas pro moderní atletický fotbal a hráče typu Drogby. Fotbalový svět mimo Barcelonu, pod tíhou nedostatku dokonale technicky vybavených hráčů, přistoupil na místo narážeček, rychlých kliček a klamavých pohybů s míčem přilepeným na noze k systému hry "kopni a běž".

Převážná část týmů se maximálně snaží hráče typu Drogby a Messiho v týmu kombinovat, což klade na souhru týmu velmi vysoké nároky. Z fotbalu se tak stal více méně souboj mužů v dobývání prostoru bez míče, svázaných taktickými pokyny, které všechny slouží k jednomu cíli  –  odclonit bránícího hráče tak, aby útočník byl u "nakopnutého míče" dříve než obránce, zaujal  výhodný prostor a tam zpracoval  přihrávku!

Obrana je překonávána dlouhými míči do volného prostoru po stranách hřiště  a delšími sprinty útočníků. Barcelonští hráči naopak používají krátké narážečky a tlačí se do středu hřiště, kde využívají své jedinečné techniky na malém prostoru. Drogbuv somatotyp je naopak k atletickému křídelnímu stylu hry dokonalým předpokladem. Je vysoký, má dlouhé silné nohy a na 20 až 30 metrech by Messiho určitě předběhl.

Výhodu v souboji jeden na jednoho nemá, v rychlé změně směru krátkými drobnými kroky také ne, ale v délce kroku ano – v jeho případě až skoku. V robustní postavě také  - obránce je Drogbou při krátkém sprintu v kličce za míčem také vlastně odcloněn. To však neznamená, že by Drogba nemohl jemnou práci nohou zlepšit!

balancestep_470_2

Jaká je funkce balancestepu?

Trochu s nadsázkou, za vlasy přitažený příklad fotbalových hvězd, by měl vnímavějším trenérům přiblížit ojedinělou funkci  balancestepu. Samozřejmě Messi nevyroste a Drogba se nezmenší! Ovšem pomocí "cupitání" na balancestepech se opravdu zlepší schopnost krátkých rychlých startů a vedení míče se rychleji zautomatizuje.

Balancestep zrychluje reakci, nervosvalovou koordinaci a také má velký význam v tréninku brankářů. Když se podíváte na zpomalený pohyb lva před skokem na kořist, má těžiště před osou těla a svaly dolních končetin se jakoby chvějí v předpětí – start lva ke kořisti ale i brankáře k míči je pak daleko rychlejší!

Jak je na www.balancestep.cz popsáno, balancestep je jediná balanční pomůcka na světě, která umožňuje posouvání balanční polokoule po chdodile ve všech směrech a tím, že na botě relativně pevně drží, umožńuje jako jediná trénovat přímo konkrétní pohyby používané v tom kterém sportovním odvětví, v naše, případě ve fotbale!

Pro potřeby této recenze se seznámíme se základním cvikem na balancestepu.

Polokoule jsou připevněny ve přední poloze, hráč zaujme startovací polohu z polovysokého střehu a za stálého přešlapování z polokoule na polokouli se snaží udržet na místě bez posunu polokoule po podložce.

Toto "ťapání" se snaží vystřídat balancováním a když ztrácí rovnováhu a začíná narušovat techniku polovysokého střehu opět začne  přenášet váhu z polokoule na polokouli!

Pro názornost a přesvědčení trenérské fotbalové veřejnosti o účincích balancestepu na nervosvalovou koordinaci je používán jednoduchý test pro pány trenéry před použitím balancestepu v praxi.

Dvojice trenérů na balancestepu provádí výše popsané cvičení proti sobě  a předává si šálek na kávu po okraj naplněný vodou. Komu ukápne voda na podšálek prohrává!

Když si vážení kolegové balancestep z nohou sundáte a budete si plný šálek předávat bez balancestepu na nohách, uvidíte jak vaše pohyby budou jemněji koordinované! To je přesně princip jak balancestep dělá z Drogby Messiho a z atletů jemné kouzelníky s míčem.

Podmínkou samozřejmě je, že balancestep musí být připevněn na sportovní obuvi s pevnou podrážkou, aby vás nebolela chodidla a obuv se okolo polokoule neohýbala.

Závěr

Balancestep je sportovní a rehabilitační pomůcka , která jako jediná umožňuje posouvání balanční polokoule v předozadním směru chodidel a nezávislé balancování na obou nohách i jednotlivě.

Možnosti využití balancestepu ve sportovním (fotbalovém) tréninku jsou následující: rozvoj výbušné síly dolních končetin, rozvoj koordinačních schopností, rozvoj pozornosti a koncentrace a také rozvoj reaktibility CNS.

 

Balancestep k recenzi pro portál www.trenink.com poskytl Paed.Dr. Václav Mareš