Image Ke zjišťování úrovně obratnostních schopností používáme metody opakování stanoveného úkolu, celkovou zásobu osvojených dovedností a hodnotíme přesnost, respektive kvalitu jeho provedení. Dále pak úrovni projevu v rámci specializovaných sportovních dovedností, včetně doby potřebné k jejich osvojení a jejich přizpůsobivost.

Rovnováhové schopnosti testujeme buď laboratorně nebo pomocí motorických testů, kde hodnotíme především čas výdrže nebo trvání výkonu.

Rytmickou schopnost diagnostikujeme pomocí odpovědí na verbální, vizuální či taktilní podněty. Například rychlost a přesnost provádění neznámého pohybu.

Orientační schopnost nejčastěji hodnotíme pomocí přesnosti orientace hráčev v herní prostoru s vyloučením zrakové kontroly. Celkové testování obratnostní schopnosti provádíme hodnocením úrovně provedení složitějších pohybových úkolů.

Při tvorbě těchto testů nebo testových baterií je kladen důraz na některou z následujících oblastí:

1) složitost pohybu kterou ještě hráč zvládne
2) přesnost provedení pohybu (například hod na cíl)
3) rychlost splnění pohybového úkolu
4) učenlivost - počet pokusů nebo čas potřebný k ovládnutí nového úkolu
5) uchování - zda je hráč schopen provést naučený pohyb znovu, přizpůsobit se pohybové činnosti

Výběr motorických testů:

Testy obratnosti

Vertikální výskok s rotací trupu

Cíl testu: Test koordinace celého těla, společně s explozivní silovou schopností.
Popis testu: Hráč provede vertikální výskok s otočením celého těla o maximální možný úhel. Požádován je snožný doskok. Měříme úhel otočení těla po dopadu.

Skok jednonož s proskočením

Cíl testu:Test koordinace celého těla, společně s explozivní silovou schopností.
Popis testu:Hráč provede stoj pokrčno zevnitř na pravé noze (nebo levé), opačnou rukou chytí špičku nohy a provede přeskok držené nohy. Zaznamenáváme správně provedený cvik.

Přeskoky přes švihadlo (lanko)

Cíl testu: Test koordinace celého těla, společně s explozivní silovou schopností.
Popis testu: Hráč stojí na zemi a drží napnuté švihadlo (lanko) vpředu, tak aby vzdálenost rukou byla 40cm, provede pět proskoků směrem vpřed (bez dotyku lanka, bez ztráty rovnováhy). Během testu zaznamenáváme počet správně provedených cviků.

Přeskoky přes tyč

Cíl testu: Test koordinace celého těla, společně s explozivní silovou schopností.
Popis testu: Hráč stojí na zemi a drží tyč v šíři ramen, provede tři série proskoků po deseti skocích (směrem vpřed, směrem vzad, spojené dvojskoky bez meziskoku vpřed-vzad). Zaznamenáváme počet správně provedených cviků v každé sérii.

Skok na cíl

Cíl testu: Test koordinace celého těla.
Popis testu: Hráč provede skok na čáru vzdálenou asi jako polovina jeho tělesné výšky, doskok by měl být patami na cílovou čáru, provádíme dva pokusy (2 s otevřenýma očima 2 se zavřenýma). Zaznamenáváme součet obou dvojic pokusů, měříme s přesností na 0,5cm.

Běh s kotoulem

Cíl testu: Test koordinace celého těla.
Popis testu: Mezi 15 metrů vzdálené čáry umístíme po 5 metrech od startovní praporek po 15 metrech druhý praporek (na obrátce) a mezi praporky umístíme žíněnku. Hráč který provádí test po startu oběhne praporek, provede kotoul a oběhne druhý praporek, kde se dotýká rukou čáry, k žíněnce běží po čtyřech opět provede kotoul a oběhnutí praporku a běží do cíle. Zaznamenáváme čas s přesností na 0,1s.

Běh se změnami směru, přeskakováním a prolézáním

Cíl testu: Test koordinace celého těla.
Popis testu: Během testu jsou do kříže rozestaveny díly švédské bedny a žíněnka (vzdálenost protějších je 5 metrů), uprostřed je těžký míč a 1 metr před žíněnkou je startovní a cílová čára. Hráč vyběhne udělá kotoul a oběhne míč půlobratem vpravo (míč po pravé ruce), přeskočí a proleze díl švédské bedny, totéž u ostatních dvou dílů. Zaznamenáváme čas během celého testu.

Kutálení tří míčů

Cíl testu: Měříme koordinaci celého těla a schopnost zda hráč dokáže provést předem neznámý pohyb.
Popis testu: Čtyři švédské bedny ve vzdálenosti 3 metry, 1,5 metru před první je startovní a cílová čára. Hráč probíhá dráhu s kutálením tří míčů na basketbal, test opakujeme 3x. Je také možné použít 5 stojanů ve vzdálenosti 3m a opakovat test 5x nebo použít plné míče. Zaznamenáváme součet časů druhého a třetího pokusu.

{moscomment}