Úvahy

Výkonnost dnešních sportovců se dostává na svá maxima, a tak se stále přemýšlí nad tím, jak zvýšit výkonnost. Stále se tvrdě pracuje na hřišti, upravují se jídelníčky a pitné režimy pro sportovce, ovšem zapomíná se na jednu velice důležitou část přípravy, a to je ta mentální
 
Tato část přípravy se v naší zemi podceňuje a takřka se v tomto oboru nic neděle, avšak mentální trénink je stejně důležitý, jako trénink na hřišti. 
 
V mnoha odborných publikacích se setkáme s intervaly zatížení a intervaly odpočinku, ale stejně velké místo by měly obsahovat i mentální tréninky, protože jsou stejně důležité, jako ty na hřišti. Psychická připravenost hráče, koncentrace a kontrola svého těla je polovina úspěchu. 

valasek_100"O strategické nutnosti zvýšit atraktivnost českomoravského fotbalu nelze v současné situaci pochybovat," říká Ladislav Valášek, ředitel Bohemians 1905 a viceprezident UČFT.

Naopak, všichni, kdo se podílejí na fungování tuzemského fotbalu, musí chtít zvýšit nejen efektivnost vlastní práce, ale také návštěvnost na fotbalových utkáních. Ve vrcholovém fotbale s tím úzce souvisí nutnost úsilí o zvýšení sledovanosti fotbalu v TV a v dalších sdělovacích prostředcích. To se však bez větší atraktivnosti neobejde. A větší atraktivnost českomoravského fotbalu vyžaduje nejen potřebnou herní kvalitu, ale také transparentnost ligových fotbalových soutěží, celkovou důvěru a tzv. každodenní pracovitost, efektivnost a férovost.

Jde o spojité nádoby a pokud nebudou fungovat, nebudou mít v ČR ani sebelepší trenéři nárok na privilegované podmínky odměňování, protože bez adekvátních příjmů (ze vstupného, z fan-shopu, televizních práv, od reklamních partnerů atd.) nemohou profesionální fotbalové kluby pokrýt nezbytné náklady a investice, které jsou nutné k dlouhodobějšímu přežití klubů, zvláště pokud mají jako v ČR povinně formu obchodních a na zisk orientovaných akciových společností (nikoliv tradičních sportovních spolků, obecně prospěšných neziskových organizací či nadací apod., jako je tomu v některých jiných zemích).

Image "Jak z názvu seriálu vyplývá, bude mým hlavním cílem vytvořit návrh koncepce rozvoje ve výchově talentů v profesionálních fotbalových klubech v České republice. Nejdříve se proto pokusím zdůraznit důležité teoretické aspekty spojené s problematikou koncepce," říká autor osmého dílu seriálu [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] Martin Valášek.

Hlavním cílem činnosti úseku mládeže je zajištění a podpora přípravy a výchovy mladých fotbalistů pro jejich uplatnění v ligovém fotbalovém klubu, respektive ve vrcholovém fotbale vůbec.

K tomuto hlavními cíli směřují tyto důležité a prioritní úkoly:

Image "Jak z názvu seriálu vyplývá, bude mým hlavním cílem vytvořit návrh koncepce rozvoje ve výchově talentů v profesionálních fotbalových klubech v České republice. Nejdříve se proto pokusím zdůraznit důležité teoretické aspekty spojené s problematikou koncepce," říká autor osmého dílu seriálu [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] Martin Valášek.

Vlastní vnitřní členění úseku mládeže se může v různých klubech mírně lišit, odráží tak charakteristickou situaci v daném fotbalovém klubu především z hlediska (a) počtu týmů a jejich účast ve struktuře soutěží mládeže,(b) finančních zdrojů a infrastruktury, kterou má úsek mládeže k dispozici,(c) nutnosti komunikace a kooperace s vedením klubu, s partnerským občanským sdružením a s ostatními subjekty ve fotbale (ČMFS, jiné fotbalové kluby, školy, rodiče hráčů, zdravotní zařízení, partnerské firmy apod.) a (d)péče o využívané vybavení, zařízení atd.

Image "Jak z názvu seriálu vyplývá, bude mým hlavním cílem vytvořit návrh koncepce rozvoje ve výchově talentů v profesionálních fotbalových klubech v České republice. Nejdříve se proto pokusím zdůraznit důležité teoretické aspekty spojené s problematikou koncepce," říká autor šestého dílu seriálu [1] [2] [3] [4] [5] [6] Martin Valášek.

Formy podpory talentovaných fotbalistů mají dvě základní dimenze, a to dimenzi institucionální (především v rámci zákonů ČR a v rámci ČMFS, fotbalových klubů a škol) a dimenzi neinstitucionalizovanou (především v rodině podporou rodičů, v rámci služeb hráčských agentů apod.).

Image "Jak z názvu seriálu vyplývá, bude mým hlavním cílem vytvořit návrh koncepce rozvoje ve výchově talentů v profesionálních fotbalových klubech v České republice. Nejdříve se proto pokusím zdůraznit důležité teoretické aspekty spojené s problematikou koncepce," říká autor šestého dílu seriálu [1] [2] [3] [4] [5] Martin Valášek.

Činnost ČMFS se realizuje nejen prostřednictvím činnosti orgánů ČMFS (viz výše) a vůči UEFA či FIFA, ale především prostřednictvím členů ČMFS, to znamená hlavně prostřednictvím fotbalových klubů.

Rozlišení fotbalových klubů na profesionální a ostatní fotbalové kluby je dáno Legislativou ČMFS. Podle legislativy ČMFS je profesionální fotbalový klub – klub, který se ve formě obchodní akciové společnosti účastní profesionálních soutěží ČMFS (I. Gambrinus liga a II. liga). Ostatní fotbalové kluby mají nejčastěji formu občanských sdružení (jen výjjimečně také obchodních společností – společnost s ručením omezeným, případně akciová společnost).

Image Trenér Luďka Opravil, který v minulých týdnech publikoval několik úvah: Jak letní přechodné období trávit aktivně?, Motivace a tvořivost v tréninkové jednotce mládeže nebo Trenérská filozofie očima neprofesionálního trenéra mládeže, dnes na stránkách trenérského portálu www.trenink.com uveřejňuje svůj další článek s názvem: Osobnost trenéra jako základní předpoklad pro úspěšnou činnost práce s mládeží a jeho možné vlivy na budoucnost kopané v Česku.

Autor článku razí motto: "Trenér je vůdce v procesu budování týmu a musí na sobě neustále pracovat, chce-li trénovat ostatní. Musí být vždy připraven pomáhat hráčům formou vyučovacího procesu hrát lépe fotbal a naučit je vnímat jeden hlas, a to trenéra, aby dokázali správně a včas zareagovat."

Svým profilem musí být trenér u mládeže náležitě odborně vzdělán, mít odpovídající zkušenosti, přirozenou autoritu a všeobecný přehled ve vztahu k sportu jako takovému.

Image "Jak z názvu seriálu vyplývá, bude mým hlavním cílem vytvořit návrh koncepce rozvoje ve výchově talentů v profesionálních fotbalových klubech v České republice. Nejdříve se proto pokusím zdůraznit důležité teoretické aspekty spojené s problematikou koncepce," říká autor třetího dílu seriálu [1] [2] [3] [4] Martin Valášek.

Z následujícího schématu, který je umístěn uvnitř článku vyplývá, že organizace mládežnického fotbalu v ČR vychází z velké popularity a masovosti fotbalu jako nejpopulárnějšího sportu, který je tradičně velmi dobře organizován v rámci ČMFS. Na organizované formy v rámci ČMFS či s podporou ČMFS navazují nebo jim předcházejí tzv. neorganizované formy fotbalu, především na úrovni sportovní zábavy jednotlivců či skupin lidí.

Vedle fotbalové hry v rámci školních aktivit (v rámci či nad rámec povinné tělesné výchovy, např. v různých fotbalových kroužcích) jde o různé neformální fotbalové hry například na ulici či na volných prostranstvích u škol, domů nebo v parcích apod.

Image "Jak z názvu seriálu vyplývá, bude mým hlavním cílem vytvořit návrh koncepce rozvoje ve výchově talentů v profesionálních fotbalových klubech v České republice. Nejdříve se proto pokusím zdůraznit důležité teoretické aspekty spojené s problematikou koncepce," říká autor třetího dílu seriálu [1] [2] [3] Martin Valášek.

Za základní strategii marketingu je považován marketingový mix, kdy se realizace této strategie opírá o čtyři základní nástroje marketingu. Nejčastěji se vyskytují pod označením "4P", podle prvních písmen anglických názvů. Jedná se o: Product = Produkt (Výrobek), Place = Distribuce (Místo), Price = Cena, Promotion = Propagace.

Na trhu vítězí ty organizace, které dokáží efektivně vhodným způsobem uspokojovat zákaznické potřeby a efektivně se zákazníkem komunikovat prostřednictvím těchto čtyř základních nástrojů (Novotný, 2000).

Image "Jak z názvu seriálu vyplývá, bude mým hlavním cílem vytvořit návrh koncepce rozvoje ve výchově talentů v profesionálních fotbalových klubech v České republice. Nejdříve se proto pokusím zdůraznit důležité teoretické aspekty spojené s problematikou koncepce," říká autor třetího dílu seriálu [1] [2] Martin Valášek.

Pojem koncepce rozvoje představuje spojení dvou pojmů. Koncepce obecně představuje způsob pojetí, myšlenkovou osnovu, či hlavní záměr jak dosáhnout daného cíle, což je v tomto případě rozvoj, neboli vzestup, či progres dané problematiky (Kvasil, 1986).

K problematice řízení profesionálních fotbalových klubů není v ČR specializovaná odborná literatura. K problematice se vyjadřuje například Schmitt (2008) a Valášek (2007, 2009), kteří shodně konstatují, že profesionální fotbalový klub a obchodní společnost mají celou řadu shodných a podobných cílů a systémů.