• Nácviku rychlých protiútoků, především z pohledu útočících hráčů, jsme se věnovali v několika herně-taktických cvičení jako například Maximální presink a rychlý protiútok ve kterém jsme se vedle nácviku rychlého protiútoku po zisku míče zaměřili i na vytváření maximálního tlaku na míč nebo cvičení Rychlý protiútok 3:2+2 ve kterém je cílem nácvik řešení útočné herní situace 3:2, 3:3 a 3:4 na polovině soupeře, nácvik rychlého protiútoku, který zápasovým podmínkám přibližují dva krajní obránci, kteří se vracejí do svého obranného postavení.

    Herní cvičení Rychlý protiútok ze středového kruhu rozvíjí u týmů, který získal míč ve středu hrací plochy schopnost využít ofenzivního postavení soupeře a naučit se přímočaré a efektivní řešení této situace. Bránící tým po ztrátě míče se musí naučit reagovat na vzniklou situaci a dostat se do maximálně kompaktního postavení do prostoru odkud statisticky padá nejvíce branek, zabránit přihrávce do tohoto prostoru a eliminovat hráče s míčem.

  • Průpravným hrám zaměřeným na nácvik kombinace v přečíslení jsme se věnovali v Aerobní kondiční hře 6:6+1 nebo Hra 5:3 se zakončením nebo přenesením hry, ve které hráči s míčem mají za cíl kontrolovat míč, rytmus hry a kombinovat, bránící tým vyvíjí maximální úsilí s cílem konstruktivně získat míč a vést vlastní akci. 

    Autor tréninkovou hru pojmenoval Situace 4:3 na 2 branky ze 4 stran, snahou útočících hráčů je optimálně měnit rytmus hry, přenášením hry, výměnou místa, rotací a vhodným výběrem místa od hráčů vytvořit takovou situaci, aby mohlo dojít k pokusu o zakončení. Bránící hráči mají za úkol konstruktivně odebrat míč a vyvést míč do bezpečného prostoru.