Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
Energetické nápoje (energy drinks) se v poslední době staly oblíbeným povzbuzovačem výkonu, hráči fotbalu nezůstali ani v tomto případě stranou. Stále častěji se trenéři setkávají se konzumací energetických nápojů před, v průběhu, případně po skončení utkání nebo tréninku. 
 
Lze konzumaci těchto nápojů hráčům doporučit, mohou takto legálně podpořit svůj výkon? Nebo naopak jsou tyto energetické nápoje pro hráče fotbalu nevhodné nebo dokonce omezující? Jsou energetické nápoje vhodné pro děti?
 
Energetické nápoje vznikly jako doplněk stravy, který má pomoci občas překonat vzrůstající únavu a povzbudit lidský organismus v kritické situaci. Nikdy nebyly určeny k časté a pravidelné konzumaci. S vědomím této informace je třeba k nim přistupovat.
 
Nápoje podporují tvorbu a příjem energie potřebné pro sportovní výkon. Obsahují velké množství jednoduchých cukrů, čímž dochází k dodání energii v okamžiku, kdy se jí nedostává. Současně však tento příjem nepřevyšuje energeticky hodnotnou stravu, například čokoládu.
 
Hlavním efektem konzumace energetického nápoje není energetická hodnota, ale stimulační dopady účinné látky na centrální nervovou soustavu (CNS), které vedou k zvýšení mentální a fyzické výkonnosti.
 
Co obvykle obsahují energeticke nápoje?
 
Obsahem těchto nápojů jsou především kofein, cukr, taurin, guarana glukoronolakton nebo také i L-carnitin. Někteří výrobci do energetikých nápojů přidávají výtažky z konopí, maté či ginkgo-biloby.
 
Většina energetických nápojů je prodávána v plechovkách po 250 ml a obsahuje přibližně 73 miligramů kofeinu, což při srovnání s kávou odpovídá jednomu standardnímu šálku
 
Syntetický kofein je obvykle kombinována s extraktem z Guarany. Guarana je naopak přínosnou složkou. Obsahuje guaranosidy, což jsou látky, které prodlužují účinky kofeinu a samy o sobě jsou povzbuzující, aniž by byly zdravotně rizikové. 
 
Další obvyklou ingrediencí energetických nápojů je glukoronolakton, což je sacharid, který se zcela běžně vyskytuje v lidském těle. Jedná se neškodnou, pro organismus veskrze užitečnou látku, především z pohledu zlepšování paměti, koncetrace a také snižování únavy.
 
Nedílnou složkou většiny energetických nápojů složkou je taurin, což je organická kyselina. Taurin je mimořádně užitečná složka především s ohledem na její pozitivní vliv na kvalitu mozkové činnosti, regulaci tukové tkáně a regulaci stálé hladiny vápníku v krvi.
 
Energetické nápoje jsou tedy směsí víceméně užitečných a neškodných látek, v případě že se konzumují v rozumné míře. 
 
Rizika spojená s konzumací energetických nápojů
 
Energetické nápoje obsahují kofein, nejsou tedy určeny dětem a proto se zásadně nedoporučuje, aby je konzumovali hráči mládežnických týmů do dvanácti let. I ostatní hráči mládežnických týmů by měli energetické nápoje konzumovat velmi omezeně.
 
V důsledku obsahu kofeinu a dalších látek jsou nápoje povzbuzující, ale současně dochází k dehydrataci organismu. Proto při značném fyzickém vypětí, při nedodržení pitného režimu v podobě dostatku tekutin hrozí závratě a v některých případech i zhroucení organismu.
 
Nápoje obsahují velké množství cukru, což především u dětí může zajistit nadměrný a nežádoucí kalorický příjem.  
 
V některých případech energetické nápoje ovlivňují účinnost léků, především ve spojitosti se srdečními problémy, alergiemi, případně u nasazené antikoncepce v případě ženských a dívčích týmů.
 
Dodržení zásad při konzumaci energetických nápojů
 
Energetické nápoje dehydratují, proto se nedoporučuje konzumovat je po fyzickém výkonu (trénink, zápas), kdy naopak tělo potřebuje doplnit tekutiny a vhodnější tekutinou je voda nebo speciální nápoje na rehydrataci.
 
Nápoje je třeba konzumovat v rozumné míře, protože velké množství kofeinu v nápoji zvyšuje krevní tlak a následně může způsobit srdeční palpitace, případně k předrážděnosti, bolestem hlavy a nespavosti. 
 
Závěr
 
Energetické nápoje by neměly být součástí pitného režimu dětí, především z důvodu většího obsahu kofeinu a také velkého množství cukru. Při neúměrné konzumaci se zvyšuje riziko obezity, případně i rozvoj cukrovky. 
 
Energetické nápoje jsou řešením pro dospělé a dorostenecké hráče, kteří potřebují aktuáně doplnit energii potřebnou pro sportovní výkon a především zvýšit mentální a fyzickou výkonnost. 
 
Konzumace energetického nápoje musí být vždy doplněna o konzumaci vody nebo jiného nekofeinového nápoje, který zabrání dehydrataci.