• Otázka účasti rodičů na fotbalovém tréninku může být diskutabilní a závisí na konkrétních pravidlech, interních politikách klubu a z části i osobních preferencích trenéra nebo realizačního týmu. Přítomnost rodičů na fotbalovém tréninku může mít několik pozitivních vlivů, zejména pro mladší hráče fotbalových školiček nebo přípravek

    Ideálně by měli trenéři a rodiče spolupracovat, aby vytvořili pozitivní a podporující prostředí pro hráče a jejich výkonnostní i osobnostní rozvoj. Klíčovým prvkem v tomto procesu je komunikace. Trenéři by měli komunikovat s rodiči, ideálně vždy na začátku každé sezóny, ohledně očekávání hráčůi rodičů na jedné straně a nastavení pravidel chování nastavovaných trenérem nebo klubem během tréninků a zápasů, na cestách na nebo z utkání, případně na společných akcích pořádaných klubem nebo konkrétním týmem.

  • Průpravným hrám zaměřeným na nácvik kombinace v přečíslení jsme se věnovali v Aerobní kondiční hře 6:6+1 nebo Hra 5:3 se zakončením nebo přenesením hry, ve které hráči s míčem mají za cíl kontrolovat míč, rytmus hry a kombinovat, bránící tým vyvíjí maximální úsilí s cílem konstruktivně získat míč a vést vlastní akci. 

    Autor tréninkovou hru pojmenoval Situace 4:3 na 2 branky ze 4 stran, snahou útočících hráčů je optimálně měnit rytmus hry, přenášením hry, výměnou místa, rotací a vhodným výběrem místa od hráčů vytvořit takovou situaci, aby mohlo dojít k pokusu o zakončení. Bránící hráči mají za úkol konstruktivně odebrat míč a vyvést míč do bezpečného prostoru.

  • V herním cvičení Udrž míč v situaci 5:3, při zisku míče vystřel jsme se věnovali nácviku napadání hráčů s míčem, vytváření presinkových situací. Snahou bránících hráčů je konstruktivní odebrání míče a následné pokud možno co nejrychlejší zakončení.

    Průpravnou hru Držení míče na dva doteky 8:4 na 4 branky je možné do tréninkové jednotky zařadit při různém počtu hráčů. Úkoly jsou pro dva týmy různé, první tým se snaží kombinovat a udržet míč pod svou kontrolou, druhý tým pak vytváří presinkové situace a po konstruktivním získání míče se pokouší o zakončení akce. Buď zakončením do malých přenosných branek nebo provedením míče skrz průchozí branku.

    Cvičení je určeno prakticky pro všechny věkové kategorie, zvládnou ho vyspělé týmy připravek, ale autor ho doporučuje především pro týmy žáků, dorostenců a dospělých.

  • Poločasová přestávka a komunikace s realizačním týmem a hráči v jejím průběhu je ve fotbale, narozdíl od hokeje, basketbalu nebo florbalu, klíčovým okamžikem, kdy má trenér šanci zareagovat na výsledek a vývoj utkání, taktiku soupeře, počasí a stav hrací plochy nebo ovlivnit psychiku hráčů pro druhou polovinu utkání.      

    V nedlouhém období patnácti minut je potřeba co nejefektivněji komunikovat a plánovat a to jak v rámci trenérského týmu, tak s jednotlivými hráči a celým týmem. Komunikací je myšleno jak předání pokynu, plánu pro druhou část zápasu a rad hráčům, ale ještě předtím i získání zpětné vazby od kolegů z realizačního týmu a od hráčů. Nedílnou součástí poločasové přestávky je motivace hráčů a usměrnění jejich emocí.   

  • V cvičení Rotační kombinace ve třech, německého reprezentačního trenéra Joachima Löwa, bylo hlavním cílem nácvik rotace, výměny místa a pohybu hráčů bez míče. V cvičení Klamavý pohyb od obránce a kombinace je hlavním záměrem cvičení naučit hráče uvolňovat se od pomyslného obránce.

    Cvičení s názvem Kombinace s rotací a tandemem, které je určeno pro 10 hráčů do pole, v sobě kombinuje jak nácvik rotace hráčů na svých pozicích, výběr a výměnu místa, tak odpoutání se od bránícího soupeře a uvolnění se do tandemového náběhu. 

  • Spolupráce krajních a křídelních hráčů je často řešena formou tandemového náběhu útočícího hráče z hloubky pole, naposledy jsme se nácviku věnovali v cvičeních Tandemy v pětici nebo Tandemy při rozcvičení, ve kterém po hráčích požadujeme, aby se koncentrovali na správné načasování přihrávek, stejně jako načasování tandemových náběhů.

    Cvičení s názvem Tandemy pro krajní obránce a záložníky je určeno pro rozcvičení ve skupině šesti hráčů, cvičení v sobě kombinuje vedle všech základních herních činností také taktické a poziční chování krajních nebo křídelních hráčů při tandemovém náběhu

  • Cvičení určená pro útočníky jsou v převážné většině zaměřena na střelbu a zakončení. bylo tomu tak v cvičeních Kombinace na třetího se zakončením nebo Pomocnými přihrávkami si připrav zakončení, ve kterém je cílem vytvořit prostor pro individuální zakončení pro záložníka, který nabíhá z hloubky pole.

    Cvičení s názvem Opakované sklepnutí míče od útočníka, které je určeno jak pro útočníky, tak pro ostatní pozice, je v rámci rozcvičení před tréninkem zaměřit se na předfinální fázi, která předchází vlastnímu zakončení. Situace je blízká utkání, vychází z obvyklých herních situací a proto se jedná o jedno z nejvhodnějších cvičení.    

  • Cvičení organizovaná proudovou metodou jsou mezi trenéry velmi oblíbená, za připomenutí stojí Obíhané narážečky nebo Dvě narážečky po příčné přihrávce, které je možno organizovat ve skupinách po šesti hráčích nebo v rámci týmového tréninku, když je tým rozdělen na dvě poloviny.

    Prozatím vyšly tři části seriálu s názvem Spolupráce na kraji hřiště, první, druhá a třetí díl a ve všech jsou hráči v neustálém zatížení. Čtvrtý díl je zaměřen na výměnu místa, tandemový náběh a pohyb středového hráče do křídelního prostoru. 

  • Správný výběr místa není důležitý pouze pro hrotové útočníky a jejich pohyb v pokutovém území, ale pro všechny hráči, kteří jsou zapojení do kombinace. Výběru místa spojenému s efektivním držením míče jsme se věnovali v cvičení Nabíhaná kombinace v diamantu nebo Postupná kombinace s opakovaným naražením, ve kterém jsme se zaměřili na základní herní automatismy při spolupráci se spoluhráči.    

    Cvičení Pohyb a výběr místa v trojúhelníku je zajímavé především svou proměnlivostí, variabilitou řešení jednotlivých herních situací a u hráče povzbuzuje schopnost  řešit situace kreativně.

  • Současné kompaktní obrany je možné překonat buď překvapivým rychlým protiútokem, dříve než je obrana soupeře zformovaná nebo překvapivou a přesně zahranou průnikovou přihrávkou. Tréninková cvičení na průnikovou přihrávku jsme popisovali v článcích Průniková přihrávka středem hřiště nebo Rotace s průnikovou přihrávkou.

    Cvičení s názvem Připrav si průnikovou přihrávku je vhodné pro úvod tréninku jako rozcvičení, které je organizováno ve dvou nebo třech skupinách. Po hráčích požadujeme komunikaci během přípravné kombinace.  

  • Spolupráce, souhra a kombinace čtyř hráčů doplněná o tandemové náběhy je nutnou podmínkou vedení postupného útoku a to ať už středem pole nebo v křídelních prostorech. Postupnému útoku jsme se věnovali v taktických cvičeních Založení útoku od krajního obránce nebo Zakončení postupného útoku podhrotovým hráčem, které bylo určené pro týmy praktikující výchozí rozestavení 4:2:3:1 nebo 4:3:3.

    Cvičení Souhra čtyř hráčů ve čtverci, které je určeno pro 8 hráčů, vedle technického provedení cvičení akcentuje také komunikaci mezi čtveřicí hráčů a jejich schopnost reagovat na vzniklou herní situaci, podobně jako v cvičení Kombinační tandem ve čtverci.   

  • V Kunicích v současné době probíhá letní přípravný kemp České asociace fotbalových hráčů (ČAFH), který je organizován za podpory Unie českých fotbalových trenérů (UČFT). Realizační tým letního kempu vede Verner Lička, asistenty pak jsou Jiří Novotný, Marcel Lička a Jaromír Blažek. O kondici hráčů se stará Lukáš Stránský.

    Z probíhajících tréninku letního kempu ČAFH jsme vybrali drilové cvičení s názvem První dotek rozhoduje, které se zaměřuje na jednodotekovou kombinaci na malém prostoru, naražení a pohyb za míčem.

  •  3D ANIMACE  Střídání krátkých a dlouhých přihrávek v průběhu kombinace na jeden dotek byla obsahem třetího dílu seriálu Výběr místa při kombinaci, která probíhá v přehuštěném prostoru.   
     
    Čtvrtá část seriálu Jednodoteková kombinace v pětiúhelníku navazuje na předchozí část. Vedle přijmutí míče a jeho vyvedení se v cvičení zaměřujeme na kombinaci na třetího a následný pohyb bez míče. 
  •  3D ANIMACE  Jednodotekové kombinace se střídáním krátkých a dlouhých přihrávek byla obsahem třetího dílu seriálu Výběr místa při kombinaci, která probíhá v přehuštěném prostoru.   
     
    Třetí díl seriálu Jednodoteková kombinace v pětiúhelníku je podobně jako druhá část organizačně nenáročným cvičením, u hráčů rozvíjí kombinaci na jeden dotek na malém prostoru, uvolnění se po narážečce a přihrávky prvním dotykem na třetího hráče. 
  •  3D ANIMACE  Jednodotekové kombinaci byla součástí cvičení Pohyb po přihrávce v šestiúhelníku nebo Španělská hvězdice s oběhnutím (2.část), ve kterém je důraz kladen na pohyb bez míče.
     
    Druhá část seriálu Jednodoteková kombinace v pětiúhelníku je organizačně nenáročným cvičením, které u hráčích rozvíjí kombinaci na jeden dotek na malém prostoru, uvolnění se po přihrávce a přihrávky prvním dotykem. 
  •  3D ANIMACE  Nácviku jednodotekové kombinaci jsme se na stránkách www.trenink.com věnovali v cvičeních Pohyb po přihrávce v šestiúhelníku nebo Španělská hvězdice s oběhnutím (2.část), ve kterém je důůraz kladen na pohyb bez míče.
     
    První díl nového seriálu s názvem Jednodoteková kombinace v pětiúhelníku je organizačně nenáročným cvičením, které u hráčích rozvíjí kombinaci na jeden dotek na malém prostoru. To vše za neustálého pohybu míče.  
  • Cvičení organizovaná proudovou metodů jsou mezi trenéry velmi oblíbená, za připomenutí stojí například seriál portálu www.trenink.com s názvem Proudové přihrávky s tandemem a naražením.
     
    Všechna cvičení seriálu s názvem Spolupráce na kraji hřiště, tedy i první a druhý díl, minimalizují prostoje. Hráči jsou neustále v zatížení. Třetí díl je zaměřen na výměnu místa a pohyb středového hráče do křídelního prostoru. Hráči se soustředí na přihrávání, naražení, výběr místa od středového hráče a správné načasování přihrávek a náběhu.
  • Čtenáře portálu www.trenink.com v minulosti zaujali cvičení seriálu Proudové přihrávky s tandemem a naražením, třeba i proto že cvičení organizovaná proudovým způsobem jsou mezi trenéry i hráči velmi oblíbená. 
     
    Seriál s názvem Spolupráce na kraji hřiště, stejně jako první díl minimalizuje prostoje a hráči jsou neustále v permanenci. Druhý díl je zaměřen na spolupráci krajních hráčů. Hráči se soustředí na přihrávání, naražení, výběr místa a správné načasování přihrávek, spojené s načasovním náběhu.
  • 2_gen_2013_pad_s_micem_hlava"Schopnost týmu efektivně kombinovat pomocí přízemních přihrávek dává týmu výhodu, která často vede k vítězství v utkání," říká autor příspěvku.

    Cílem dnešního cvičení naučit hráče kombinovat na jeden dotek, vytvářet si prostory pro přijmutí míče, naučit hráče přenášet hru a správně přihrávky načasovat. Autorem čtverého dílu seriálu je trenér Jiří Formánek, který celý seriál pojmenoval Jednodoteková kombinace s podporou spoluhráčů.

    Cvičení je určeno pro věkovou kategorii starších žáků (U14, U15), ale autor příspěvku ho úspěšně zařazoval do tréninku dorostenců a mužů.

  • 2_gen_olda_dub_bolkaPrůpravným cvičením které byly zaměřené na kombinaci na jeden dotek, jsme se na stránkách trenérského portálu www.trenink.com věnovali v článcích Uvolnění prostoru prvním dotykem nebo například v prvním díle seriálu.

    Autorem dnešního dílu seriálu je trenér Jiří Formánek, který celý seriál pojmenoval Jednodoteková kombinace s podporou spoluhráčů. Cílem cvičení naučit hráče kombinovat na jeden dotek, vytvářet si prostory pro přijmutí míče a následnou přihrávku.

    Cvičení může být součástí hlavní části tréninku, ale obvykle je zařazeno do úvodu tréninku. Vhodné je pro věkovou kategorii starších žáků (U14, U15), ale autor příspěvku ho úspěšně zařazoval do tréninku dorostenců a mužů.