• Portál fotbalových trenérů www.trenink.com, nakonec jako všichni ostatní, se musel vyrovnat s téměř dva roky trvajícím válečným konfliktem na Ukrajině, který ovlivňuje nejen sport, ale fungování celé společnosti a celosvětové ekonomiky, konfliktu na Blízkém východě a stále přetrvávající inflací, která má vliv téměř na vše.            

  My jsme od fotbalové sezóny 2004/2005 již dvacátou fotbalovou sezónu adresou, kterou fotbaloví trenéři a hráči každý den zadávají - dnes již převážně do svých chytrých telefonů, tabletů, ale řada z vás stále i do notebooků nebo dokonce stolních počítačů - aby našli inspiraci pro přípravu svých tréninků a cvičení. Inspiraci pro fotbalovou a trenérskou práci, která nás - přes všechna úskalí - tolik baví a naplňuje.

 • Jako každý rok, tak ani tentokrát nevím zda v okamžiku, kdy čtete tento článek, stále na silvestrovskou půlnoc čekáte nebo půlnoc už odbila a rok s číslovkou 2021 je minulostí a zmizel v propadlišti dějin. V roce 2021 proběhlo odložené Mistrovství Evropy ve fotbale, kam se naše reprezentace probojovala a postoupila ze skupiny, kde se utkala s Anglií, Chorvatskem a Skotskem. V osmifinále naše reprezentace zaskočila favorizované Nizozemí, aby následně o branku nezvládla čtvrtfinálový souboj proti Dánsku.  

  O pohárovou Evropu bojovalo pět našich týmů. Slovácko, které v lize předvádí sympatické výkony, doplatilo na evropskou nezkušenost. Plzeň se prokousávala kvalifikačními koly a skončila tesně před skupinovou fází. Do té se probojoval Jablonec, který do konce skupinové fáze bojoval o postup, ale solidní evropské výkony si vzali svou daň v podobě neodpovídajícího postavení ve ligové tabulce. 

 • Jako každý rok, tak ani tentokrát nevím zda v okamžiku, kdy čtete tento článek, stále na silvestrovskou půlnoc čekáte nebo půlnoc už odbila a rok s číslovkou 2020 je minulostí a zmizel v propadlišti dějin. V roce 2021 by se mělo uskutečnit odložené Mistrovství Evropy ve fotbale, kam se naše reprezentace probojovala a kde se v základní skupině utkání s Anglií, Chorvatskem a Skotskem. Narozdíl od Sparty a Liberce si Slavie v základní skupině Evropské ligy - přes nepovedený úvodní zápas - zajistila účást v jarní části pohárových soutěží, kde se utká s Leicester City FC, účastníkem Premier League.

  Fotbalový trenérský portál www.trenink.com i v roce 2020 přinesl celou řadu novinek, především v oblasti videocvičení a vzhledem k celosvětové pandemii koronaviru především se zaměřením na individuální trénink. Vedle stabilizace výkonu stránek při navyšujícím se počtu čtenářů jsme se zaměřili na rozšiřování obsahu portálu, který mohou čtenáři portálu využít na svém tréninku, především pak skupinovém

 • Potřebuješ být připraven na úvod zimní fotbalové přípravy? Jsi po zranění a potřebuješ dohnat tréninkové manko? Předtím než se připojíš k týmu, tak je potřeba se připravit individuálně. Nemůžeš trénovat společně s týmem, ani v méně početně skupině, protože to neumožňují vladní opatření v boji proti koronaviru a přesto chceš být připraven, až fotbalová příprava odstartuje?   

  Přinášíme výběr tréninkových cvičení, za rok 2020, vhodných pro individuální fotbalový trénink. Cvičení jsou určena pro všechny mládežnické věkové kategorie, nejčastěji však  bude používáno u žákůa dorostenců. Cvičení je určeno pro jednoho hráče, ale samozřejmě ho může provádět několik hráčů, například jako součást rozcvičení nebo jako stanoviště kruhového tréninku.

 • Portál fotbalových trenérů www.trenink.com se letos, stejně jako celý fotbalový svět, musel vyrovnat s celosvětovou pandemií koronaviru, která zasáhla fotbalovou komunitu a její dění nebývalou silou. Zda se, že jedinou možností, jak se alespoň trochu vrátit do "normálního" stavu je vakcinace. Následující týdny a měsíce ukážou, zda to je krok správným směrem.       

  My jsme od fotbalové sezóny 2004/2005 již sedmnáctou sezónu internetovou adresou, kterou fotbaloví trenéři každý den zadávají - dnes již převážně do svých chytrých telefonu, tabletů, ale stále i do notebooků nebo dokonce stolních počítačů - aby našli inspiraci pro přípravu svých tréninků a cvičení. Inspiraci pro fotbalovou a trenérskou práci, která nás - přes všechna úskalí - tolik baví.

 • Potřebuješ si koupit na novou sezónu kopačky, brankářské rukavice nebo nový fotbalový míč?

  Redakce portálu fotbalových trenérů www.trenink.com upozorňuje na prázdninovou akci fotbalového eshopu, který pro naše čtenáře a své zákazníky připravil slevovou akci a soutěž na začátku nového fotbalového soutěžního ročníku 2020/2021.

  Chceš se zapojit do soutěže? Je to velmi jednoduché! Stačí si v průběhu srpna zakoupit ve fotbalové speciálce jakékoliv fotbalové zboží nebo vybavení a to buď přímo na prodejně nebo na eshopu

 • Stejně jako každý rok, tak ani tentokrát nevím zda v okamžiku, kdy čtete tento článek, stále na silvestrovskou půlnoc čekáte nebo půlnoc už odbila a rok s číslovkou 2019 je minulostí a zmizel v propadlišti dějin. V roce 2020 se můžeme těšit na účast fotbalové reprezentace na Mistrovství Evropy ve fotbale, kde se v základní skupině utkání s Anglií, Chorvatskem a vítězem Ligy národů skupiny C. Přes kvalitní vystoupení Slavie v základní skupiny Ligy mistrů po delší době nemá náš fotbal zastoupení v jarní části pohárových soutěží.

  Fotbalový trenérský portál www.trenink.com i v roce 2019 přinesl celou řadu novinek. Vedle stabilizace výkonu stránek při navyšujícím se počtu čtenářů jsme se zaměřili na rozšiřování obsahu portálu, třeba projektem Natoč to!, v rámci kterého mohou čtenáři portálu natočit cvičení na svém tréninku.  

 • S postupujícími týdny přípravného, ale také i soutěžního období a přes veškerou snahu trenéra a celého realizačního týmu, se cvičení v úvodní části, kdy probíhá rozcvičení a příprava na zatížení v tréninku, stávají stereotypními. Trenéři by však měli udělat vše proto, aby se vyhnuli monotónnosti, protože tak zásadně ovlivňují motivaci a ve výsledku i kvalitu hlavní části tréninku.   

  Nedílnou součástí každého tréninku i přípravy před zápasem je rozcvičení a příprava na zatížení. Opakující se cvičení před tréninkem a zápasem jsou pro hráče nezábavné a demotivující. V důsledku hráči mají tendenci stereotypní cvičení šidit, nejsou pak připraveni na trénink ani na zápas. Navíc hrozí velké riziko zbytečných zranění, které je možné vhodným rozcvičením výrazně eliminovat. 

 • Portál fotbalových trenérů www.trenink.com si letos obrazně vyzvedl svoj první občanku, přestože letos mu bylo patnáct. Přestože mu je již patnáct, tak stále věří na Ježíška. Narodil se v květnu 2004 a od fotbalové sezóny 2004/2005 je již šestnáctou sezónu internetovou adresou, kterou fotbaloví trenéři každý den zadávají, dnes již převážně do svých chytrých telefonu, tabletů, ale stále i do notebooků nebo počítače, aby našli inspiraci pro přípravu svých tréninků. Inspiraci pro fotbalovou a trenérskou práci, která nás - přes všechna úskalí - tolik baví.
   
  V roce 2020 se přiblížíme zase o rok dospělosti, ale stále sníme a máme svoje tajná přání. A kdy jindy si splnit přání než o Vánocích? Proto jsme se i letos, stejně jako v předchozích letech, rozhodli napsat Ježíškovi.

 • Dárky pro fotbalistyVánoční svátky se pomalu blíží a vy jako každý rok hledáte inspiraci na dárky pro své fotbalisty? Máte doma malého fotbalistu, fotbalového puberťáka nebo fotbalového fanatika a chcete je překvapit pod stromečkem? Žádný strach, není to tak složité vybrat vánoční dárky pro kluky, přítele nebo manžela, který jim udělá opravdovou radost.

  Je na Vás, zda chcete své nejbližší pod stromečkem opravdu překvapit, dáváte přednost praktickému dárku nebo chcete splnit vysněné přání malému fotbalistovi? Důležité abyste svým nejbližším udělali radost. A kdy jindy než o vánocích. 

 • Máte doma nebo v týmu trénujete malé fotbalisty nebo fotbalistky narozené v roce 2011 nebo 2012? Jsou začínající fotbalisté či fotbalistky registrovaní ve některém z fotbalových klubů FAČR? Pokud ano, přihlaš se o fotbalový balíček a dostaneš fotbalové vybavení od FAČR zdarma.
   
  Co fotbalový balíček obsahuje? Sportovní tašku PUMA, pro kluky je připravena modrá taška, pro holky červená, tréninkový dres PUMA, fotbalový míčvelikosti číslo 3, láhev na pití, plakát české fotbalové reprezentace,  certifikát mladého fotbalisty a fotbalový deníček.

 • Redakce portálu fotbalových trenérů www.trenink.com, ve spolupráci s fotbalovým internetovým e-shopem Sportfotbal, připravila pro své čtenáře slevovou akci před začátkem soutěžního ročníku 2019/2020.

  V nabídce největší fotbalové speciálky Sportfotbal jsou pro hráče k dispozici novinky a nejnovější kolekce kopaček Adidas, Nike, Puma, JOMA a UMBRO. Pro kluby a trenéry jsou aktuálně nabízeny akční sety míčů Adidas, Puma, Uhlsport, Nike (3-10ks) s mimořádnou množstevní slevou 35-50%

 • U některého z mých předchozích příspěvků započala vášnivá debata na téma zapojení hráčů do utkání, výběr a upřednostňování nadaných hráčů před méně nadanými. I já bych rád vyjádřil svůj názor a na problematiku se podíval z několika stran. Chceme-li, abychom v kolektivních sportech byli úspěšní, jsem přesvědčen že individualizace tréninkového procesu, ale svým způsobem i zápasů je nezbytnou součástí každého trenéra. 

  Na počátku celého článku bychom si měli vymezit dva pojmy. Prvním je pohybové nadání. Pohybově nadaný hráč je takový hráč, který má větší předpoklady pro vyšší kvalitu základních motorických schopností. Pohybově nadaný sportovec bude mít celkově motorické schopnosti na vyšší úrovni, což mu dává větší předpoklad kvalitnějšího řešení různých pohybových vzorců. Oproti pohybovému nadání se často může objevovat pojem talent

 • V letošním roce jsem s trenéry na trenérských licencích začal řešit otázku. Kdo je vlastně úspěšný trenér přípravek? Nebo, jak vedení klubů hodnotí trenéry? Jedná se o otázku, kterou bychom si všichni trenéři, zejména v přípravkách, měli položit před tím, nežli předstoupíme před děti. Důležité je ujasnit si pohled také s rodiči a vedením klubu.

  Z mého úhlu pohledu se za úspěšného trenéra může považovat ten, kdo v dětech dokáže vyvolat vášeň, zápal, chuť a děti mu na trénink chodí s nadšením a těší se. Takový trenér pak na tréninku nemá 10 dětí, ale třeba 20.  Dokáže je udržet svým přístupem a nadchnout je. Každý z nás by se měl dokázat do svých svěřenců vcítit a dokázat s nimi komunikovat jazykem, který je pro ně přirozený. 

 • Nevím zda v okamžiku, kdy čtete tento článek, stále na silvestrovskou půlnoc čekáte nebo půlnoc už odbila a rok s číslovkou 2018 nenávratně zmizel v propadlišti času. Každopádně jsme všichni na začátku roku 2019, ve kterém budeme muset český fotbal pořádně šlápnout na plyn, aby nám Evropa a další světové týmy ještě více neutekly. Mistrovství světa ve fotbale v Rusku ukázalo jakým směrem se máme vydat. Na podzim se Plzeň představila v základní skupině Ligy mistrů a stejně jako Slavia se probojovala do jarní fáze Evropské ligy.  
   
  Portál www.trenink.com v roce 2018 přinesl celou řadu novinek. Za zmínku stojí technologické posílení a v důsledku této skutečnosti rychlé načítání stránek a snadné vyhledávání, třeba pomocí štítků, které uvádíme u každého článku. Pokud hledáte cvičení pro mladší žáky, 5 hráčů nebo rychlost, tak můžete kliknout na příslušný štítek. 

 • Jsi pravidelným čtenářem portálu fotbalových trenérů www.trenink.com? Sleduješ náš kanál na Youtube a líbí se ti naše videoukázky cvičení? Používáš některá naše cvičení ve svém tréninku? Vytváříš si vlastní varianty cvičení, které publikujeme na stránkách?

  Pokud máš odvahu, chceš prezentovat svoji práci, dodat inspiraci ostatním trenérům, pochlubit se rodičům nebo dokázat samotným hráčům jak zvládají tréninková cvičení, tak je na tréninku při cvičení natoč a pošli video na www.trenink.com.

 • Mezinárodní konference s názvem Psychologie sportu v praxi 2018 s podtitulem Práce s týmem proběhne ve dnech 7. - 8. 12. 2018 v kongresovém centru IKEM. Akci pořádá Asociace psychologů sportu ve spolupráci s Centrem sportovní medicíny a Institutem klinické a experimentální medicíny a jedná se již o 9. ročník konference.

  Jak již z názvu patrné, příspěvky a vystoupení na konferenci se letos budou poprvé zaměřovat výhradně na práci s týmem. Přednášet budou češtía zahraniční sportovní psychologové s dlouholetou praxí v oblasti vrcholového sportu, psychologové z příbuzných oblastí a přivítáme také špičkové sportovce Jiřího Welsche, Jana Štochla a Petra Štochla

 • Co přinesl předposlední týden letních prázdnin na stránkách na portálu fotbalových trenérů www.trenink.com? Olomouc svedla srdnatý boj se španělskou Sevillou a po debaklu od Baníku si dokázala, že fotbal umí a parádně. Jen ten gól chyběl. Sparta rozšiřuje realizační tým o Jiřího Novotného, který bude působit především v roli pozorovatele a další exsparťan Tomáš Řepka, který musí před soudem vysvětlovat svůj zkrat a ne ten na hřišti, ale v životě.   

  V pondělí jsme se se zaměřili na kombinaci a práci s míčem na malém prostoru, při které hraje velkou roli komunikace a spolupráce. Druhé cvičení jsme věnovali skupinovému tréninku, tentokrát pro útočníky, aby dokázali přijmout dlouhou přihrávku a vyřešit zakončení akce několika způsoby a ve čtvrtek jsme přinesli několik variant taktického cvičení se zaměřením na přenesení hry a uvolnění hráče v křídle.

 • Rozcvičení je nedílnou součástí každého tréninku i přípravy před zápasem. Pokud hráči absolvují před tréninkem a před zápasem stále stejné rozcvičení, tak se tato velmi důležitá část tréninku stává pro velkou většin z nich demotovující. V důsledku hráči mají tendenci stereotypní cvičení šidit, nejsou pak připraveni na na trénink nebo zápas a je tu velké riziko zbytečných zranění.      

  Celý realizační tým by se měl při plánování tréninku snažit, aby jeho úvod nebyl monotonní. Cílem v úvodních cvičeních tréninku vždy musí být, aby hráči byli připravení na zatížení naplánované do hlavní části tréninkové jednotky. 

 • V průběhu jarní části sezóny 2017/2018 jsme na stránkách www.trenink.com publikovali několik praktických ukázek tréninků a tréninkových cvičení, které byly inspirovány tréninkovým procesem profesionálních klubů z Premier League, Bundesligy nebo HET ligy, nejvyšší fotbalové soutěže v České republice.

  Nemyslíme si, že by bylo dobré, aby trenéři slepě kopírovali tréninkový proces profesionálních klubů jako je FC Bayern Mnichov nebo Chelsea FC, ale rádi bychom však našim čtenářům nabídli inspiraci, kterou je možné upravit s ohledem na konkrétní podmínky u týmu, se kterým pracujete.