• Herně-technickým cvičením zaměřeným na ovládání míče a cílem vyvést míč do prostoru, kde hráč není v početně nevýhodné situace a pod tlakem hráčů soupeře jsme se věnovali v cvičeních Messiho čtverec, které je určeno pro nácvik herní zápasové situace, kdy hráč týmu držícího míč se na malém prostoru dostává pod tlak a do různých presinkových situací s trojicí napadajících hráčů nebo herní cvičení Přijmi míč, otoč hru a zakonči, ve kterém po hráči s míčem požadujeme kreativní řešení a zakončení do jedné z branek. 

    Herní cvičení s názvem Vymotej se z problémů v kruhu je určeno jak pro útočící, tak bránící hráče. Po útočníkovi je požadováno perfektní ovládání míče, klamání obránců a schopnost řešit situaci kreativně, třeba i netradičním způsobem. Po obráncích požadujeme spolupráci a komunikaci při uzavírání prostorů pro možné provedení míče. 

  • Soubojovým situacím jeden na jednoho, ve kterých bylo cílem nácvik obcházení soupeře jsme se věnovali v cvičeních Otoč se a braň náběh po průnikové přihrávce, ve kterém obránce musí reagovat na průnikovou přihrávku a sklepnutí míče míče od hrotového útočníka nebo Přijmutí míče a intenzivní práce s ním, kde se útočící hráči během cvičení musí soustředit na klamavé pohyb, uvolnění se od bránícího hráče, přijmutí míče a jeho krytí, přihrávku na spoluhráče na obvodu hrací plochy.  

    Herní cvičení s názvem Jeden na jednoho s rozhodnutím a zakončením simuluje zápasovou soubojovou situaci a to jak z pozice útočníka s míčem, tak obránce s tím, že útočící hráč má několik variant řešení, kam a kudy povede svůj útok. Obránce musí být schopen rychle reagovat na jeho pohyb a klamavé pohyby. Cílem je z pozice obránce  zamezit vstřelení branky a v případě konstruktivního zisku míče vyvést míč do bezpečného prostoru.    

  •  Tréninkovým herním cvičením, ve kterých jsou útočící hráči v početní nevýhodě jsme se věnovali v cvičeních Přijmutí míče a souboj 1:2, které je zaměřeno na přijmutí míče, první dotek s míčem a vyřešení početně nevýhodné situace, ale s možností kreativního řešení nebo cvičení Únik z vězení 1:3, které hráče soutěživou formou motivuje k maximálním nasazení, využití obratnosti, s míčem nebo bez něj, ke klamavým únikům a rozvoji komunikace a spolupráce mezi trojicí bránících hráčů.  

    V herním cvičení s názvem Seběhni si pro míč a přejdi přes obránce jsou bránící hráči v početní výhodě dva na jednoho s tím, že útočící hráč má výhodu v možnosti rozhodnout se, jakým směrem povede svůj útok a přímočarým provedením akce nepřipustí aktivní zapojení druhého obránce, včetně vytvoření herní situace dva na jednoho.  

  • Herní cvičením, ve kterých hráči střídají útočení se zakončením s následným okamžitým přepnutím na bránění jsme se věnovali v cvičení Přepínej z útoku do obrany, ve kterém rozvíjíme schopnost rychle reagovat na vývoj herní situace, kdy po odehrání míče se musí okamžitě zapojit do bránění a pokusit se protihráči zakončit do malé přenosné branky nebo herní cvičení Souboj 1:1 se střelbou po výběru branky, ve kterém je cílem rychlé a kreativní řešení s využitím změny směru vedení míče. Bránící hráči se musí pokusit o konstruktivní odebrání míče a následnou střelbu ze střední vzdálenosti.

    Cvičení s názvem Zakonči a braň situaci 2:1 je pro obránce motivující tím, že před bráněním situace 2:1, v prostoru před pokutovým územím, zakončují svou vlastní individuální akci, aby se následně pokusil zabránit vstřelení branky přečíslení od soupeře. Důležitá je rychlost reakce bránícího hráče, který se musí okamžitě zorientovat v herní situaci.

  • Herně-technickým cvičením zaměřeným na ovládání míče na malém prostoru, obcházení bránících hráčů a kličkování jsme se věnovali v cvičeních Únik z vězení 1:3, ve kterém útočící hráč s míčem musí reagovat na tři bránící hráče, kteří s míčem u nohou se snaží dostat do takové pozice a postavení, aby mu zabránili proběhnutí skrz branky nebo Přijmutí míče a souboj 1:2, zaměřeného na nácvik přijmutí míče, se zaměřením na první dotek, tak aby hráč s míčem ho měl plně pod kontrolou a měl možnost zakončit přihrávkou do jedné z branek nebo míč provést mezi dvojicí kuželů. 

    Cvičení pojmenované Messiho čtverec je určeno pro nácvik herní zápasové situace, kdy hráč týmu držícího míč se na malém prostoru dostává pod tlak a do presinkové situace trojice bránících, napadajících hráčů. Po přijmutí míče má útočící hráč za úkol, co nejrychleji opustit přehuštěný prostor, změnit těžiště hry a projít s míčem u nohy jednu ze čtyř průchozích branek.  

  • Nácviku řešení soubojových situací dva na jednoho (2:1) jsme se věnovali v cvičeních Orientace v soubojích před brankou, které je zaměřeno na přijmutí míče, vyhodnocení herní situace, především z pohledu postavení bránícího hráče a způsobu vyřešení situace 1:1, 2:1 nebo 2:2, případně v cvičení Dva na jednoho od poloviny hřiště, ve kterém mají bránící hráči za úkol vytlačit útočníky do nevýhodné střelecké pozice a zabránit vstřelení branky.

    Utkání a herní zápasové situace však obvykle přináší méně výhodné situace jeden útočník na dva obránce (1:2). Cvičení s názvem Prosaď se proti dvojici obránců, které by hráče mělo naučit prosadit se i v takto nevýhodné situaci a naučit je, že cílem není akci "pouze" zakončit, ale vstřelit branku! Bránící hráči se pokouší o konstruktivní zisk míče. Všechny varianty cvičení jsou velmi variabilnía po hráčích se požadováno především správné rozhodnutí při řešení konkrétní herní situace.

  • Taktickým cvičením se zaměřením na poziční hru a dobré poziční postavení, včetně zamezení zahrání průnikové přihrávky jsme se věnovali v cvičení Rychlé přihrávky v trojúhelníku na 3 branky, které v sobě kombinuje pro hráče zajímavou a zábavnou práci s míčem společně s intervalovým zatížením jednoho bránícího hráče. Trojice hráčů, kteří jsou v trojúhelníkovém postavení, se rychlou kombinací pokouší vstřelit branku, bránící hráč má za úkol svým dobrým pozičním postavením tomu zabránit. 

    Herně-kondiční cvičení má název Vykrývání prostoru v trojúhelníku, zaměřeno je na nácvik vykrývání prostoru u bránících hráčů a jejich schopnost anticipovat další vývoj kombinace trojice protihráčů. Snahou trenéra by mělo být naučit bránícího hráče vykrývat prostor za sebou, dobrým pozičním postavení zamezit zahrání kolmé průnikové přihrávkyskrz středový trojúhelník. Cílem je naučit bránícího hráče efektivně se přesouvat do správného pozičního postavení.

  • Herním situacím, ve kterých se útočící hráč s míčem musí vypořádat s tlakem dvojice útočících hráčů, jsme se věnovali ve velmi populárním cvičení Přijmutí míče a souboj 1:2, ve kterém jsme se zaměřili na nácvik přijmutí míče, se zaměřením na první dotek, tak aby hráč s míčem ho měl plně pod kontrolou a měl možnost zakončit přihrávkou do jedné z branek nebo míč provést mezi dvojicí kuželů.

    Cvičení s názvem Jeden proti dvojici presujících obránců rozvíjí u hráčů schopnost rozhodovat se podle toho jak se vyvíjí herní situace, která z variant řešení bude efektivnější a na kterou si hráč troufá. Bránící hráči se zaměřují na rychlé zdvojení hráče s míčem, dobrým pozičním postavením ho vytlačují do pozice, ze které není možné zakončit.  

  • Herní cvičení Osobní obrana s krytím míče 1:1 v prostoru je zaměřeno především krytí míče před soupeřem v situaci jeden na jednoho (1:1) s využitím pomocné přihrávky nebo narážečky se spoluhráčem, pro hráče bez míče pak na odebírání míče v té samé situaci. Cvičení je vhodným tréninkovým nástrojem pro nácvik vedení míče, ovládání míče a podporu spoluhráčů, podobně jako v cvičení Klička se soupeřem za zády nebo cvičení Souboj 1:1 po příčné přihrávce, ve kterém má útočící hráč výhodu v tom, že se může rozhodovat podle aktuální situace na hrací ploše.

    Cvičení je určeno pro 814 hráčů pro věkovou kategorii mladších i starších žáků. Vhodnou úpravou pravidel ho lze užít i v kategorii mužůnebo dorostenců. U starších věkových kategorií dbáme na to, aby snaha hráčů dostat se k míči a konstruktivně ho odebrat, byla v rámci pravidel a nedocházelo k úmyslným faulům.

  •  Herním cvičení Souboj 1:1 se střelbou po výběru branky hráče motivuje ke kreativnímu řešení soubojových situací jeden na jednoho s následným zakončením na jednu z branek.

    Cvičení svou organizací a svými pravidly vede hráče k efektivnímu řešení soubojových situací, motivací je soutěž mezi týmy nebo jednotlivci. Cílem je rychlé a kreativní řešení s využitím změny směru vedení míče. Bránící hráči se musí pokusit o konstruktivní odebrání míče a následnou střelbu ze střední vzdálenosti.

    Cvičení zařazujeme do hlavní části tréninkové jednotky, určeno je jak mládežnickým týmům, tak týmům dospělých.

  • Cvičení zaměřená na práci s míčem, techniku, ovládání míče a jeho vedeni by se měly v tréninku ve věkové kategorii přípravek a mladších žáků každou tréninkovou jednotku. Ukázkou zajímavého cvičení, které by měl vyzkoušet každý trenér je cvičení Chyť si svoji myšku, které hráče bude bavit a povede je nenásilnou formou ke zlepšování všech činností s míčem.


    Herní cvičení s názvem Únik z vězení 1:3 hráče soutěživou formou motivuje k maximálním nasazení, využití obratnosti, s míčem nebo bez něj, ke klamavým únikům a rozvoji komunikace a spolupráce mezi trojicí hráčů, kteří pokud chtějí zvítězit, tak musí kooperovat.

  • Našim čtenářům nabízíme možnost jak oživit mnohdy stereotypní kondiční část přípravného období. V článku ukážeme jedno z řady herních cvičení, kde je možné klást důraz na kondiční aspekt cvičení, přestože probíhá herní formou.

    Cvičení nazvané Rychlé přihrávky v trojúhelníku na 3 branky v sobě kombinuje pro hráče zajímavou a zábavnou práci s míčem společně s intervalovým zatížením jednoho bránícího hráče. Trojice hráčů, kteří jsou v trojúhelníkovém postavení, se rychlou kombinacípokouší vstřelit branku, bránící hráč má za úkol tomu zabránit.